کد خبر: ۱۸۳۴۶۷
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۱۶ - ۱۲ دی ۱۳۹۳

آیت الله وحید خراسانی: مبادا نسبت به دین مردم تقصیری شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یکی از مراجع تقلید شیعیان با تشریح وظایف روحانیون گفت: مبادا نسبت به دین مردم تقصیری شود.

به گزارش جماران، آیت‌الله العظمی حسین وحید خراسانی پیش از ظهر پنجشنبه در دیدار مشاوران امور روحانیت استانداران سراسر کشور اظهار کرد: مقام شما مقام مشاور است و شور به قدری مهم است که نص قرآن است که امرهم شوری بینهم.

وی تاکید کرد: وقتی یک روحانی مشاور شد، مسئولیت او بسیار سنگین است و اجرش هم قابل وصف نیست.

این مرجع تقلید با بیان اینکه سمت‌ها دائمی نیست اظهار کرد: در قرآن کریم، قیامت ۲۷ اسم دارد که یکی از اسماء آن یوم الحسره است که این حسرت فراگیر است.

آیت‌الله وحید خراسانی گفت: در قیامت، بدان همه در حسرت هستند که چرا خوب نشدند و خوبان در حسرت هستند که چرا خوب‌ تر نشدند.

وی گفت: وقتی درجات و مقامات را بررسی می‌کنند اهل درکات متاثر می‌شوند که چرا از آن درجات نصیب آنها نشده است. آنها هم که در درجات هستند در حسرت خواهند بود که اگر می‌توانستند یک قدم بیشتر در راه خدا بردارند ولی بر نداشتند. اگر این جملات را هر کسی سرمشق زندگی قرار دهد دیگر آن روز از آفت حسرت راحت است.

استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه دین برای هر امری برنامه دارد تصریح کرد: وقتی استانی را به استانداری می‌سپرند، دین آن استان به شما وابسته است، بنابراین مبادا نسبت به دین مردم تقصیری انجام شود.

وظایف روحانیت

آیت‌الله وحید خراسانی پاسخ به شبهات، تحکیم عقاید مردم، تهذیب اخلاق مردم و تعلیم احکام را وظیفه روحانیت دانست و افزود: این مسئولیت و مقام به قدری بزرگ است که قرآن کریم می‌فرماید اگر کسی که یک نفس را زنده کند، اجر احیای تمام نفوس بشر از اول خلقت تا انقراض عالم در نامه عمل او نوشته می‌شود.

این مرجع تقلید به روحانیون توصیه کرد که تلاوت روزانه قرآن کریم را ترک نکنند و در این زمینه گفت: هر حرفی که از کلام الله از سوی شما بیان می‌شود ۱۰ گناه از دفتر سیئات، محو و ۱۰ حسنه در دفتر حسنات ثبت می‌شود و خداوند ۱۰ درجه از درجات به شما می‌دهد.

وی تاکید کرد: تلاوت روزانه قرآن کریم را با معرفت همراه کنید که در این صورت انقلابی به وجود می‌آید.

آیت‌الله وحید خراسانی تاکید کرد: قرآن کریم را هر روز تلاوت و آن را به حضرت ولی عصر هدیه کنید. کسی که کارش این باشد، اجرش این است که در معیت آن حضرت خواهد بود و راه سعادت انسان و پیشرفت امور در همین است.

در ایام فاطمیه مملکت باید منقلب شود

وی بر لزوم گرامیداشت ایام فاطمیه تاکید کرد و افزود: در ایام فاطمیه مملکت باید جوری منقلب شود که تسلیتی برای قلب امام زمان باشد. اگر شما در مجلس فاتحه مادر کسی قدمی برداشتید آن فرد هر زمان شما را می بیند یادش خواهد بود که در مجلس ختم مادرش چه خدمتی انجام داده است.

این مرجع تقلید اضافه کرد: هیئت‌های مذهبی در استان‌ها همت کنند برای آن مادر پهلوشکسته شب دفن شده که قبرش غریبانه گم شده عزاداری کنند که چه آبرویی نزد همه معصومان خواهند داشت.

آیت‌الله وحید خراسانی گفت: ما سرمایه‌هایی را از دست داده‌ایم ولی هر وقت از خواب بیدار شویم مغتنم است، بنابراین باید جبران مافات کنیم.

به اعتقاد این استاد حوزه، خدمت به کسی که ام الائمه النجبات و بضعه الخاتم الانبیا است قابل مقایسه با عمل دیگری نیست.
نظرات بینندگان