arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۳۴۲۵
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۱ - ۱۲ دی ۱۳۹۳

تغییرکاربری سالانه 6500هکتار زمین کشاورزی در ایران!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 
رییس سازمان امور اراضی کشور گفت : سالانه افزون بر شش هزار و 500 هکتار از زمین های کشاورزی کشور تغییرکاربری داده می شود .

به گزارش ایرنا ؛ ' قباد افشار' شامگاه پنجشنبه در گردهمایی سراسری مدیران امور اراضی کشور در سالن کنفرانس مرکز بین المللی رشد قشم افزود : با افزایش میزان پوشش حفاظتی زمین های زراعی و باغی و برخی اقدامات حفاظتی سازمان امور اراضی کشور، میزان این تغییرات امسال افزون بر 30 درصد کاهش یافته است.

وی اظهار کرد : از کل این تغییرات افزون بر 4500هکتار یعنی 70درصد آنها به صورت غیرمجاز صورت گرفته و مابقی با مجوز کمیسیون تبصره یک ماده یک قانون حفظ کاربری اراضی انجام می شود.

افشار با اشاره به اینکه با تکمیل میزان پوشش حفاظتی زمین های زراعی و باغی روند تغییرکاربری اراضی کشاورزی در کشور کاهش خواهد یافت، تصریح کرد: با هدف تقویت پایش، حفاظت و توسعه اراضی کشاورزی و اجرای طرح کاداستر(نقشه برداری ثبتی) و سنددار کردن زمین های کشاورزان، بودجه سازمان امور اراضی کشور در لایحه بودجه سال 1394افزون بر 75درصد رشد یافته است.

رییس سازمان امور اراضی کشور در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح اقدامات این سازمان در جهت کاهش هرچه بیشتر تغییر کاربری اراضی کشاورزی پرداخت و گفت: راه اندازی گشت های حفظ کاربری اراضی کشاورزی و راه اندازی سامانه های دریافت گزارش های مردمی تغییر کاربری و نظارت و پایش ماهواره ای گشت ها از جمله اقدامات عملی این سازمان در این خصوص است.

به گفته وی رایزنی برای اصلاح قانون حفظ کاربری و نهایی شدن اصلاح این قانون در کمیسیون مربوطه در مجلس شورای اسلامی، تلاش و پیگیری برای اصلاح شیوه تعیین محدوده طرح هادی روستایی و گسترش فعالیت های ترویجی و آموزشی برای آشنایی مردم با قوانین و مقررات زمین نیز از دیگر اقدامات سازمان امور اراضی برای مبارزه با تغییر کاربری اراضی کشاورزی بوده است.

افشار توزیع مکانی تغییر کاربری های غیرمجاز را حریم و حاشیه کلانشهرها ومناطق و شهرستان های حوزه نفوذ این شهرها دانست و گفت: تقریبا تمام مناطق استان های تهران، مازندران، گیلان، البرز، قزوین و گلستان و همچنین حاشیه شهرهای بزرگ دیگر مانند اصفهان، مشهد، شیراز و تبریز در معرض بیشترین تغییر این نوع کاربری ها بوده است.
نظرات بینندگان