کد خبر: ۱۸۳۵۹۹
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۶ - ۱۳ دی ۱۳۹۳
فرازهایی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب؛

بزرگترین تبلیغ برای اسلام از نگاه رهبری

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
حضرت آیت الله خامنه ای بزرگترین تبلیغ برای اسلام را معرفی چهره پیامبر (ص) دانستند و افزودند: قبل از آنکه دشمنان با شیوه های فرهنگی و هنری پیچیده‏ی خود، چهره آن بزرگوار را مخدوش کنند، مسلمانان در زمینه های علمی، فرهنگی، هنری و تبلیغی کار کنند.

وجود نبی مکرم اسلام (ص) بزرگترین مایه‏ وحدت در همه ادوار اسلامی بوده است و امروز هم می‏تواند باشد؛ چون اعتقاد آحاد مسلمانان به آن وجود اقدس بزرگوار، با عاطفه و عشق توام است و لذا آن بزرگوار، مرکز و محور عواطف و عقاید همه مسلمان هاست و همین محوریت، یکی از موجبات انس دل های مسلمین و نزدیکی فِرَق اسلامی با یکدیگر به حساب می‏آید.

ابعاد شخصیت نبی اکرم را هیچ انسانی قادر نیست به نحو کامل بیان کند و تصویر نزدیک به واقعی از شخصیت آن بزرگوار ارایه کند.

آنچه ما از برگزیده‏ پروردگار عالم و سرور پیامبران سراسر تاریخ شناخته و دانسته‏ایم، سایه و شبحی از وجود معنوی و باطنی و حقیقی آن بزرگوار است اما همین مقدار معرفت هم برای مسلمانان کافی است تا اولا حرکت آن‏ها را به سمت کمال تضمین کند و قله‏ انسانیت و اوج تکامل بشری را در مقابل چشم آنان قرار بدهد و ثانیا آن‏ها را به وحدت اسلامی و تجمع حول آن محور تشویق کند.

بنابراین، توصیه‏ ما به همه مسلمانان عالم این است که روی ابعاد شخصیت پیامبر و زندگی و سیره و اخلاق آن حضرت و تعالیمی که از آن بزرگوار ماثور و منصوص است، کار زیادی بشود.

بعد از دوران قرون وسطی که در دنیای مغرب زمین و مسیحیت، تهاجم تبلیغاتی وسیعی نسبت به شخصیت رسول اکرم (ص) انجام گرفت و دشمنان سوگندخورده‏ اسلام فهمیدند که یکی از راه های مبارزه با اسلام این است که چهره‏ نبی مکرم اسلام را مخدوش کنند و کارهای زیادی هم در این زمینه انجام گرفت، تا امروز که دشمن به نحو مستمر و با شیوه‏های مختلف، روی امحای شخصیت پیامبر از ذهن های آزادگان عالم کار کرده است.

مردم بسیاری در دنیا هستند که اگر پیامبر اسلام را به همان اندازه‏ای که مسلمان ها می‏شناسند یا حتی کمتر از آن بشناسند- یعنی حقیقتا فقط شبحی از آن چهره‏ منور بر دل های آنان آشکار بشود- عقیده و گرایش آن‏ها نسبت به اسلام و معنویت اسلامی تضمین خواهد شد. ما باید روی این مساله کار کنیم.

بزرگترین تبلیغ برای اسلام، شاید همین باشد که ما چهره‏ پیامبر اسلام را برای بینندگان و جویندگان عالم روشن کنیم و بسیار بجاست قبل از آنکه دشمنان و مخالفان، با روش های و شیوه‏های فرهنگی و هنری پیچیده خود، چهره‏ آن بزرگوار را در اذهان مردم بی‏خبر عالم مخدوش کنند، مسلمانانِ هنرمند و مطلع و وارد به شیوه‏های گوناگون در عالم، با بیان و تبلیغ و تبیین راجع به آن شخصیت معظم و مکرم، کار علمی و فرهنگی و هنری و تبلیغی بکنند. این‏ها کارهای لازمی است.

شما در همین اواخر ملاحظه کردید که وقتی استکبار جهانی به برکت انقلاب اسلامی، با رشد معنوی اسلام مواجه شد و در جبهه‏ نظامی و سیاسی نتوانستند انقلاب و جمهوری اسلامی را- که امروز مظهر و نمودار اسلام عملی است- بکوبند و شکست بدهند و خواستند به تهاجم فرهنگی دست بزنند، مزدور خودشان را وادار کردند تا به شخصیت رسول اکرم و نبیّ معظّم اهانت بکند و شیطان صفتی، به دستور شیاطین زر و زور عالم، آن کتاب شیطانی را بنویسد که البته با پاسخ و عکس‏العمل قاطع مسلمین عالم و در مقدم آنان، امام بزرگوار و رهبر عظیم‏الشان و فقید ما مواجه شدند که به هدر بودن خون آن شیطان صفت و اعدام او حکم کردند.

پس، یک مطلب این است که باید روی معرفی شخصیت رسول اکرم کار کنیم و نه فقط شخصیت آن بزرگوار به معنای زندگی آن حضرت، بلکه ابعاد گوناگون وجود آن بزرگوار مثل اخلاقیات و روش حکومت و مردم‏داری و عبادت و سیاست و جهاد و تعلیمات خاص را مورد توجه قرار دهیم.

نه فقط هم کتاب بنویسیم، بلکه باید کار هنری و تبلیغی را با شیوه‏های جدید و با استفاده از تکنیک های موجود شروع کنیم و نه فقط در جمهوری اسلامی، بلکه در همه‏ انحای جهان اسلام، آن را انجام دهیم.

* از بیانات رهبر انقلاب در دیدار با میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی (بیست و چهارم مهر 1368)
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان