arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۹۹۵۶
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۲ - ۱۶ شهريور ۱۳۹۳

دانشگاهی با فارغ التحصیلان انتحاری + تصاویر

این منبع تاکید کرد که دانشگاه الایمان انشعاباتی از خود در استان‌های مختلف یمن از جمله لحج و حضرموت و شبوه و عدن و جنوب این کشور تاسیس کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دیگر هزینه اقدامات عربستان سعودی در زمینه انتشار تفکر وهابی در منطقه بر کسی پوشیده نیست. عربستان سعودی گاهی گروه های افراط گرای دینی را به سمت دیدگاه های تکفیری سوق می‌دهد و گاهی نیز گروه‌هایی را برای ایجاد حاکمیت‌های خشن مجهز می‌کند.

در یمن نیز بعد از اینکه حرف و حدیث‌های زیادی در مورد دست داشتن عربستان در ایجاد ناآرامی‌های این کشور مطرح بود، این روزها مدارسی که از سوی عربستان تامین مالی می‌شود، در این کشور به راه افتاده‌اند. در وهله اول به نظر می‌رسد که  این مدارس برای آموزش قرآن و حفظ آن به راه افتاده‌اند، اما واقعیت این است که این مدارس برای آموزش وهابیت تاسیس شده و می‌خواهد مبارزانی را برای  درگیری‌های ریاض علیه شیعیان تربیت کند.

یک منبع یمنی که خواستار عدم افشای نامش شد، به العهد گفت که عربستان سعودی تلاش‌های خود را برای انتشار دیدگاه‌های وهابی در یمن تشدید کرده است، این اقدامات از طریق تدریس روشمند تکفیر و افراط‌گرایی در دانشگاه‌ها و مدارس و آکادمی‌های یمنی دنبال می‌شود. مهم‌ترین این دانشگاه‌ها، دانشگاه الایمان است که وابسته به حزب الاصلاح یمن است که از سوی ریاض حمایت می‌شود.

این منبع توضیح می‌دهد که عربستان و برخی دیگر از دولت‌های خلیج فارس برای رسیدن به این هدف چگونه موسسات به ظاهر خیریه و دینی عربی را تاسیس کرده‌اند و اموال گسترده‌ای را برای حمایت از دانشگاه الایمان صرف می‌کنند، دانشگاهی که مبنای آن تربیت فارغ‌التحصیلانی است که جزو گروه‌های القاعده معروف به عرب افغان می‌شوند.

این منبع تاکید کرد که دانشگاه الایمان انشعاباتی از خود در استان‌های مختلف یمن از جمله لحج و حضرموت و شبوه و عدن و جنوب این کشور تاسیس کرده است.


این منبع ضمن تاکید بر ضرورت توجه به اقدامات این آکادمی‌های  دینی نوشت که آن‌ها سعی دارند جوانان کم سن و سال یمنی را به سمت خود جذب کنند. این آکادمی‌ها همواره سعی دارند تا کودکانی در محدود زیر 12 سال را به سمت خود جذب کنند، آن‌ها برای خانواده‌های این کودکان که عمدتا فقیر هستند، مسکن و غذا تهیه می‌کنند و آن‌ها را با شهریه و مشوق‌های مالی فریب می دهند.

این منابع نسبت به سیاست سوء استفاده ریاض از این افراد هشدار داده و تاکید می‌کنند که این آکادمی‌ها کودکانی را تربیت می‌کنند که در ابتدای زندگی افکار افراط گرایانه را فرا می‌گیرند تا بتوانند در جوانی به عناصر القاعده با اعضای حزب تروریستی انصار الشریعه یا هر حزب تروریستی دیگری بپیوندند. 

آکادمی‌های مذکور بویژه در سالهای اخیر در تمامی بخش‌های یمن توزیع شده‌اند، به گونه‌ای که انسان در ابتدا فکر می‌کند موسسات آموزشی قرآن کریم و آموزش شریعت و تفکرات اسلامی هستند، اما در حقیقت آنها به آموزش افراط گرایی و تروریسم عادت کرده‌اند.بنا به گفته‌های این منبع، خطرات آکادمی مذکور فقط به علت ایجاد دیدگاه‌های تکفیری در ذهن یمنی‌ها نیست، بلکه این آکادمی‌ها افراد فریب خورده را از نقاط دیگر دنیا نیز به یمن می کشانند. اخیرا شبکه‌ای سعودی در یمن کشف شده که در زمینه عضوگیری از جوانان عرب متخصص است، این جوانان در مقابل مبالغ مالی که به خانواده‌های آنها داده می‌شود، بویژه از تونس، مراکش و الجزایر به یمن آورده می‌شوند تا با دیدگاه‌های فکری افراط گرایانه اشباع شده و برای مبارزه در نقاط مختلف دنیا آماده شوند.


در همین راستا این منبع فاش کرد که بعد از تسلط عناصر انصارالله بر استان دماج، آکادمی دماج وابسته به دانشگاه الایمان در این شهر بسته شده، این موضوع حزب الاصلاح را مجبور کرد تا به دنبال جایگزین‌هایی برای این دانشگاه باشد تا بتواند دانشجویان خارجی را که جذب کرده است، در آنجا آموزش دهد و آنها این کشور را ترک نکنند.

بر اساس این گزارش تعدادی از دانش آموزان این مدارس الجزایری هستند، آنها بعد از بازگشت به کشورهایشان به اتهام ورود در گروه‌های تروریستی فعال در خارج از کشور به 5 سال زندان محکوم شده اند. این در حالی است که در این مراکز یک مُربی لیبیایی نیز نحوه استفاده از سلاح را به آنها آموزش می‌دهد تا در صورت لزوم بتوانند علیه کسانی که آن‌ها را شیعه رافضی می‌دانند، از سلاح استفاده کنند.

تعداد دیگری از دانش‌آموزان دماج تونسی بودند که ترجیح دادند همچنان در یمن باقی بمانند، آن‌ها به آکادمی‌های دیگر این کشور پیوستند تا به کشور خود بازنگردند و مورد محاکمه و مجازات قرار نگیرند. دولت یمن نیز تحت نفوذ سعودی‌ها برای سرپوش گذاشتن بر اقدامات این مراکز به صدها نفر از سلفی‌های مهاجرت کرده به این کشور حق اقامت دائمی داده است تا آن‌ها بعد از پایان آموزش‌های خود دیگر به کشورهایشان بازنگردند.

یک منبع عالی رتبه دیگر نیز توضیح داد که دانشجویان این مدارس علاوه بر فراگیری دیدگاه‌های افراطی و تکفیری، راههای استفاده از سلاح و مبارزه را نیز فرا می‌گیرند. گفته می‌شود تعداد زیادی از این دانشجویان بویژه تونسی‌ها در درگیری‌هایی که حزب تکفیری الاصلاح در عمران علیه جنبش انصارالله و حوثی‌ها داشتند، نیز شرکت کرده و تعدادی از آن‌ها نیز کشته شده‌اند.
برچسب ها: سعودی ، ریاض ، وهابیت ، حزب
نظرات بینندگان
انتشار یافته:
در انتظار بررسی: ۵
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۶
2
24
امان از دست اینجور دانشگاه ها ... امان
نظرات بینندگان