کد خبر: ۱۸۳۸۸۳
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۱ - ۱۵ دی ۱۳۹۳

محمد هاشمی: عربستان 3 سال است از آیت‌الله هاشمی دعوت می کند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس دفتر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در مجمع تشخیص گفت: در کلان‌شهرها و تهران بحث این بود که 30 نماینده برای تهران نباشد و گفته شد تهران به 8 یا 7 یا 6 منطقه تقسیم شود و در هر منطقه 5 یا 4 کاندیدا باشد که مردم به جای 30 نفر و از بین نامزدهای آن منطقه 4 یا 5 نفر را انتخاب کنند.

محمد هاشمی رئیس دفتر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در مجمع تشخیص در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس که مشروح آن متعاقباً منتشر خواهد شد، درباره مهمترین مصوباتی که در مجمع در حال رسیدگی است اظهار داشت: در حال حاضر قانون انتخابات در دستور مجمع قرار دارد.

هاشمی درباره جزئیات تغییر قانون انتخابات در مجمع تصریح کرد: پیرامون بررسی قانون انتخابات در جلسه اول صرفاً‌ درباره کلیات آن بحث شد، سپس یکی از مواردی که بحث و تصویب شد این بود که هر فردی شعبه رأی دادنش مشخص باشد؛ یعنی وقتی به حوزه انتخابیه می‌روید، به شما کارت می‌دهند که شما در چه حوزه‌ای باید رأی بدهید.

رئیس دفتر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در مجمع تشخیص با بیان اینکه این بحث قاعدتاً باید برای همه انتخابات باشد، افزود: قانون انتخابات اعم است و همه انتخابات را در بر می‌گیرد اما موضوعی که خیلی در آن بحث می‌شد، موضوع تهران و استان‌های بزرگ و کلان‌شهرها بود که به گونه‌ای حوزه‌های انتخاباتش تعریف شود که رأی دهندگان بتوانند شناخت بهتری از نمایندگان داشته باشند.

وی بر همین اساس ادامه داد: مثلاً در شهرستان‌ها و شهرهای کوچک مردم معمولاً‌ از نماینده و سابقه او  شناخت پیدا می‌کنند اما در کلان شهری مثل تهران که 30 نماینده است، مردم نمی‌توانند شناخت کافی بدست آورند.

هاشمی درباره اینکه آیا درباره نحوه تبلیغات نامزدها صحبت می‌شود، گفت: بیشتر بحث روی این بوده که حوزه‌های انتخاباتی را کوچک‌تر کنیم.

رئیس دفتر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در مجمع تشخیص با ذکر مثالی در این زمینه توضیح داد: به طور مثال در کلان‌شهرها و تهران بحث این بود که 30 نماینده برای تهران نباشد و گفته شد تهران از مرکز به 8 یا 7 یا 6 منطقه تقسیم شود و در هر منطقه 5 یا 4 کاندیدا باشد که مردم به جای 30 نفر و از بین نامزدهای آن منطقه 4 یا 5 نفر را انتخاب کنند.

وی تصریح کرد: بحث دیگر نیز درباره شرکت‌کنندگان بود، یعنی رأی دهندگان با توجه به محل اقامت‌شان شعبه‌ای که می‌خواهد رأی دهند باید مشخص شود.

هاشمی با بیان اینکه این به معنای منطقه‌بندی نیست، تاکید کرد: البته هیچکدام نهایی نشده و هنوز دراین باره بحث می‌شود.

رئیس دفتر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در مجمع تشخیص ادامه داد:‌ در خیلی از کشورهای غربی مشخص است شما کجا باید بروید رأی بدهید، این طرح محسناتی دارد که اولاً خیلی راحت می‌توان مشخص کرد که چه کسی رأی داده یا رأی نداده است و یک کارت صادر می‌شود که مشخص می‌کند شما باید در کدام حوزه رأی بدهید لذا لیستی که در این حوزه هست، اسامی کسانی که باید در آن حوزه رأی بدهند را مشخص می کند.

وی تصریح کرد:‌ کسانی که باید در آن حوزه رأی دهند، تیک می‌زنند و پس از اتمام رأی‌گیری مشخص می‌شود که به طور مثال از 2هزار نفر واجد شرایط چند نفر رأی داده‌اند و مشخص می‌شود چه کسانی بودند،‌ چون هر فرد یکجا رأی می‌دهد و دو بار نمی‌تواند رأی بدهد و فقط  در یک حوزه می‌تواند رأی دهد لذا یکسری محسناتی دارد.

هاشمی همچنین درباره حذف دو مرحله‌ای شدن انتخابات نیز متذکر شد: هنوز به این نکات نرسیده‌ایم و فعلاً این طرح به کمیسیون رفته و حذف و اضافه روی آن طرح صورت گرفته است.

*گعده خانوادگی ما سیاسی نیست

رئیس دفتر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در مجمع تشخیص در ادامه با اشاره به وضعیت خانوادگی خود ترصح کرد:‌ گعده خانوادگی ما سیاسی نیست و در جمع خانوادگی‌مان حرف‌های مختلفی زده می شود و کسی امر و نهی نمی‌کند.

*عربستان 3 سال است از آقای هاشمی دعوت می کند

وی درباره سفر عربستان آیت‌الله هاشمی نیز گفت: ایشان هنوز تصمیمی ندارد، البته عربستان 2-3 سال است که از ایشان دعوت کرده است و سفیر جدید‌شان وقتی به دیدار آقای هاشمی آمد این دعوت را تکرار کرد و گفت که منتظر شما هستیم. ایشان هیچ‌گاه زمانی را تعیین نکرده‌اند.
هاشمی یادآور شد:‌ واقعیت این است که سفر آقای هاشمی نمی‌تواند فقط یک سفر زیارتی تلقی شود. منطقه هم در حال حاضر وضع بسیار نامناسب و حساسی دارد. در این شرایط منطقه‌ای، تحلیل‌های رسانه‌ها این است که بازیگران اصلی منطقه را ایران و عربستان می‌دانند. از طرفی بسیاری از سران و دیپلمات‌های منطقه‌ای و بعضا بین‌المللی در دیدار با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به استناد گذشته مطرح می‌کنند که ایشان می‌توانند در تغییر وضعیت منطقه‌ای در راستای همزیستی مسالمت‌آمیز موثر باشند بنابراین از سفر ایشان توقع تغییر در روابط فعلی منطقه‌ای وجود دارد بنابراین باید شرایط تحقق توقعات فراهم باشد.

رئیس دفتر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در مجمع تشخیص درباره اینکه آیا منتظر پالس مثبت از سوی عربستان هستند؟ گفت: فقط پالس مثبت عربستان کافی نیست بلکه داشتن اختیاراتی که مستلزم حل مسائل و مشکلات منطقه هست نیز لازم است.

وی درباره اینکه چرا اگر مطمئن نیستند برای رژیم آل سعود نامه نوشتند و خواستار آزادی شیخ نمر شدند؟ گفت: نوشتن نامه برای درخواست حفظ جان یک عالم شیعی چه اشکالی دارد بخصوص که احتمال تاثیر مثبت‌ نامه هم زیاد است.

هاشمی درخصوص اینکه یعنی آقای هاشمی به رژیم سعودی برای اعدام نکردن شیخ نمر امیدوار است تاکید کرد: ایشان نا امید هم نیستند.
نظرات بینندگان