arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۳۹۸۴
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۹ - ۱۵ دی ۱۳۹۳

ورود رئیس‌دستگاه‌اطلاعاتی‌عربستان به واشنگتن

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در حالی که برخی خبرها از وخامت حال پادشاه عربستان خبر می دهند رئیس دستگاه اطلاعاتی این کشور برای مشورت با مقامات آمریکایی وارد واشنگتن شد.

به گزارش تسنیم، در حالی که برخی خبرها از وخامت حال پادشاه عربستان خبر می دهند خالد بن بندر رئیس دستگاه اطلاعاتی این کشور برای مشورت با مقامات آمریکایی وارد واشنگتن شد.

ملک عبدالله‌بن عبدالعزیز پادشاه عربستان در حالی در بیمارستان بستری شده است که از نوامبر 2012 و پس از عمل جراحی از ناحیه ستون فقرات در هیچ مراسم رسمی خارج از کشور حضور نداشته است.

رسانه‌های غربی 28 مارس گذشته تصویری از ملک عبدالله در دیدار با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا منتشر کردند که در آن وی با یک لوله تنفسی در بینی نشان داده می‌شد؛ تصویری که گمانه زنی‌ها در مورد وخامت شدید حال پادشاه عربستان و احتمال کناره گیری از قدرت را به‌دنبال داشت.

این گمانه زنی‌ها در حالی بود که پادشاه عربستان 27 مارس گذشته امیر مقرن‌بن عبدالعزیز برادر ناتنی 69ساله خود را به‌عنوان ولیعهد ولیعهد کنونی یعنی سلمان‌بن عبدالعزیز تعیین کرد تا در صورت خالی ماندن پست ولیعهدی با او بیعت شود و علاوه بر این در صورتی که منصب پادشاه و ولی‌عهد همزمان خالی بماند با او به‌عنوان پادشاه بیعت شود.

در آن زمان منابع سعودی تصمیم پادشاه مبنی بر کناره گیری از پادشاهی را تکذیب و اعلام کردند وی همچنان قادر است حکومت را اداره کند.

ملک عبدالله که از سال 2005 پادشاهی عربستان را به‌عهده دارد، در 17 نوامبر 2012 در شهرک پزشکی ملک عبدالعزیز وابسته به گارد ملی از ناحیه ستون فقرات تحت عمل جراحی قرار گرفت و از آن زمان در هیچ مناسبت و مراسم رسمی خارج از عربستان حضور نیافت جز اینکه کمتر از یک ماه پیش در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در دوحه که نهم دسامبر برگزار شد، حضور یافت.

به این ترتیب ولیعهد عربستان در بیشتر نشست‌های شورای وزیران حضور یافته ریاست آن را به‌عهده داشت.

از سوی دیگر عمل جراحی اخیر ملک عبدالله‌بن عبدالعزیز چهارمین عمل او در عربستان در دو سال اخیر بود و پیش از آن نیز در اکتبر 2011 تحت عمل جراحی ستون فقرات قرار گرفته بود.

اما در پی خبر دیوان پادشاهی عربستان مبنی بر ابتلای ملک عبدالله‌بن عبدالعزیز به ذات الریه، اکنون نگاه‌ها متوجه عربستان و تحولاتی است که در آینده در انتظار این کشور است.

این در حالی است که چند ساعت پس از انتشار خبر انتقال ملک عبدالله به بیمارستان شاخص بورس این کشور بیش از پنج درصد کاهش یافت و پیش‌بینی می‌شود در صورت وخامت وضعیت او روند نزولی بهای بورس روز یکشنبه نیز ادامه پیدا کند.

نگرانی‌ها درمورد تحولات آینده در حالی دوچندان می‌شود که پادشاه همواره کشمکش در خاندان حاکم بر سر قدرت را مهار کرده اوضاع را تحت کنترل داشت.

نظرات بینندگان