arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۳۳۲۱
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۳ - ۱۱ دی ۱۳۹۳

چرا والدین دنبال نام «تک و تازه» هستند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یک جامعه ‎شناس با بیان اینکه هنگامی که نوزاد توانایی انتخاب اسم نداشته پدر و مادر باید متناسب با ویژگی‎های فرهنگی و اعتقادی جامعه‎ای که فرزند در آن بزرگ می‎شود، نامی برای او برگزینند، گفت: در جامعه ما انتخاب اسامی اسلامی و ایرانی و نام‎هایی که معانی زیبا را به ذهن القا می‎کنند، مناسب است.

به گزارش مهر منیره عباسی با اشاره به عواقب انتخاب نام‎های نامناسب گفت: دچار عقده حقارت شدن، مشکلات روحی و روانی، گوشه‎گیری و خجالت کشیدن از عمده عواقب انتخاب نام‎های نامناسب است.

او با بیان اینکه بعضی از والدین فکر می‎کنند که تکراری بودن اسامی از در چشم بودن و دیده شدن فرزندانشان می‎کاهد، گفت: تازه بودن اسامی در صورتی که متناسب با معیارهای فرهنگی و دینی جامعه باشد خوب است.

عباسی با تاکید بر اینکه جدید بودن نام، دلیل بر خوب بودن آن نیست چرا که ممکن است نامی با وجود تازه بودن تصوری غلط را به ذهن دیگران القا کند، گفت: اسامی خود به خود جایگاه افراد را در اجتماع انتخاب و ثابت می‎کنند.

او با تأکید بر اینکه باید حرمت نام ائمه و معصومین را حفظ کرد، یادآور شد: استفاده از نام معصومین برای فرزندان موجب دور داشتن آنها از ناهنجاری‎ها و آسیب‎های اجتماعی خواهد شد.

عباسی گفت: انتخاب نام فرزندان باید با شأن و منزلت اجتماعی خانواده متناسب باشد.
نظرات بینندگان