arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۳۰۹۰
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۷ - ۰۹ مهر ۱۳۹۳

لاریجانی: سپاه یکی از قدرتمندترین بخش‌های نظامی در خاورمیانه است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس مجلس شورای اسلامی سپاه را یکی از قدرتمندترین بخش‌های نظامی در خاورمیانه دانست و اظهار کرد: ارتش نیز قدرت بسیار برازنده‌ای در منطقه است.

علی لاریجانی در اختتامیه پنجمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس که در تالار خلیج فارس باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، گفت: مفتخرم که امروز در این محفل نورانی که موضوع آن دفاع مقدس است حضور پیدا کردم.

وی با تقدیر از نهادهایی همچون سپاه و بسیج تصریح کرد: انصافا در این چند سال روند صعودی و مثبتی در تدوین آثار دفاع مقدس از نظر کیفیت و کمیت مشاهده می‌شود.

رئیس قوه مقننه همچنین با تأکید بر مطالعه و تحلیل آثار دفاع مقدس و خاطرات این بخش، تصریح کرد: برخی از اموری که جزو خاطرات هستند هرچند مانند اسناد سندیت ندارند، اما زوایا و اضلاع دفاع مقدس را به خوبی نشان می‌دهند.

لاریجانی با اشاره به چاپ و ترجمه برخی آثار مربوط به دفاع مقدس در خارج از کشور، خاطرنشان کرد: مطالعه آثار چاپ شده در خارج از کشور می‌تواند ابعاد حمله عراقی‌ها به ایران را نشان دهد؛ این که به چه دلیلی هم صورت گرفته، چه انگیزه‌ای پشت آن بوده و چه کسانی به آنها کمک کردند.

رئیس مجلس همچنین کتاب رفیق ساوایی مسئول اطلاعات ارتش عراق را کتاب مناسبی در این زمینه دانست و گفت: در این کتاب‌ها نکات مهمی از منظر خودشان وجود دارد که چرا جنگ آغاز شد و صدام چه ویژگی‌هایی داشت و در این کتاب اشاره شده که صدام بسیار به جادو و جنبل علاقه داشته است که این نشانه‌ای از فقر فرهنگی آنها می‌باشد.

لاریجانی همچنین به تدوین کتاب‌هایی در خصوص جریان مقاومت در منطقه اشاره کرد و گفت: دفاع مقدس ادامه انقلاب اسلامی در ایران بود که سال‌های سال منطقه را نیز تحت تأثیر قرار داده بود و فهمیدن ابعاد چنین جنگ‌هایی فکرها را بازتر می‌کند. چرا که همه جنگ‌ها در منطقه پیوندی با انقلاب اسلامی داشته و بیداری اسلامی را در منطقه بوجود آورده است.

وی ادامه داد: از این‌که سپاه و بسیج کمک می‌کنند که این آثار چاپ شود جای تقدیر دارد. البته وضع ناشرین امروز از نظر اقتصادی حال مناسبی نیست. البته برخی اقدامات نیز همچون معافیت مالیاتی انجام شده اما باز هم باید کمک کرد. یعنی وضعیت کتاب و چاپ آن و هزینه‌های زیاد آن باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: همانطور که فیلم‌های دفاع مقدس نیاز به حمایت مالی دارد باید آثار نشر نیز مورد حمایت قرار گیرد و نباید خست به خرج داد.

وی در ادامه با تأکید بر فهم و شناخت بیشتر از دفاع مقدس و آثار آن، تأکید کرد: ممکن است شرایط اما نه همچون گذشته و با جنگ، تکرار شوند چرا که بسیاری از دشمنی‌ها وجود دارد و حوادثی که در زمان جنگ رخ داده باید مورد مطالعه و تحقیق قرار گیرند و از منظر این‌که راه امروزمان را بهتر بشناسیم.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان