کد خبر: ۱۸۳۶۹۹
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۰ - ۱۴ دی ۱۳۹۳

راهکار کمیته امداد برای موروثی نشدن فقر

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: یک میلیون و 20 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند.

رضا نوروزی جعفری در ارتباط با زنان سرپرست خانوار گفت: در کمیته امداد امام خمینی (ره) یک میلیون و 750 هزار خانوار تحت پوشش داریم و از این تعداد یک میلیون و 20 هزار خانوار با سرپرستی زنان اداره می شوند.

وی ضمن اشاره به اینکه نسبت میان زنان سرپرست خانوار در مناطق روستایی و شهری تقریبا مساوی است، گفت: دلایل سرپرستی خانوار این زنان متفاوت بوده و با توجه به آمارها 79 درصد به علت فوت سرپرست، 13 درصد طلاق، سه درصد زندانی سرپرست خانوار، پنج درصد باقی‌مانده نیز بنا به دلایلی از جمله از کارافتادگی، متارکه و... هستند.

مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی(ره) در ارتباط با رنج سنی این زنان نیز گفت: 50 درصد این افراد بالای 60 سال، 16 درصد بین 50 تا 60 سال و 17 درصد بین 40 تا 50 سال قرار داشته و 17 درصد باقیمانده نیز کمتر از 40 سال سن دارند.

نوروزی‌جعفری ضمن اشاره به اینکه بیش از 80 درصد این خانوارها یک‌نفره (خودسرپرست) و یا دو نفره هستند، گفت: در حال حاضر کمیته امداد خمینی بعنوان بزرگترین نهاد حمایتی کشور در حوزه زنان سرپرست خانوار است و خدمات خود را به طور مستمر به این قشر ارائه می‌دهد.

مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی(ره) ادامه داد: در حال حاضر کمیته امداد امام خمینی (ره) با بررسی شاخص‌های اجتماعی کشور، خدمات خود را در جهت رفع نیازمندی‌های این زنان سرپرست خانوار تجهیز می‌کند.

وی در ارتباط با افزایش آمار طلاق در جامعه گفت: در حال حاضر به علت افزایش طلاق در کشور، زنان سرپرست خانوار ناشی از طلاق در حال رشد بوده که در واقع گروهی از زنان سرپرست خانوار با سن پایین‌تر و شرایط متفاوت‌تر در حال شکل‌گیری هستند. نوروز جعفری در ارتباط با تفاوت زنان سرپرست خانوار ناشی از طلاق با سایر زنان سرپرست خانوار گفت: این گروه از لحاظ نیازهای اجتماعی و همچنین شاخص‌های فرهنگی با دیگر گروه‌های سرپرست خانوار متفاوت هستند.

وی در این خصوص تصریح کرد: به علت تفاوت این گروه با سایر گروه‌ها روش‌ توانمندسازی آنان نیز متفاوت بوده و عمده توانمندسازی آنان در حوزه «توانمندی اجتماعی» با تشویق و ترغیب به ازدواج مجدد صورت می‌گیرد تا این افراد بتوانند وارد چرخه زندگی طبیعی شده و دارای خانواده شوند.

مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی(ره) ضمن تاکید به این نکته که تمام فعالیت‌های امداد حول محور خانواده است، گفت: خصوصا در حوزه زنان سرپرست خانوار تدبیر کمیته امداد این است که این افراد به چرخه طبیعی خانواده بازگردند.

نوروزجعفری در ارتباط با خدمات رسانی زنان سرپرست خانوار نیز گفت: تقریبا تمامی خدمات امداد به این قشر ارائه می‌شود و حوزه این خدمات از مسائل معیشتی تا توانمندی‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... را شامل می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه خانواده‌های فقیر به علت مشکلات اقتصادی خود دچار اضطراب و مشکلات مدیریتی در خانواده می‌شوند، گفت: زمانی که این افراد به کمیته امداد مراجعه می‌کنند، نخستین تلاش امداد این است که به این خانواده‌ها نحوه آرامش داشتن اولیه را آموزش دهد.

مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی(ره) در این باره تصریح کرد: ارائه این آرامش اولیه در ابتدا به صورت پرداخت‌های کمک معیشتی است، زیرا این امر باعث می‌شود خانواده‌ احساس آرامش کرده و بستر توانمندسازی آن فراهم شود.

نوروز جعفری ادامه داد: پس از کاهش اضطراب این خانواده‌ها، در جهت رفع مشکلات معیشتی آنها اقدام و پس از آن با اقدامت مشاوره‌ای، فرد و خانواده را در جهت توانمندی‌های روانی، ذهنی، فردی، اجتماعی، تحصیلی، فرهنگی و اقتصادی یاری می‌دهیم.

وی همچنین به استعدادیابی خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد اشاره کرد و گفت: ابتدا توسط مشاوران استعدادخانواده‌ها شناسایی و به ما اعلام می‌شود که خانواده در کنار نیازمندی‌های مشخصی که دارند، چه استعدادها و چه ظرفیت‌هایی را برای رشد داشته و ما در جهت توانمندسازی این استعدادها به آنها خدمات خود را ارائه می‌دهیم.

مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی(ره) در این خصوص تصریح کرد: برای مثال خانواده‌ای با سرپرستی زن سرپرست خانوار فرزندی دارد که سال‌های آخر دبیرستان است، برنامه امداد برای آن به صورتی است که این فرزند بتواند به دانشگاه ورود پیدا کند زیرا یکی از مولفه‌های توانمندسازی تحصیلات است.

نوروز جعفری ادامه داد: زمانی که فرزند آن خانواده در سن اشتغال باشد نیز آموزش‌های فنی و حرفه‌ای لازم به همراه مشاوره‌های شغلی و وام به آنها ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه تمامی این اقدامات در جهت این است که فرزندان این خانواده‌ها فقر را به ارث نبرند، در ارتباط با وام پرداختی به فرزندان این خانواده‌ها برای ایجاد اشتغال گفت: میزان این وام‌ها ثابت نبوده و براساس نیازهای شغلی که توسط معاونت اشتغال کمیته امداد بررسی می‌شود، میزان وام‌ها مشخص می‌شود اما به طور میانگین 10 تا 15 میلیون و حتی بیشتر از طریق تسهیلات مشاغل خرد به این فرزندان ارائه می‌شود.

مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی(ره) همچنین ضمن اشاره به اینکه در ارتباط با زنان سرپرست خانوار خود زنان و فرزندان آنها گروه هدف ما هستند، گفت: خود این زنان (اگر در سنی باشند که بتوانند به طرح‌های مختلف ورود پیدا کنند) و فرزندانشان وارد طرح‌های آموزشی، مهارت آموزی، اشتغال، توانمندسازی، اقتصادی، روحی، روانی و همچنین ازدواج می‌شوند.

نوروز جعفری درخصوص ازدواج مجدد زنان سرپرست خانوار نیز گفت: سالیانه حدود سه هزار ازدواج مجدد در حوزه زنان سرپرست خانوار توسط کمیته امداد انجام می‌شود.

وی در ارتباط با نحوه ازدواج این زنان تصریح کرد: معرفی افراد به عهده کمیته امداد نیست زیرا ما نمی‌خواهیم در بستر اجتماع دخالت کنیم و بنابراین تنها در این زمینه به این افراد مشاوره‌ ارائه می‌شود زیرا هدف ما این است که محور تمامی توانمندسازی‌ها خود فرد باشد.

مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی(ره) درباره ضرورت ازدواج مجدد نیز گفت: ازدواج مجدد برای تمامی زنان سرپرست خانوار کمیته امداد خمینی (ره) به عنوان یکی از محورهای توانمندسازی در نظر گرفته شده است.

نوروزجعفری درخصوص جهیزیه این افراد ضمن اشاره به اینکه سالیانه حدود 80 هزار کمک جهیزیه توسط کمیته امداد پرداخت می‌شود، گفت: کمک هزینه جهیزیه‌ای که به زنان سرپرست خانوار ارائه می‌شود، حدودا نزدیک به کمک هزینه جهیزیه دختران تحت پوشش است که میزان دو میلیون تومان به صورت بلاعوض به همراه دو میلیون وام با بازپرداخت است.

مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی(ره) درخصوص افزایش میزان کمک هزینه جهیزیه نیز گفت: در سال 93 نسبت به سال گذشته افزایش صددرصدی کمک هزینه‌ جهیزیه را داشته‌ایم و این میزان از یک میلیون تومان به دو میلیون تومان رسیده که بیشتر آن از محل درآمدهای صندوق‌های صدقات تامین شده است.

مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی(ره) همچنین ادامه داد: اگر زن سرپرست خانوار در صورت ازدواج مجدد باز هم توانایی رسیدگی به فرزند خود را نداشته باشد و مجموع درآمد خانوار باز هم در گروه فقر قرار بگیرد، خدمات امداد به فرزندان آنها ادامه می‌یابد.

نوروزجعفری در این خصوص ادامه داد: به عبارتی فرزندان تحت پوشش امداد بوده اما خانواده‌های آنها از گروه تحت پوششان امداد خارج می‌شوند.

وی ضمن بیان اینکه زنان سرپرست خانوار نیز پس از ازدواج با نظر مددکار می‌توانند از سه ماه تا حداکثر یک سال تحت پوشش امداد باقی بمانند نیز گفت: زن سرپرست خانوار پس از ازدواج اگر بخواهد از سه ماه تا یک سال تحت پوشش امداد باقی مانده و خدمات فرهنگی آموزشی و... به آن ارائه می‌شود؛ در واقع به این معناست که ازدواج هرچند از محورهای مهم توانمندسازی است اما به معنای خروج این افراد از چرخه حمایتگری کمیته امداد امام خمینی(ره) نیست.

مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی(ره) ضمن بیان اینکه در کمیته امداد یک نسخه خاص برای زنان سرپرست خانوار وجود ندارد بلکه براساس فاکتورهای متفاوت، روش‌های متفاوتی برای توانمندسازی این زنان وجود دارد، گفت: برای مثال گروه زنان سرپرست خانوار بالای 60 سال تحت برنامه‌های سالمندی قرار گرفته و نگهداشت و تکریم آنها در خانواده و همچنین اردوهای زیارتی از محورهای خدمت‌رسانی به آنان است.

نوروزی جعفری در پایان گفت: در حال حاضر خدمات فعالانه به زنان سرپرست خانوار ارائه می‌شود و مشاوران و مددکاران نیز در راستای توانمندسازی این افراد تلاش می‌کنند.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان