کد خبر: ۱۸۳۸۹۶
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۲ - ۱۵ دی ۱۳۹۳

آماری از خصوصی سازی واقعی در کشور

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: طبق نظر کمیسیون اصل 44 حدود 13.5 درصد و براساس نظر سازمان بازرسی تنها 5 درصد از واگذاری ها خصوصی سازی واقعی بوده است.

  غلامحسین شافعی روز دوشنبه و در دومین روز از اولین کنفرانس اقتصاد ایران، در نشست تخصصی کسب و کار خصوصی سازی و فضای رقابتی ، افزود: آنچه تاکنون بعنوان خصوصی سازی اجرا شده مغایر با قانون اصل 44 قانون اساسی بوده است.

وی با بیان آنکه، تا زمانی که نگاه دولت از واگذاری شرکت های دولتی کسب درآمد برای خود باشد خصوصی سازی واقعی اتفاق نخواهد افتاد، اظهار داشت: شأن اصل 44 قانون اساسی در حد تغییر مالکیت تنزل پیدا کرده است.

رئیس اتاق ایران افزود: مسئولین اجرایی برای اجرای ایده های رئیس جمهور و وزرا پنبه در گوششان کردند و حاضر نیستند آن ایده ها را اجرا کنند.

وی ادامه داد: اگر فضا تغییر نکند و همچنان فاصله زیادی بین مصوبه خوب و اجرای بد در کشور وجود داشته باشد با مشکل مواجه خواهیم شد.

شافعی گفت: روز گذشته رئیس جمهور در همین همایش خواستار عدالت مالیاتی شد اما اگر این درخواست به حق اجرا نشود و در عمل دیده نشود، اعتماد جلب نخواهد شد.

وی خواستار آن شد که برای تسریع در توسعه اقتصادی استراتژی ملی تدوین و یک نهاد نظارتی برای اجرای آن تعیین شود تا به خصوص اصلاح مقررات و مقررات زدایی با عنوان یک اولویت مورد توجه قرار گیرد.

رئیس اتاق ایران گفت: آنچه در صحنه عمل با آن مواجه هستیم این است که اگر شخصی بخواهد شرکتش را منحل کند، چنان درگیر مقررات به هم تنیده و بعضاً متناقض می شود که از زندگی سیر می شود.

اولین و بزرگترین کنفرانس اقتصاد ایران که صبح روز گذشته(یکشنبه) با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری و حضور تعدادی از وزرای اقتصادی، کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی و اساتید دانشگاهها در سالن اجلاس سران آغاز به کار کرد، عصر روز جاری به کار خود پایان می دهد.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان