کد خبر: ۱۸۳۸۴۳
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۰۸ - ۱۵ دی ۱۳۹۳

راهکارهایی برای ناکام گذاشتن سارقان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 پلیس آگاهی ناجا هشدارهایی را برای ناکام گذاشتن سارقان و کیف قاپان ارائه کرد.

 بر اساس اعلام پلیس آگاهی، معمولا افراد کیف قاپ در اطراف بانک‌ها، محضرها، بنگاه‌ها،‌ مراکز خرید و یا بازار به دنبال فرصت مناسب هستند. بنابراین شهروندان باید هنگام دریافت پول از این اماکن مراقب اطراف خود به ویژه موتورسیکلت‌سواران باشند.

همچنین اگر این افراد به علل مختلف مجبورند پول نقد را در کیف دستی یا ساک دستی و ... حمل کنند باید از اقوام و دوستان خود به عنوان همراه و مراقب استفاده کنند، ضمن اینکه هنگام حمل پول نقد حتما از اتومبیل استفاده کرده و از پیاده رفتن بپرهیزند.

شهروندان باید از به نمایش گذاردن پول همراه خود بپرهیزند. همچنین هنگامی که قصد بازدید اتومبیل را دارند کیف دستی‌شان را درون خودرو نگذارند و هنگام حمل پول نیز از خیابان‌های خلوت تردد نکنند.

باید در نظر داشته باشید که کیف قاپی معمولا با موتورسیکلت‌های تندرو و یک نفر سرنشین با کلاه انجام می‌شود؛ بنابراین باید مواظب این قبیل موتورسواران بود. کیف دستی را با دستی که در مجاور دیوار یا جوی آب است باید حمل کرد و از حرکت در سطح سواره‌ خیابان پرهیز شود.

هنگام باز کردن در اتومبیل یا صندوق عقب و تماس تلفنی نیز از گذاشتن کیف بر روی زمین خودداری شود. در هنگام خروج هم از بانک از قرار دادن پول نقد در کیسه نایلونی جدا خودداری شود.

پلیس آگاهی با اشاره به شیوه برخی از سارقان در پنچر کردن خودروی مشتریان خود اعلام کرد: بنابراین ابتدا وجوه همراه را داخل اتومبیل قرار داد و در اتومبیل را قفل کرد و سپس اقدام به پنچرگیری شود. در رستوران‌ها نیز کیف را نباید پشت صندلی آویزان کرد. هم‌چنین باید در هنگام استفاده از تلفن، کیف را نزدیک بدن یا در دستی که آزاد است نگه داشت؛ اما اگر کیف قاپیده شد باید آن را رها کرد تا مورد حمله قرار گرفته نشده و به دنبال کیف کشیده نشوید.

 هنگام پشت‌نویسی،‌ نباید چک‌ها را بر روی پیشخوان بانک رها کرد. بهترین راه انتقال پول نیز استفاده از چک‌های بین بانکی، حواله‌های بانکی و عابر بانک است. از مبادله وجوه نقد با چک مشتریان حاضر در بانک نیز خودداری شود و هنگام دریافت وجوه نقد از بانک باید مراقب افراد مشکوکی که افراد را تحت نظر گرفته‌اند، بود.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان