arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۲۷۴۰
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۴ - ۰۷ مهر ۱۳۹۳

پرواز آمریکایی‌ها برای رصد موشک سپاه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: در زمان تست یکی از موشک‌های دوربرد دیدیم که آمریکایی‌ها هواپیمای RC-135S خود را از «گوام» به منطقه ما اعزام کردند.

وقتی پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی در هفته های اخیر توسط موشک زمین به هوای سپاه آن هم در فضای ایران و در مسیر یکی از مهمترین مراکز هسته‌ای شکار شد، در کنار انبوه سوالات، دو پرسش ذهن مخاطب را بیشتر درگیر می‌کرد: «آیا این پهپاد اطلاعاتی از ایران مخابره کرده است؟» و اینکه «پهپاد متجاوز از کجا به داخل ایران آمد.»

گفتگو با سکاندار قوی‌ترین سازمان موشکی خاورمیانه را با همین موضوع و دیگر حواشی آن آغاز کردیم و «فرمانده» به ما گفت که اهمیت این اقدام به قدری بود که برخی مسئولان کشورهای خارجی بابت همین شکار به آنها تبریک گفته‌اند.

آنچه در زیر می خوانید، گفتگوی تفصیلی خبرنگاران دفاعی خبرگزاری فارس است با سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در ساختمان «شهید حسن طهرانی مقدم» ستاد فرماندهی این نیرو.

* هرمس شکار شده با پهپادهای دیگر اسرائیل فرق می‌کند

سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به هدف قرار دادن پهپاد متجاوز رژیم صهیونیستی در آسمان ایران طی هفته‌‌های گذشته، اظهار داشت: از مدل این پهپاد در منابع آشکار صهیونیست‌ها هیچ مطلبی وجود نداشت و این پهپاد با مدل‌های دیگر هواپیماهای بدون سرنشین صهیونیستی از قبیل هرون یا مدل‌های دیگر هرمس مثل هرمس 450 یا 900 و مدل‌های دیگری که در منابع آشکار وجود دارد، فرق می‌کند.

وی افزود: این یک هواپیمای جاسوسی است و معمولاً کشورها در خصوص اینگونه پهپادها اظهار نظر نمی‌کنند، ولی ما با شناختی که از آنها داشتیم و اتفاقاتی که در سوریه و برخی جاهای دیگر مثل قره‌باغ اتفاق افتاده بود، از قبل با این گونه هواپیماها آشنایی داشتیم.

حاجی‌زاده خاطرنشان کرد: ما تا پیش از شکار RQ170 نیز شاهد بودیم که مطلب بسیار کمی از این هواپیما در فضای مجازی وجود داشت و حتی آمریکایی‌ها که معمولاً باز عمل می‌کنند، چیزی در این خصوص نمی‌گفتند.

* اصلاح شبکه‌های راداری کشور براساس پهپادهای جاسوسی

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه در خصوص نفوذ این هواپیما به بخشی از فضای ایران، گفت: هواپیماهای جاسوسی قابل مقایسه با جنگنده‌ها یا بمب‌افکن‌های بزرگ نیستند. هواپیماهای جنگنده برای انجام عملیات نظامی و هدف قرار دادن برخی نقاط وارد کشور می‌شوند که اگر نتوانیم آنها را کشف کنیم، آسیب می‌بینیم، ولی هواپیماهای جاسوسی اصولاً دارای ابعاد کوچک و پنهان‌کار هستند و برای رادارگریزی، حتی از فلز نیز در آن ها استفاده نمی‌شود که این تکنولوژی، کشف، رهگیری و انهدام این هواپیماها را بسیار بسیار سخت می‌کند.

حاجی‌زاده گفت: البته این چالش، تنها برای ما نیست، بلکه همه دنیا حتی اروپا و آمریکا نیز در این خصوص مشکل دارند و نمی‌شود این را یک نقطه ضعف برای ما به حساب آورد.

وی ادامه داد: البته ما در سال‌های اخیر با رصد اتفاقاتی که در اطراف کشورمان می‌افتد، شبکه‌های راداری‌مان را براساس این نوع هواپیماها اصلاح کرده‌ایم.

* تبریک برخی کشورهای بزرگ به سپاه

حاجی‌زاده انهدام پهپاد جاسوسی اسرائیل را یک موفقیت برای نیروهای مسلح کشورمان قلمداد کرد و گفت: بعد از این اقدام حتی برخی کشورهای بزرگ به ما پیام دادند و تبریک گفتند.

* هرمس هیچ اطلاعاتی از داخل ایران ارسال نکرده است

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه افزود: این پهپاد اسرائیلی اطلاعات خود را به صورت برخط ارسال نمی‌کرد، بلکه اطلاعات در درون آن ذخیره می‌شد، از این‌رو با انهدام آن، نتوانست هیچ اطلاعاتی را ارسال کند.

وی گفت: ما از بقایای این هواپیما اطلاعات خوبی کسب کردیم و آنچه می‌خواستیم، به دست آوردیم.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه خاطرنشان کرد:‌ اینکه جاسوسی در همه جای دنیا صورت می‌گیرد، موضوع قابل کتمانی نیست ولی شما به ندرت خبری در خصوص گرفتن و یا انهدام این نوع هواپیماها در دنیا می‌شنوید ولی ما توانستیم این کار را بکنیم.

* مبدا پرواز پهپاد اسرائیلی را به دولت اعلام کرده‌ایم/ دولت درحال پیگیری است

وی در خصوص مبدأ پروازی این هواپیما نیز گفت: این موضوع معلوم شده است و ما تقریباً از روز اول، مبدأ پرواز این هواپیما را تشخیص دادیم و اعلام کردیم که این هواپیما از یکی از کشورهای منطقه آمده و نمی‌تواند از سرزمینهای فلسطین اشغالی پرواز کرده باشد ولی برای دقت بیشتر و مطالعات کافی، صبر کردیم تا گزارش‌مان تکمیل شود و امروز صد درصد از این مبدأ مطلعیم و این گزارش را هم در اختیار دولت و هم بخش های مرتبط در ستاد کل نیروهای مسلح قراردادیم و می‌دانیم که دولت هم اقدامات خوبی را در پاسخ به این قضیه آغاز کرده است.

* مدل نهایی RQ170 امسال پرواز می‌کند

حاجی‌زاده در خصوص آخرین وضعیت از مهندسی معکوس پهپاد RQ170 گفت: حدود 3 ماه قبل، مدل کوچکتر (40 درصد) این پهپاد پرواز کرد و در دیدار اخیر با مقام معظم رهبری نیز فیلم آن را به ایشان نشان دادیم که حضرت آقا ملاحظه و تقدیر کردند.

وی تصریح کرد: ان‌شاءالله ظرف سال جاری، مدل نهایی این هواپیما نیز پرواز خواهد کرد.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه در خصوص بمب‌افکن‌ شدن این هواپیما نیز اظهار داشت: خود آمریکایی‌ها هم محلی را برای این مأموریت در این هواپیما پیش‌بینی کرده بودند اما آنها برای کارکرد شناسایی و جاسوسی از این پهپاد استفاده می‌کردند، ولی ما در هر دو مأموریت (شناسایی و رزمی) آن را به کار خواهیم گرفت.

حاجی‌زاده با بیان اینکه این هواپیما دارای آخرین فناوری‌های تکنولوژی آمریکایی بود، اظهار داشت: مهم‌تر از بهره‌برداری از این تکنولوژی، رو شدن دست آمریکایی‌ها برای ما بود که توانمندی آنها را فهمیدیم و به نقاط ضعف و قوت آنها پی بردیم.

* توان موشکی و پهپادی حزب‌الله قابل مقایسه با جنگ 33روزه نیست

وی در بخش دیگری از این گفتگو در خصوص توان پهپادی و موشکی حزب‌الله لبنان و مقاومت اسلامی، گفت: بنده از توان موشکی و پهپادی حزب‌الله مطلع‌ام و می‌گویم که این توانمندی امروز آنقدر پیشرفت کرده که قابل مقایسه با توان آنها در جنگ 33 روزه نیست.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه خاطرنشان کرد: شما اگر به مقاومت فلسطین در جنگ اخیر 51 روزه در مقابل رژیم صهیونیستی نگاه کنید، حکایت مشت نشانه خروار است و از این طریق می‌توانید به توان حزب‌الله پی ببرید.

حاجی زاده گفت: مقاومت فلسطینیها در این جنگ برای خیلی‌ها باورپذیر نبود که آنها بتوانند اینطور ایستادگی کنند و اراده آنها به رژیم صهیونیستی تحمیل شود به طوری که امروز صهیونیست‌ها در داخل خودشان دچار درگیری و نزاع شده‌اند.

* سپاه و حزب‌الله از ظرفیت‌های هم استفاده می‌کنند

وی اظهار داشت: زمانی حزب‌الله وابسته به ما بود، اما امروز آنقدر پیشرفت کردند که گاهی ما از توانمندی آنها استفاده می‌کنیم و اگر آنها نیز نیاز به حمایت داشته باشند ما به آنها کمک خواهیم کرد. در واقع، سپاه و حزب‌الله یک ظرف مرتبط با هم هستند و آنچه ما شناخت داریم این است که آنها در زمینه موشک و پهپاد هیچ چیزی کم ندارند.

* پهپادهای دیگری داریم که اعلام نشده است

حاجی‌زاده همچنین با اشاره دستاوردهای پهپادی سپاه تصریح کرد:‌ ما علاوه بر محصولات اعلام شده، پهپادهای دیگری نیز داریم که در مورد آنها صحبتی نشده و این طبیعی است که کشورها درباره همه توانمندی خود صحبت نکنند.

* تفاوت سامانه‌های پدافندی «طبس» و «سوم خرداد»

وی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با فارس به توانمندی‌های پدافندی نیروی هوا فضای سپاه اشاره کرد و در خصوص تفاوت سامانه‌های موشکی سوم خرداد و طبس اظهار داشت: سامانه سوم خرداد یک سامانه راداری آرایه‌فازی است که می‌تواند همزمان تعداد زیادی از اهداف را کشف و در آنِ واحد، 8 فروند موشک به سمت 4 هدف شلیک کند که این یک پیچیدگی بالایی دارد و البته هزینه بیشتری هم می‌برد.

* تولید انبوه و بکارگیری سامانه‌های پدافندی

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه اظهار داشت: سامانه طبس نیز از بسیاری جهات مشابه سوم خرداد است، مثلاً هر دو از یک نوع موشک با برد 50 کیلومتر و ارتفاع 25 کیلومتر استفاده می‌کنند اما این سامانه (طبس) با تعداد کمتری از اهداف درگیر شده و قیمتی ارزان‌تر دارد که می‌توان تعداد بیشتری از آن تولید کرد.

حاجی‌زاده در عین حال خاطرنشان کرد: هر دو این محصولات به تولید انبوه رسیده و در یگان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

* امکان تجهیز سامانه‌های سوم خرداد و طبس به موشک‌های 100 کیلومتری

وی افزود: البته این سامانه‌ها می‌توانند به موشک‌های با برد 100 کیلومتر هم مجهز شوند که هم‌اکنون متخصصان ما در حال ارتقاء این موشک‌ها هستند.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه در خصوص ارزیابی از توان پدافندی کشور نیز اظهار داشت: حوزه پدافند جزء آخرین مجموعه‌هایی بود که مورد تحریم قرار گرفت، چرا که در هیچ کجای دنیا، پدافند را تحریم نمی‌کنند، زیرا پدافند یک حوزه دفاعی است. برای همین بود که ما شاید خیلی جدی وارد این حوزه نشده بودیم اما نهایتاً توانستیم توان خود را در حوزه پدافند هوایی که سامانه‌های آن از پیچیدگی بیشتری نسبت به موشک‌های زمین به زمین برخوردارند، به‌روز کنیم و ما امروز نه تنها هیچ چالش فناوری نداریم، بلکه بیشتر تمرکزمان بر روی تکثیر و تولید انبوه این سامانه‌هاست که اقدامات مناسبی نیز صورت گرفته است.

حاجی‌زاده افزود: اگر ما به 10 یا 15 سال قبل نگاه کنیم، می‌بینیم که در حوزه‌های مختلف دچار کاستی‌هایی بودیم اما با تمرکز بر روی این موارد، مشکلات برطرف شد و ما توان برآورده کردن همه نیازهای‌مان را در داخل کشور داریم.

* تجربه خودکفایی دفاعی باید الگوی دیگر بخشهای مملکت باشد

وی با بیان اینکه تجربه خودکفایی در بخش دفاعی باید الگوی دیگر بخشهای مملکت قرار گیرد گفت: باید 8 سال جنگ تحمیلی را یک الگو برای خودمان قرار دهیم و ببینیم در طول این مدت چه کردیم.

حاجی‌زاده ادامه داد: در این 8 سال، ائتلاف نانوشته‌ای بین شرق و غرب برقرار شد و آمریکا و شوروی که با هم مشکل داشتند به مثابه دو لبه قیچی علیه ایران متحد شدند و 30 کشور اروپایی و عربی پشت‌سر عراق ایستادند در حالی که تنها 20 ماه از انقلاب اسلامی می‌گذشت و این انقلاب یک نهال نوپا بود اما ملت ما توانست در مقابل این تهاجم سنگین بایستد و اراده خود را به دشمن تحمیل کند و حتی یک وجب از خاک را از دست ندهد.

* مطالبات رهبری از نیروهای مسلح با تمام توان پیگیری می‌شود

وی خاطرنشان کرد:‌ همه اینها به دلیل این بود که ملت ایران به صورت یکپارچه و منسجم، مطیع محض رهبری بودند و هرچه ولی فقیه گفت عمل کردند.

وی ادامه داد: اگر امروز موفقیتی در نیروهای مسلح است، به دلیل الگو قرار دادن همان 8 سال دفاع مقدس است که هرچه رهبری می‌فرمایند، ما برای آنها اما و اگر نمی‌آوریم، بلکه معتقدیم امر ایشان باید اجرا شود.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه با تأکید بر روحیه و کار جهادی افزود: وقتی رهبری مطالبه‌ای از نیروهای مسلح دارند، فرمان ایشان با تمام توان پیگیری می شود و به نتیجه می‌رسد و همین الگو باید در بخش‌های دیگر کشور نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

* روسای بانک‌ها، کارخانجات و مراکز تولیدی «فرماندهان جنگ اقتصادی» هستند

حاجی‌زاده با بیان اینکه ما امروز با یک جنگ تمام عیار اقتصادی مواجه‌ایم، اظهار داشت: نظام ما از ابتدای انقلاب با انواع جنگ، تحریم، تهاجم فرهنگی و اقتصادی و نبردهای نیمه سخت و نرم همراه بود مثلاً ترورهای منافقین در جنگ نیمه سخت تعریف می‌شد و امروز هم ما با گونه مشابهی از همان جنگ در مواجهه‌ با گروهک‌های تروریستی در جنوب شرق و شمال غرب روبرو هستیم، اما دشمن در برخی مقاطع، بر روی برخی از این موارد تأکید بیشتری می‌کند و امروز تمرکز اصلی آنها بر جنگ اقتصادی و فرهنگی است به همین خاطر باید در این حوزه نیز با اقدامات جهادی و الگوگیری از دفاع مقدس عمل کنیم.

وی ادامه داد:‌ در گذشته، فرماندهان لشکرها، یگان‌ها، تیپ‌ها و پایگاه‌های هوایی نقش‌آفرینی می‌کردند اما جنگ اقتصادی با توپ و تانک قابل حل نیست و فرماندهان این عرصه، رؤسای بانک‌ها، کارخانجات و مراکز تولیدی هستند و اگر در گذشته افرادی مثل شهیدان خرازی، باکری، کاظمی و مقدم فرمانده میدان بودند امروز مسئولان اقتصادی، وزیر اقتصاد، صنعت، وزیر کشاورزی و راه، روسای بانکها و کارخانجات و دیگران باید راهبری این نبرد را عهده دار باشند.

* مردم به کمک دولت در جنگ اقتصادی بروند/ مسئولان هم به فکر منافع شخصی نباشند

حاجی زاده ادامه داد: البته یک نکته مهم این است که آن روز، مردم به کمک سپاه و ارتش آمدند و امروز هم همین مردم باید به دولت کمک کنند چرا که دولت به تنهایی نمی‌تواند به جنگ دشمن در حوزه اقتصاد برود.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه تأکید کرد: البته مسئولان ما هم باید از خودشان بگذرند و به فکر منافع‌ شخصی نباشند. در این صورت ما پیروز خواهیم شد.

* هیچ محدودیتی برای ساخت، طراحی و به کارگیری موشک‌ها نداریم

سردار حاجی‌زاده در بخش دیگری از این گفت‌وگو به توانمندی موشکی سپاه پاسداران اشاره کرد و با بیان اینکه ما در بُرد موشک‌ها به ایده‌آل خود رسیده‌ایم، افزود: فعلاً برد بیش از 2 هزار کیلومتر برای ما نیاز نیست و توان اصلی خود را بر روی دقت و قدرت تخریب موشک‌ها قرار داده‌ایم.

وی با بیان اینکه وضع ما نسبت به گذشته بسیار بهتر شده است، خاطرنشان کرد: البته ما به وضع موجود قانع نیستیم و مأموریت‌ها همچنان ادامه دارد و در هر نقطه‌ای که احساس تهدید کنیم و لازم بدانیم، هیچ محدودیتی برای ساخت، طراحی و به کارگیری موشک‌ها نداریم.

* دشمن برای اقدام علیه ما باید به منطقه بیاید

فرمانده نیروی هوافضای سپاه خاطرنشان کرد: دشمن اگر بخواهد علیه ما اقدامی کند، نمی‌تواند در آن سوی دنیا بایستد بلکه باید به منطقه ما بیاید و با بمباران هوایی هم نمی‌تواند کار را تمام کند. با رصدی که ما داریم، طراحی‌های لازم صورت گرفته و ما در شرایط مقابله، هیچ محدودیتی نخواهیم داشت.

* توان افزایش بُرد موشک‌ها را داریم/ دقت موشک‌های دوربرد در وضعیت مطلوب

سردار حاجی‌زاده خاطرنشان کرد: البته فعلاً نیازی به افزایش بُرد نیست اما اگر روزی شرایط و تهدید عوض شود ما از توانمندی‌های مناسب برخور داریم.

وی تأکید کرد: امروز بسیاری از موشک‌های ما نقطه‌زن شده‌اند و دقت موشک‌های دوربردمان نیز در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه تصریح کرد: ما هیچ محصولی را بدون هدف نمی‌سازیم و از آنجا که از ایده تا محصول متعلق به خودمان است، همه سامانه‌ها براساس اهداف عملیاتی مشخص ساخته می‌شوند.

* «یاعلی»؛ اولین کروز زمینی سپاه، قابلیت شلیک از روی جنگنده

وی با اشاره به موشک کروز «یا علی» که در نمایشگاه توانمندی‌های هوا فضای سپاه به نمایش درآمد، گفت: این یک موشک کروز زمینی است که توسط هوا فضای سپاه ساخته شده و علاوه بر آن، کروز زمینی دیگری نیز در وزارت دفاع ساخته شده است.

وی ادامه داد: موشک کروز یاعلی که از روی سکوهای زمینی شلیک می‌شود، قابلیت پرتاب از روی هواپیما را هم خواهد داشت.

* توطئه‌های دشمن علیه ما «مرحله‌ای» است

حاجی زاده با اشاره به اهداف نظام استکبار در خصوص انقلاب اسلامی افزود: هدف اصلی آنها براندازی نظام جمهوری اسلامی است و ما دیدیم که شاه در آخرین روزهای سلطنت خود می‌گفت اگر من بروم، ایران، ایرانستان می شود یعنی تجزیه خواهد شد و این نشان می‌دهد که طرح تجزیه ایران، از مدت‌ها قبل بر روی میز غربی‌ها قرار داشت و اصولاً صدام هم به دنبال جدا کردن خوزستان بود.

حاجی‌زاده با بیان اینکه آنها به دنبال رخنه و ضربه زدن به انقلاب اسلامی هستند، اظهار داشت: توطئه‌های دشمن علیه ما «مرحله‌ای» است اما هدف نهایی آنها، از بین بردن انقلاب اسلامی است.

* راجع‌به توان دفاعی با کسی معامله نمی‌کنیم

وی با رد هرگونه مذاکره بر سر توان دفاعی و موشکی تصریح کرد: این طبیعی است که ما راجع‌به توان دفاعی خود با کسی معامله نمی‌کنیم.

* هواپیماهای آمریکا از خارج مرزها تا شعاع 450 کیلومتری داخل ایران را رصد می‌کنند

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه اظهار داشت: امروز هیچ لحظه‌ای از شبانه‌روز نیست که آمریکایی‌ها مشغول جاسوسی از ایران نباشند. گاهی هواپیماهای آنها در آن سوی مرزها تا شعاع 450 کیلومتری داخل ایران را رصد می‌کنند و ماهواره‌های آنها هم مشغول کارند و هیچ لحظه‌ای را از دست نمی‌دهند.

* موشک سپاه هواپیمای جاسوسی آمریکا را از «گوام» به منطقه کشاند

وی ادامه داد:‌ حدود 2 ماه قبل، ما یک آزمایش موشک دوربرد در جنوب شرق کشور به سمت مرکز ایران داشتیم. وقتی قرار است چنین موشکی شلیک شود، از آنجا که بسیاری از کریدورهای هوایی را رد می‌کند، ما باید این موضوع را به شبکه هوایی اعلام کنیم تا در این مناطق، پروازی صورت نگیرد. بنابراین دنیا هم متوجه این موضوع می‌شود.

حاجی زاده تصریح کرد: در این آزمایش دیدیم که آمریکایی‌ها هواپیمای RC-135S خود را که مخصوص رصد موشک‌هاست، از منطقه «گوام» یعنی فاصله 7 هزار کیلومتری که مشغول رصد چین و کره بود، به منطقه ما اعزام کردند و وقتی این گزارش به ما رسید، فهمیدیم که آنها برای رصد آزمایش موشکی ما می‌آیند.
حاجی‌زاده گفت: البته گاهی ما هم آنها را به بازی می‌گیریم و صبح روز آزمایش دیدیم که هواپیمای RQ4 و RC-135S آنها به نزدیکی چابهار آمد و 13 ساعت در آب‌های آزاد مشغول گشت‌زنی شد و البته ما هم یک مانوری کردیم و آنها را به بازی گرفتیم.

* مسئولان مراقب جاسوسی‌های مدرن دشمن باشند

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه گفت: موضوعی که مسئولان ما باید به آن توجه کنند این است که امروز جاسوسی‌های دشمنان نظام مدرن شده و مسئولین باید بیشتر مراقب باشند.

* ائتلاف غربی‌ها علیه داعش یک نمایش تبلیغاتی است

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در خصوص ائتلاف غربی‌ها به سرکردگی آمریکا علیه داعش، آن را یک نمایش تبلیغاتی ارزیابی کرد و افزود: داعش، دست پرورده خود آنهاست و دنیا فراموش نکرده که اینها در ترکیه اجلاس می‌گذاشتند و از داعش حمایت می‌کردند. اینها ساخته دست آمریکا، اسرائیل و کشورهای عربی هستند.

وی در پایان گفتگو با فارس تاکید کرد: آنها می‌خواستند داعش بغداد و جنوب عراق را بگیرد و از این طریق یک دولت دست‌نشانده در عراق بر سر کار بیاید اما با کمک‌های مستشاری ایران و اقدامات ارتش عراق و فتوای به موقع آیت‌الله سیستانی و هوشمندی دولت‌مردان عراقی، داعش پشت سد مستحکم بغداد متوقف شد و این اقدام آبروی آمریکایی‌ها را برد.
نظرات بینندگان