arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۲۴۳۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۱ - ۰۵ مهر ۱۳۹۳

یک نماینده مجلس: به روسری گردشگران خارجی سخت بگیریم می روند و دیگر نمی آیند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یک عضو فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی معتقد است که دولت یازدهم با عملکرد خود ایران‌هراسی را کاهش داده و موجب افزایش تعداد گردشگران کشور شده است. عابد فتاحی همچنین با امر به معروف گردشگران مخالفت کرده و می‌گوید: نباید به گردشگران سخت بگیریم؛ چون اگر سخت بگیریم آنها دیگر به کشور ما نمی‌آیند.

این نماینده مجلس درباره امر به معروف و نهی از منکر گردشگران، گفت: معتقدم باید با حفظ شأن و جایگاه و منزلت خودمان در رابطه با کسانی که به کشور می‌آیند حرمت فرهنگی آنها را رعایت کنیم که این مسأله باید دوطرفه باشد.

او ادامه داد: اگر دوطرفه نگاه کنیم به نتایج خوبی خواهیم رسید. اما اگر به خاطر مسائل شرعی و امر به معروف مانع از ورود گردشگران شویم، چندان موافق این امر نیستم. ما نباید نسبت به گردشگران خارجی زیاد سخت بگیریم؛ فقط باید در حدی باشد که آنها در مقابل فرهنگ ما نایستند.

این عضو فراکسیون گردشگری مجلس همچنین گفت: وقتی ما به اروپا می‌رویم خانواده‌مان روسری دارند؛ اگر قرار باشد آنها روسری خانواده من را بردارند من به آنجا نمی‌روم؛ به همین نسبت اگر یک نفر هم به ایران آمد و روسری‌اش کمرنگ بود نباید سخت بگیریم. چون اگر سخت بگیریم آنها دیگر نمی‌آیند.

فتاحی گفت: جایگاه ما در جهان جایگاهی نیست که الان داریم. مردم دنیا تمدن، فرهنگ و سنت ما را قبول دارند و ما نباید به خاطر چند مسأله کوچک تمدنمان را زیر سوال ببریم و حق واقعی کشورمان را از خودمان دریغ کنیم چون توریسم یعنی سرمایه، کار و اشتغال.

نماینده مردم ارومیه گفت: وقتی رفت‌وآمد بین‌المللی ایجاد شود، فرهنگ‌ها به هم نزدیک می‌شوند به خصوص که وقتی توریست‌ها به ایران می‌آیند، همه راضی از ایران برمی‌گردند. من دوست دارم همه دنیا ایران را ببینند، چرا که هر قدر وحشت از ایران کم شود، عشقشان نسبت به ایران زیاد می‌شود.

فتاحی در پاسخ به سوالی درباره افزایش حضور گردشگران در ایران بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم نیز گفت: پیام‌های خوب ظریف و روحانی که البته با حمایت مقام معظم رهبری بوده باعث این اتفاق شده است. راهی که سیاست خارجی ایران در این مدت طی کرده خود به خود دلالت بر موفقیت ایران دارد. وحشتی که دنیا از ایران داشت رفع شد.

این نماینده مجلس گفت: انصافا" همه جای دنیا ایرانی‌ها را دوست دارند و به این نتیجه رسیده‌اند که ایران از حق خودش دفاع می‌کند نه این‌که زور بگوید. اعتبار ایران و ایرانی‌ها دارد در دنیا بالا می‌رود و علتش هم این است که ایرانی‌ها مردمی هستند که از حق خودشان دفاع می‌کنند.

او گفت: مردم دنیا می‌دانند ایران انسان‌هایی فوق‌العاده بافرهنگی دارد و بدون شک بلندپروازی نیست که بگوییم ملت ایران جزء بافرهنگ‌ترین مردمان دنیا هستند. ملت ایران از نظر اندیشه و فرهنگ قابل مقایسه با دیگر کشورها نیست. ما باید این مسأله را نشان دهیم. چرا باید این را پنهان کنیم و نتوانیم چنین چیزی را به نمایش دربیاوریم؟

فتاحی گفت: اگر دنیا بداند در ایران چه می‌گذرد فکر می‌کنم در خیابان‌های تهران، اصفهان و شیراز نتوانیم از دست گردشگر قدم برداریم. ولی آنها فکر می‌کنند همه را از فرودگاه به زندان می‌برند.

این عضو فراکسیون گردشگری مجلس گفت: در این سال‌ها ایران هراسی را گسترده کردند اما یک سال و نیمی که از دولت آقای روحانی می‌گذرد و پیام‌هایی که آنها داده‌اند باعث کمرنگ شدن این موج شده. حتی وقتی هیأت مذاکره کننده ما و محمدجواد ظریف با آن شادابی و خنده و شیک و تر و تمیز به آنجا می رود مردم جهان متوجه ایران می‌شوند.

او گفت: دوست داریم دولت این مسأله را بیشتر کند و همه ما در سفرهای خارجی رعایت کنیم و فرهنگمان را نشان دهیم. البته من نمی‌گویم ادای غربی‌ها را در بیاوریم ولی ما شیک‌پوشیم و فرهنگ داریم، همین‌ها را در طبق اخلاص بگذاریم تا مردم جهان ببینند. اگر این کارها را بکنیم می‌توانیم به اندازه درآمد نفت گردشگر داشته باشیم.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۷
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۵
3
26
چرا وقتی ما به کشوری می رویم طبق میل و آداب خودمان باید با ما رفتار کنند و اگر از ما تقاضای چیزی که در فرهنگ ما نباشد غذر آن را می پذیریم ولی وقتی کسی به کشور ما می آید بالاجبار باید طبق فرهنگ ما رفتار کند چرا؟ پس باید بگذاریم آنها هم طبق فرهنگ خودشان لباس بپوشند یا اینکه ما مثل فرهنگ آنها لباس بپوشیم . صد البته ما هر دو را نفی می کنیم
نظرات بینندگان