arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۳۱۲۹
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۲۲ - ۰۹ مهر ۱۳۹۳

3 درصد مردم ایران سنگ کلیه دارند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 هفتمین کنگره انجمن اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران با حضورمعاون وزارت بهداشت و معاون آموزش و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت و نیز جمعی از متخصصان و صاحبنظران این رشته صبح روز چهارشنبه 9 مهر ماه در بیمارستان لبافی نژاد تهران آغاز به کار کرد.

دکتر رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در هفتمین کنگره انجمن اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی گفت: سنگ کلیه یک بیماری جدی در کشور و از شایع‌ترین دلایل مراجعه به اورژانس‌هاست، این درحالیست که سه درصد مردم ایران مبتلا به سنگ کلیه هستند که این رقم رتبه ایران را جزو بالاترین‌ها در این زمینه در دنیا قرار داده است.

وی افزود: با توجه به شیوع سنگ کلیه در کشور و اینکه ابتلا به سنگ کلیه سبب آسیب به این عضو و در مواردی از دست رفتن کلیه‌ها می‌شود و از سوی دیگر با وجود تربیت نیروی متخصص و فوق تخصصی در این رشته، مساله شناخت دلایل ابتلا به این قبیل سنگ‌ها و پیشگیری از آنها باید در دستورکار قرار گیرد.

ملک‌زاده تصریح کرد: هر چند اجرای این طرح پژوهشی نیازمند بودجه چندین میلیاردی است، اما در صورتی که انجمن اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی و مرکز تحقیقات بیمارستان لبافی نژاد در این زمینه تمایل به انجام فعالیت‌های پژوهشی گسترده و طولانی مدت داشته باشند، وزارت بهداشت از طرح‌های پژوهشی در این حوزه حمایت می کند.

ملک زاده با اشاره به اینکه فشارخون را یکی از دلایل ابتلا به بیماری نارسایی کلیه دانست و گفت: اکنون 20 میلیون ایرانی به فشار خون مبتلا هستند که 10 میلیون نفر از آنان از بیماری خود خبر ندارند.

وی افزود: 5 میلیون نفر از افرادی که از فشار خون خود خبر دارند، نیز درمان درست نمی‌گیرند و دو و نیم میلیون نفر از افرادی هم که درمان می‌گیرند، فشار خون‌شان کنترل نمی‌شود که این امر با توجه به وضعیت نارسایی کلیه و بالا بودن آمار پیوندهای کلیه در کشور نیازمند مطالعه و بررسی است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی خاطر نشان ساخت: با توجه به دیگر عوارض فشار خون از قبیل ناراحتی های قلبی و مغزی می توان با انجام یک مطالعه در این زمینه و برنامه ریزی برای کنترل فشار خون در کشور 5 تا 10 سال به عمر مبتلایان به فشار خون افزود.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش سرطان‌ها در کشور و اینکه دو سرطان شایع مربوط به سرطان مثانه و پروستات در حوزه رشته اورولوژی است و از سوی دیگر اهمیت بحث پیشگیری در این دو حوزه به ویژه سرطان مثانه، ضرورت انجام تحقیقات گروهی و طرح‌های بزرگ در زمینه پیدا کردن راه‌های پیشگیری به شدت احساس می‌شود.

ملک‌زاده تصریح کرد: با وجود تاکید مسئولان عالی رتبه کشور به ویژه مقام معظم رهبری و رییس جمهور در زمینه حمایت از توسعه و پیشرفت علم و سرمایه گذاری در این حوزه، متاسفانه طی یک سال گذشته سرمایه‌گذاری در این حوزه به دلیل کمبود بودجه با چالش روبرو شده است.

وی ادامه داد: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه قرار بود 2.5 درصد از بودجه درآمد ناخالص ملی صرف تحقیقات شود که این رقم می‌بایست در سال آینده به 3 درصد می‌رسید؛ این درحالیست که امسال بودجه مذکور تنها 4 دهم درصد بوده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: به جای 10 – 11 هزار میلیارد بودجه در زمینه علم و فناوری 2 هزار و 300 میلیارد تومان تخصیص یافته که تنها 300 میلیارد آن به وزارت بهداشت تخصیص داده شده است.

لازم به ذکر است، هفتمین کنگره انجمن اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران تا روز جمعه 11 مهر ماه ادامه دارد.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان