arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۱۹۸۳
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۳ - ۰۱ مهر ۱۳۹۳

اولین گزارش جنگی آیت‌الله خامنه ای

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
خبر: فردای همان روزی که صدام جنگ را علیه کشورمان آغاز کرد، گزارشی در مجلس ارائه شد که نشان می داد مسئولان سیاسی و نظامی کشور با اعتماد به نفس و آمادگی ، از کیان جمهوری اسلامی ایران دفاع می کنند.

روز اول مهر 1359 مجلس شورای اسلامی به روال عادی تشکیل جلسه داد. ابتدا رئیس مجلس در باره جنگ سخنانی ایراد کرد. آیت الله هاشمی رفسنجانی به صدام و نیز برخی از عناصر ضدانقلابی داخل کشور هشدار داد و پس از تقدیر از ارتش، تریبون را به آیت الله سیدعلی خامنه ای که در آن زمان علاوه برنمایندگی مجلس، نماینده امام در شورای عالی دفاع بود ، سپرد.

آیت الله خامنه ای در سخنان خود گفتند:

بسم الله الرحمان الرحیم. گزارش‌هاي ديشب تا آخر وقت را هم در پيام آقاي رئيس جمهور و هم در خبرها شنيديد، راديو و روزنامه‌ها هم تقريباً به تفصيل نوشتند. بنده آنچه كه عرض مي‌كنم گزارش‌هاي از صبح تا نيم‌ساعت پيش است كه ما در مركز فرماندهي ستاد بوديم.

از صبح سه فروند ميگ‌ عراقي سرنگون شده است (نمايندگان- الله‌اكبر- الله‌اكبر- الله‌اكبر- مرگ بر منافقين) يك فروند ساعت شش صبح كه به ناوهاي ايران حمله كرده بودند در نزديكي خارك و ظاهراً مي‌خواسته‌اند خارك را هدف قرار بدهند، در اثر پدافند هوايي نيروهاي جمهوري اسلامي،  سرنگون شده و بقيه گريخته‌اند. يك فروند ديگر ساعت هفت صبح كه به پايگاه‌هاي دزفول و شهر اهواز، فرودگاه اهواز و پايگاه همدان حمله كرده بود. البته حملاتش خساراتي هم داشته كه قابل توجه نبوده لكن باز بر اثر پدافند هوايي نيروهاي جمهوري اسلامي يك فروند سرنگون شده و بقيه گريخته‌اند. فروند سوم هم در ساعت هفت بوده كه به فرودگاه سنندج حمله كرده بوده و سرنگون مي‌شود و خلبان آن دستگير مي‌شود و آن ساعتي كه ما خبر را دريافت كرديم مي‌گفتند كه خلبان مشغول صبحانه خوردن است (يكي از نمايندگان - زهرمار بدهند بخورد)

نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران از صبح در حدود پانزده مركز مهم نظامي در عراق را مورد هدف قرار داده و كوبيده از جمله جنوب بغداد است و شهر موصل. تعداد هواپيماهايي كه پرواز داده شده از  ارتش جمهوري اسلامي ايران صد و چهل فروند است (تكبير نمايندگان) و هواپيماها تقريباً همگي به سلامت برگشته‌اند و از چند فروند اطلاعي در دست نبود. البته آن طوري كه صاحبنظران اظهار مي‌كردند چيزي شبيه معجزه است يعني از صد و چهل فروند هواپيمايي كه پرواز داده مي‌شود احتمال برنگشتن 10 درصد كاملاً منطقي است در حالي كه به هيچ‌وجه اينجور نبوده و تا آنجايي كه ما اطلاع پيدا كرديم از دو فروند خبري نبود و بقيه آمده‌اند . منتها پايگاه دزفول كوبيده شده بود، آنهايي كه از دزفول پرواز كرده بودند نتوانستند دزفول بنشينند و به جاهاي متفرقه رفتند و نشستند.

حملات زميني در مرزهاي خوزستان از شلمچه به طرف شمال از ديشب ادامه داشت، شلمچه و بعضي از پاسگاه‌ها را عراقي‌ها كوبيده بودند و مقداري هم جلو آمده بودند و صبح نيروهاي خودي آنها را عقب نشاندند و شلمچه را بازپس گرفتند و حدود ساعت هشت كه به ما خبر مي‌دادند نيروهاي عراقي با شدت مي‌گريختند و دستور داده مي‌شد به نيروهاي خودي كه آنها را تعقيب كنيد و خساراتشان هم ظاهراً زياد بود.

... درحدود ايلام درگيري هست، شش ميگ هم صالح‌آباد را كوبيده لكن خسارتي وارد نشده. بمب‌هايشان منفجر شده وليكن زاغه مهماتي كه وجود داشته مطلقاً آسيب‌ نديده؛ وضع شهر ايلام آرام است، البته از ديروز بعد از ظهر يعني ساعت حدود يك كه حملات هوايي عراق شروع شد تا ساعت شايد حدود دوازده يا يك بعد از نيمه شب تعداد ميگ‌هايي كه سرنگون شده بود 10 فروند بود و در اين مدت يك فانتوم ما آسيب ديد و برنگشت و آن هم در اثر برخورد و تصادف بود . يعني آتش توپخانه عراق نبود كه آن را انداخت بلكه خودش تصادف كرد و بقيه به سلامت برگشتند ...

كلاً الان در مرز از لحاظ زميني وضع خوب است و از لحاظ هوايي وضع عالي است يعني برتري نيروهاي جمهوري اسلامي بر مهاجمان عراقي كاملاً بارز و ظاهر است.

همان طوري كه ديشب در پيام آقاي رئيس جمهور هم شنيديد چهار فروند ناوچه موشك‌انداز عراقي غرق شده‌اند. اينها از قايق‌هاي بسيار باارزش و مهم آنها بوده كه حدود چهل و پنج سرنشين دارد و در آنِ واحد چهار هدف را نشانه مي‌گيرد و چهار موشك دارد و ناوچه‌هاي قيمتي و مهمي است تأسف برادران ما در مركز فرماندهي كه ديشب تا ديروقت و همچنين اول صبح مذاكره مي‌كردند، از اين بود كه چرا اين وسايلي كه بايستي در جنگ با اسرائيل مصرف شود اينجا مي‌آيد و چرا اين ثروت‌هاي انباشته ملت محروم عراق به وسيله حكام خائن عراق اين طور به هدر مي‌‌رود. اين حرفي است كه ما به خودمان هميشه مي‌زنيم. براي من خيلي جالب بود كه اين روحيه و اين حرف را در مركز فرماندهي در ستاد مشترك از برادران نظامي و فرماندهان مي‌شنيدم.

واقعاً متأسف بودم كه چرا بايستي اين وسايل جنگنده قيمتي را كه با پول ملت عراق خريداري شده و بايستي در جنگ با اسرائيل به كار برود صدام خائن در جنگ با جمهوري اسلامي و با قرآن به كار انداخته و اين طور آنها را دارد به هدر مي‌دهد. والسلام عليكم و رحمه‌الله و بركاته.
 
*سخنرانی حضرت آیت الله خامنه ای از مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی نقل شده است.
نظرات بینندگان