کد خبر: ۱۸۳۶۱۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۷ - ۱۳ دی ۱۳۹۳

قیمت زمین در اطراف بقیع چقدر است؟!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
قیمت هر متر زمین در اطراف بقیع، بالغ بر نیم میلیون ریال سعودی (حدود 360 میلیون تومان) است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، قبرستان بقیع، با توجه به اهمیتی که نزد مسلمانان دارد، به یکی از گران ترین قبرستان ها تبدیل شده است.

این قبرستان، که حدود 180 هزار متر مساحت دارد، از مهم ترین اماکن تاریخیِ نزدیک به مسجد النبی به شمار می رود.

"جمال فرغل" عضو کمیته تعیین ارزش ملک در اتاق بازرگانی منطقه مدینه منوره، به روزنامه عربستانی "الحیات" چاپ لندن گفت: ارزش املاک و متراژ زمین نزدیک قبرستان بقیع بسیار بالا رفته است؛ و این مساله کاملا طبیعی است. چون این منطقه، میراث تاریخی و دینی مسلمانان جهان است و احادیث متعددی درباره فضیلت دفن درگذشتگان در این قبرستان، نقل شده است؛ در هر صورت قیمت بالای زمین در این منطقه، حاکی از اهمیت این قطعه از زمین برای مسلمانان است.

قبرستان بقیع که قبلا "بقیع الغرقد" نام داشت از پرخاطره ترین مکان های مدینه به شمار می رود.

«غرقد» نوعی درخت بوده که در گذشته، در محل این قبرستان و یا در کنار آن قرار داشته و احتمالا به تدریج با گسترش قبرستان، آن درخت‎ها -که به نظر برخی توتستان بوده – از میان رفته است.

بقیع پیش از اسلام، گورستان مردم یثرب بوده و پس از اسلام نیز به عنوان مهم ترین گورستان مدینه شناخته شده است.

این گورستان با وسعت نسبتا زیاد خود، در طول قرون مختلف اسلامی مدفن صحابه، تابعین و مهم تر از همه، چهار تن از امامان (امام حسن مجتبی، امام زین العابدین، امام محمد باقر و امام جعفر صادق علیهم السلام) است؛ و از این رو محل زیارت تمامی زائران مدینه منوره است.

بقیع در ناحیه شرقی مسجد النبی و تقریبا در فاصله دویست متری آن قرار دارد.

این قبرستان تا یکصد سال پیش خارج از حصار قرار داشت، اما اکنون تقریبا در میان شهر مدینه واقع شده و با چهار خیابان ستین، عبد العزیز، ابی ذر، باب العوالی محاصره شده است.

بقیع در زمان رسول خدا(صلی الله علیه و آله) نیز زیارتگاه بود و آن حضرت برخی شب‎ها خانه را ترک کرده و تنها به بقیع می‏رفت و در آنجا به راز و نیاز با خدا می‏پرداخت.

برخی دختران آن حضرت و نیز برخی از یاران نزدیکش در بقیع مدفونند؛ کسانی چون عثمان بن مظعون که از صحابی مورد علاقه رسول خدا بود.

قبرستان بقیع تا قبل از تسلط آل سعود، قبه‏های متعددی داشت که بر روی قبور خاصی ساخته شده بود. اما اکنون به صورت فضای باز و ساده‏ای در آمده است و قبرها جز نشانی ساده، به صورت سنگی که بالای سر هر قبر گذاشته شده، چیزی ندارد. ب

ا وجود این، تعلق خاطر مسلمانان به دفن شدگان در بقیع باعث شده است که قبر عده‏ای از بزرگان مدفون، مشخص باقی بماند؛ گرچه به مرور زمان، قبور صدها بلکه هزاران تن از صحابه و تابعین به دست فراموشی سپرده شده و قبر آنان نامشخص مانده است.

سفرنامه‏ها و کتاب‎های تاریخی که در قرون مختلف به نگارش در آمده است ‏حکایت از اعتنای کامل زائران حرم نبوی به این قبرستان می‏کند.

مسلمانان از هر فرقه و مسلک پس از زیارت خیرالبشر به زیارت مدفون شدگان در بقیع می‏آمده و خاطره پر شکوه عصر نخستین اسلامی و مظلومیت امامان را زنده می‏کرده‏اند.

متاسفانه این قبور به دلیل عقاید خاص حاکمان جدید عربستان تخریب گردیده و باعث دلخوری جمعیت‎های میلیونی مسلمانان زائر و غیر زائر دنیای اسلام شده است. تخریب این قبه‏ها البته از روی توجه به ساده‎زیستی نبوده است!

رفتن مسلمانان به بقیع به دلیل حضور مستمر نیروهای سعودی موسوم به "امر به معروف" بسیار با مشکل انجام می شود؛ و این نیروها سعی می کنند در این مکان مقدس تعالیم و تفکرات وهابی را به مسلمانان دیکته کنند و آنان را از زیارت باز دارند.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۴
0
0
بزرگترین ومعروفترین بازارهای مدینه اطراف بقیع هستند وعلت گرانی مسایل تجاری است.
نظرات بینندگان