arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۲۶۸۳
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۲۰ - ۰۶ مهر ۱۳۹۳

ایوبی: دوران جن و بسم الله تمام شده است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 حجت الله ایوبی با تأکید بر لزوم ورود سینمای «هنر و تجربه» به حوزه دفاع مقدس گفت که در این دوره روابط بین سینماگران و مدیران فرهنگی برقرار و دوران جن و بسم الله تمام شده است.

رئیس سازمان سینمایی در نشست هم اندیشی سینماگران و شورای سیاست گذاری گروه «هنر و تجربه» درباره راه‌اندازی این گروه اظهار کرد: یکی از آرزوهای اولیه من این بود که بتوانم سینما هنر و تجربه را راه بیاندازم و برای این موضوع جلسات متعددی را تشکیل دادیم تا این که طرح اولیه آماده شد.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات بنده در این کشتی درهم شکسته و ورشکسته سینمای ایران این است که پر از تجربه‌های نو است که دائم با تجربیات شکسته خورده قبلی مواجه می‌شود و همه را دلسرد می‌کند. به همین دلیل از آغاز بنا بر این بود که کار را به گونه‌ای انجام دهیم که این حرکت حتما استمرار داشته باشد.

رئیس سازمان سینمایی در ادامه سخنانش با تأکید بر فضای آوانگارد گروه هنر و تجربه خاطرنشان کرد:امیدی که به گروه هنر و تجربه دارم این است که علاوه بر اکران‌های خوب بتواند یک گروه آوانگارد در تجربه مدیریت سینما ،‌مدیریت اکران،‌ تبلیغات فیلمها و ... باشد. چرا که اگرچه گفته می‌شود و می‌دانیم که یکی از مشکلات سالن‌های ما صندلی‌ها فرسوده است اما مدیریت، شیوه تبلیغات و مدیریت اکران در سینما نیز بسیار کهنه است و به طور کلی می‌توانم بگویم بدنه مدیریتی سینمایی کشور کهنه است.

رئیس سازمان سینمایی افزود: خیلی از کارهایی که آرزو دارم در سینمای ایران انجام شود، می‌تواند در گروه هنر و تجربه،‌ تجربه شود و پس از آن با رفع نقایض در اشلی کلی تر اجرا شود.

هنر و تجربه جای فیلم‌های رانده از اکران نیست

به گزارش ایسنا، ایوبی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر سیاست‌گذاری درست در نمایش فیلم‌های "تجربه‌گرا" و اندیشه‌ای در این گروه سینمایی گفت: تأکید دارم که گروه هنر و تجربه قرار نیست محلی برای فیلمهای رانده از اکران و از پیش شکست خورده باشد. اساساً به کسانی که فیلم‌هایشان نه تجربه است ،‌نه تجاری و نه می‌تواند فروشی داشته باشد و تفکری به مخاطب ارائه کند توصیه می‌کنم که بروند شغل دیگری انتخاب کنند. چون فیلمهای خارج از این حوزه‌ها واقعا به سینما لطمه می‌زنند.

وی خاطرنشان کرد: گروه هنر و تجربه جای سینمای صاحب تفکر و اندیشه است. ضمن آنکه باید همین جا تأکید کنم که در تمام دنیا، سینمای اندیشه‌ای مثل سینمای تجاری فروش ندارد. نباید به فیلمسازان بربخورد که چرا فیلمی که درقالب هنر و تجربه ساخته‌اند کم مخاطب دارد؟!

درخواست دارم که سینما هنر وتجربه به دفاع مقدس و مفاهیم‌اش توجه کند

معاون وزیر ارشاد در این مراسم که عصر 6 مهر ماه در خانه هنرمندان برگزار می‌شد خطاب به شورای سیاست گذاری هنر و تجربه و همچنین فیلمسازان این حوزه گفت:‌دفاع مقدس جز افتخارات تاریخی ملت ایران است. ما هر چه داریم از دفاع مقدس است. به تعبیر من اتفاقاتی که در دفاع مقدس افتاد با اتفاقات جنگ‌های دیگر دنیا متفاوت است. به عبارت دیگر در همه جنگ‌های دنیا که شامل پیروزی،‌ قهرمان‌ها و رشادت‌ها نقطه مشترک داستان‌ها هستند اما بعضی از اتفاقاتی که در دفاع مقدس ما افتاد منحصر به فرد است.

ایوبی توضیح داد:‌ دفاع مقدس ما واقعا یک بهشت بود و در واقع هر آنچه از بهداشت به ما وعده داده شده ،‌در دفاع مقدس وجود داشت.

وی با ابراز امیدواری از این که سینمای هنر وتجربه به نمایش مفاهیم دفاع مقدس اهتمام داشته باشد، اظهار کرد: به نظرم سینمایی که می‌تواند جنگ را روایت کند همین سینمای هنر وتجربه است که قادر است روابط مهمی که دردفاع مقدس وجود داشت روایت کند. دلم می‌خواهد که هنر و تجربه یکی از مفاهیم اصلی‌اش را روی این بخش بگذارد و به حوزه اندیشه‌ای و روابط انسان بهشتی دفاع مقدس به عنوان یکی از موضوعات اساسی توجه کند که مطمئنا باعث می‌شود این نوع سینما ماندگار شود.

معاون وزیر ارشاد افزود: به تمام آنهایی که نگران‌اند و کل حضور ایران در جشنواره‌ها را زیر سوال می‌برند اطمینان می‌دهم که اگر فیلم‌های تجربه گرا و هنری در زمینه مفاهیم دفاع مقدس ساخته شود، همه جشنواره‌ها طالبش خواهند شد. به عنوان مثال معتقدم اگر کسی مانند آقای شهرام مکری با نگاه خودشان فیلم دفاع مقدسی بسازند ،‌قطعا تمام جشنواره‌ها طالب آن خواهند شد.

دوران جن وبسم الله تمام شده است

حجت الله ایوبی در بخش پایانی سخنانش با تاکید بر اینکه تمام سینمای ایران، سینمای دینی است گفت:‌سینمای دینی یعنی سینمایی که در آن اخلاق ،‌ روابط سالم،‌خانواده و ... وجود داشته باشد. اتفاقا وقتی نظرات مقام معظم رهبری را نیز می‌خواندم نظرشان دقیقا همین است.

وی سپس با تأکید بر اینکه حرفی که می‌زند مصداق پاسخ به فرد خاصی نیست و مطالبش را کلی عنوان می‌کند اظهار کرد:‌چرا یک سری می‌خواهند بگویند جو سینمای دینی، معنوی و دفاع مقدس تنها چند نفر محدود هستند؟ همه سینمای ایران می‌تواند و باید سینمای دینی باشد اما ما باید بعضی روابطمان را اصلاح کنیم. نباید طوری رفتار کنیم که مردم از این روابط و عناوین فراری باشند.

رئیس سازمان سینمایی با تأکید بر اینکه گفت‌و‌گو با سینماگران یکی از مهمترین برنامه‌هایش در این دوره است، خاطرنشان کرد: به نظر شما برای مدیریت کردن کدام یک بهتر است، اینکه مدیر از یک در وارد شود و همه هنرمندان فرار کنند یا اینکه همه سینماگران کنار هم جمع شوند و همراه با مدیران گفتگو کنند؟ الان مدیران فرهنگی رابطه شان با اهالی فرهنگ خوب است و هم شما ما را تحمل می‌کنید و هم مدیران اهالی فرهنگ را.

حجت الله ایوبی سپس تأکید کرد: روابط بین مدیران وسینماگران برقرار شده و دوران جن و بسم الله هم تمام شده است.

معاون وزیر ارشاد در پایان خطاب به حاضران گفت: برای همه شما و بیشتر از همه برای خودم آرزوی موفقیت می‌کنم.

گروه هنر و تجربه چگونه فیلم اکران می‌کند؟

امیرحسین علم‌الهدی در مراسم هم اندیشی سینماگران با شورای سیاست‌گذاری گروه هنر و تجربه اظهار کرد: این کار به تنهایی از سوی دولت نمی‌تواند به سرانجام برسد و امیدوارم که فیلمسازان ، اصحاب رسانه و مدیران همانطور که تاکنون مارا یاری کرده‌اند کمک حال‌مان باشند چرا که معتقدم با استمرار هنر و تجربه در طولانی مدت میتوانیم پایه‌های این سینما را محکم کنیم.

وی درباره فیلم‌هایی که در این گروه اکران خواهد شد اظهار کرد: ما به دوستان سینماگر گفته‌ایم که نیامده‌ایم مشکلات اکران را حل کنیم بلکه قرار است به دنبال اکران فیلم‌های هنری و تجربه‌گرا باشیم.

مدیر شورای سیاست‌گذاری گروه هنر و تجربه سپس با ارائه مطالبی درباره اکران فیلم‌ها در این گروه گفت:‌پنج سینمای آزادی ، موزه سینما،‌کوروش،‌ خانه هنرمندان و پرده سینمایی هویزه مشهد از 13 مهرماه شاهد نمایش فیلم‌های گروه هنر و تجربه خواهند بود. قیمت بلیط فیلم‌ها ، همان قیمت عُرف است اما اگر مخاطبان بلیط‌ها را از طریق سایت گروه هنر و تجربه یا سینما تیکت خریداری کنند از سی درصد تخفیف برخوردار خواهند شد. همچنین فیلم‌های مستند و کوتاه قیمتی پایین تر از قیمت سینمایی دارند.

وی ادامه داد:‌ فیلم ها به فراخور مناسباتی در سه گروه A,B,C دسته بندی شده‌اند که به ترتیب 130، 70 تا 80 و40 تا 50 سانس در ماه نمایش خواهند داشت ضمن آن که ما می‌توانیم فیلم‌ها را در طولانی مدت روی پرده نگاه داریم و حتی بعضی از فیلم‌ها پس از ارزیابی می توانند در سه ماه دوم هم روی پرده باقی بمانند. ار آن جایی که ما معتقدیم فیلم‌های گروه هنر وتجربه در طولانی مدت می توانند مخاطب خودشان را جلب کنند.

علم الهدی همچنین در باره وضعیت تبلیغات فیلم‌های این گروه و سهم مالکان از فروش گیشه بیان کرد:‌طبق برآورد ما فیلم های گروه Aتا سقف 60 میلیون تومان ، فیلم های گروه B تا سقف 40 میلیون تومان و فیلم های گروه C تا سقف 20 میلیون تومان حمایت تبلیغاتی دریافت خواهند کرد. همچنین تمام سینماها به صورت یک ساله در اختیار ما است و صد درصد فروش فیلم از گیشه در اختیار مالکان فیلم ها قرار خواهد گرفت این درحالی است که در اکران های عادی تنها 37درصد از قیمت بلیط در اختیار مالک فیلم قرار میگیرد.

به گزارش ایسنا، سپس نشست هم اندیشی فیلمسازان و شورای سیاست گذاری و فیلمسازان با حضور شهرام مکری ،‌ هوشنگ گلمکانی، جعفر صانعی مقدم و

سیف الله صمدیان و امیرحسین علم‌الهدی( به عنوان شورای سیاستگذاری و فیلمسازان ) برگزار شد.

در این نشست بازهم یکی از عوامل انتظامی مجموعه خانه هنرمندان با خبرنگاران رفتار نامناسبی داشت که پیش از این هم سابقه داشته است.

رضا درمیشیان، مجتبی میرطهماست، مهدی کریمی، محید سرسنگی و....از دیگر حاضران این برنامه بودند.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان