arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۲۶۲۹
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۵ - ۰۶ مهر ۱۳۹۳

ارتباط پنهانی سازمان اطلاعات انگلیس با بشار اسد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
باوجود ادعاهای آمریکا و انگلیس مبنی بر انکار هماهنگی با دولت سوریه، گزارش‌ها حاکی از آن است که گفت‌وگوها با دولت سوریه ماه‌ها ادامه داشته است.

به گزارش روزنامه ساندی میرور، باوجود ادعای ایالات متحده و انگلستان مبنی بر انکار هماهنگی با بشار اسد در سوریه، گزارش‌ها از گفتگوی آژانس جاسوسی انگلیس («MI6») در طول ماه‌ها با دولت بشار اسد در راستای ائتلاف حملات هوایی علیه داعش در این کشور خبر می‌دهد.

باوجود ادعای اخیر «فیلیپ هاموند»، وزیرخارجه انگلستان که درباره بحران سوریه گفته بود پیمان با «دیکتاتور» «کاربردی، معقول و مفید» نخواهد بود، اینطور که روزنامه «میرور» گزارش می‌دهد افسران آژانس MI6 با دمشق و اعضای شبکه اطلاعاتی بشار اسد و همینطور دیپلمات‌های سوری در ارتباط بوده‌اند.

ایالات متحده نیز، هرگونه هماهنگی با دولت سوریه و یا متحد نزدیک آن یعنی ایران را درباره ائتلاف حملات هوایی علیه داعش، انکار کرده است.

گروه داعش با کشتن هزاران نفر از شهروندان سوریه و عراق، بخشی از قلمرو این دو کشور را تصاحب کرده است.

«جن ساکی»، سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه، همزمان با نخستین حمله رسمی ائتلاف ضد داعش به رهبری ایالات متحده به مواضع داعش در سوریه گفته بود: «به سوریه هشدار دادیم که با ناوگان هوایی ایالات متحده درگیر نشود» و افزود: «از رژیم سوریه درخواست مجوز نکردیم. فعالیت‌هایمان را با دولت سوریه هماهنگ نکردیم.»

به گزارش تایمز اسراییل، سربریدن سه تن از شهروندان آمریکایی و انگلیسی در شش هفته گذشته توسط داعش و خشونت‌های قومی و فرقه‌ای این گروه در شمال عراق، ایالات متحده را به تشکیل ائتلاف ضد داعش برای نابودی این گروه تروریستی مجاب کرده است.

منبعی که از آوردن نامش خودداری شده، به روزنامه میرور گفته است:«اینکه MI6 تلاش کند با اسد پیش برود معقول به نظر می‌رسد، اول مانند دیگر ملل عرب از راه مردمش (سوری‌ها) و سپس مستقیم».

این منبع همچنین یادآور شده «ممکن است دیدار رودرو با اسد صورت نگرفته باشد» ولی در پشت صحنه روابط خارجی کاملا معمول است که آژانس اطلاعاتی انگلستان با افراد ارشد اسد گفتگو کرده باشند. این گفتگوها برای انگلستان «بسیار ارزشمند» بوده است.

بر اساس این گزارش، انگلستان در اقدام خود این فرض را که ماموران اسد می‌توانند اطلاعات مربوط به اتباع بریتانیایی در اسارت داعش را پردازش کنند در نظر گرفته است.

در پی تایید روز جمعه پارلمان انگلیس در پیوستن این کشور به ائتلاف آمریکا در حملات هوایی علیه مواضع داعش در عراق، روز گذشته (شنبه) نخستین پرواز جت‌های نیروی هوایی سلطنتی انگلستان از پایگاه هوایی در قبرس به سوی آسمان عراق صورت گرفت (اینجا)

به گفته وزیر دفاع انگلستان، این نیروها دیروز به هیچ هدفی در عراق حمله نکردند و تنها به عملیات شناسایی مشغول بودند.

«مایکل فالون»، وزیر دفاع انگلستان همچنین امروز (یکشنبه) از پرواز روزانه جنگنده‌های تورنادوی نیروی هوایی سلطنتی این کشور بر فراز شمال عراق خبر داد.(اینجا)

ارتش آمریکا در روزهای اخیر با کمک بحرین، اردن، عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی، به مواضع داعش در عراق و سوریه حمله کرده است. نخستین حمله رسمی به مواضع داعش در سوریه، روز سه‌شنبه، نزدیک به یک ماه پس از نخستین حمله به مواضع این گروه تروریستی در عراق صورت گرفته است.

واشنگتن همچنین بنا دارد 5000 شورشی سوری را آموزش داده و برای مقابله با داعش تجهیز کند. اگرچه ژنرال «مارتین دمپسی» افسر ارشد نظامی ایالات متحده پیش ازین گفته بود برای بازگرداندن «منطقه از دست رفته» در سوریه به 12 تا 15 هزار نیرو نیاز خواهد بود.

منبع: فارس
نظرات بینندگان