arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۹۶۵۰
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۹ - ۱۳ شهريور ۱۳۹۳

نارضایتی دری نجف‌آبادی از نحوه اجرای قانون اساسی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 آیت الله دری نجف آبادی در حاشیه مراسم تجدید میثاق اعضای مجلس خبرگان با امام راحل گفت: موانع و مزاحمت‌های داخلی و خارجی در اجرایی نشدن برخی اصول قانون اساسی مؤثر بوده‌ است.

این عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان در پاسخ به سؤال خبرنگار جماران در زمینه اصول مغفول قانون اساسی در حوزه سیاسی و اجتماعی اظهار کرد: قانون اساسی شامل بسیاری از آرمان‌ها است که عملیاتی کردن آن‌ها زمان می‌برد، اگر پرسش شما این است که از عملکرد خودمان در زمینه عملیاتی کردن آرمان‌ها و خواسته‌های حضرت امام در جهت اجرایی کردن قانون اساسی راضی‌ام یا خیر، باید بگویم که خیر، شرمنده‌ام. شرمنده امام، شهدا، ملت و امام زمان.

وی ادامه داد: موانع و مزاحمت‌های داخلی و خارجی نیز در اجرایی نشدن برخی اصول قانون اساسی مؤثر بوده‌است. به خصوص حوادث ابتدای انقلاب همچون جنگ تحمیلی که برای ما خسارت و آسیب بسیاری به بار آورد. حوادثی که در کشورهای همسایه همچون افغانستان و عراق رخ داده هم بر جمهوری اسلامی ایران تأثیرگذار بود.

وی در عین حال عملکرد نظام در زمینه اجرای قانون اساسی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: ما باید عملکرد نظام را با وجود این حوادث و همچنین فشارهای آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها ارزیابی کنیم. با توجه به این حوادث ما موفقیت‌های فراوانی داشته‌ایم.

این عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان درباره تعریف نشدن جرم سیاسی به عنوان یکی از اصول مغفول مانده قانون اساسی تصریح کرد: این مسئله در برابر سایر مسائل کلانی که مجموعه نظام در جهت خدمت رسانی به مردم در حوزه های مختلف از جمله تامین امنیت و رفع مشکلات اقتصادی با آن مواجه است مسئله چندان بزرگی نیست.

وی یادآور شد: تاکنون چندین بار در خصوص جرم سیاسی لایحه تعریف شده و به نتیجه نرسیده است؛ از جمله یکبار توسط اینجانب و هنگامی که در دولت مسئولیت داشتم دو لایحه در خصوص جرم سیاسی تعریف شد اما به دلیل وجود اختلاف آرا در بخش های مختلف از جمله دولت و مجلس به نتیجه مطلوب نرسید.

وی گفت: البته اختلاف نظرهایی در این زمینه وجود دارد. این وظیفه بر دوش دولت و مجلس است که باید طرحی را تهیه و تصویب کنند، بعد هم از مسیر شورای نگهبان عبور کند. قطعا دستگاه قضائی هم باید با توجه به جرائم مطبوعاتی و هیئت منصفه مطبوعات بررسی‌های لازم را انجام دهد.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان