arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۲۳۱۱
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۲۱ - ۰۳ مهر ۱۳۹۳

دیدار روحانی و رئیس جمهور سوئیس

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 رییس جمهوری ایران آمادگی تهران را برای رفع مشکلات از طریق تفاهم، اعلام کرد و گفت: مقررات بین المللی و معاهدات آژانس بین المللی انرژی هسته ای، مکانیزم اصلی برای اعتمادسازی در موضوع هسته ای است.

حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در دیدار با «دیدیه بورکهالتر» رییس جمهوری سوییس، گفت: ایران تمام نظارت های بین المللی بر فعالیت های صلح آمیز هسته ای را پذیرفته است و باید از حقوق آن نیز بهره مند شود.

رییس جمهوری، تبعیض نسبت به بهره مندی کشورها از فناوری صلح آمیز هسته ای را غیرقابل پذیرش عنوان کرد و گفت: معتقدم عبور از این موضوع در چارچوب مقررات بین المللی، پله ای برای همکاری و مشارکت در مسایل مهم منطقه ای و جهانی است.

روحانی با اشاره به هشداری که سال گذشته نسبت به گسترش خشونت و افراطی گری خطاب به برخی رهبران اروپا مطرح کرده است، گفت: در آن زمان کسی باور نمی کرد که افراطی گری تا به این حد بروز و ظهور پیدا کند اما امروز شاهد هستیم که وقتی به تروریست ها کمک شد و قدرت پیدا کردند، خشونت خود را گسترش دادند.

رییس شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: دولت هایی که بخواهند از این گروه ها استفاده ابزاری کنند پشیمان خواهند شد؛ اگر روزی همه رهبران جهان به این نقطه اشتراک برسند که امنیت و توسعه یک فرآیند جمعی است و به اراده جمعی نیاز دارد، شرایط عمومی جهان هم تحول خواهد یافت.

رییس جمهوری اضافه کرد: توسعه یک کشور در حالی که همسایگان فقیر و عقب مانده باشند، پایدار و مطلوب نیست؛ تحریم هم به دلیل ماهیت تبعیض آمیز و غیر انسانی، باعث بدبینی مردم نسبت به کشورهایی است که اعمال تحریم کرده اند.

روحانی با اشاره به روحیه صلح جویی ملت سوئیس، گفت: باید از زیربنای فرهنگی خوبی که وجود دارد در جهت توسعه روابط استفاده کرد.

رییس جمهوری، علاقمندی برای توسعه مناسبات دو کشور در حوزه های اقتصادی و فرهنگی را یادآور شد و افزود: بسیاری شرکت ها در حوزه انرژی باید بتوانند آزادتر فعالیت کنند و مشکلی در خصوص همکاری های انسان دوستانه و دارو نیز نباید وجود داشته باشد.

«دیدیه بورکهالتر» رییس جمهوری سوییس نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه اعتماد میان کشورها بر اساس مکانیزهای بین المللی ایجاد و با گفت وگو تعمیق پیدا می کند، گفت: ما از تلاش های ایران برای ایجاد اعتماد متقابل قدردانی می کنیم.

وی درباره تحولات خاورمیانه گفت: جمهوری اسلامی ایران از بازیگران مهم منطقه است و از نظر دولت سوییس، باید در هر نشست و فرآیندی که درباره تحولات خاورمیانه برگزار می شود ،حضور پیدا کند.

رییس جمهوری سوییس با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران با 1+5، اظهار امیدواری کرد راه حلی برای دستیابی هر چه سریعتر به توافق نهایی حاصل شود.
نظرات بینندگان