کد خبر: ۱۸۴۰۲۷
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۰۹ - ۱۶ دی ۱۳۹۳

طرح آمریکا برای تشکیل ارتش جدیدعراق

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
پایگاه خبری پانوراما الشرق الاوسط در مطلبی تحت عنوان « در عراق چه می گذرد؟» نوشت: آمریکا و برخی متحدان آن همچنان سرگرم اعزام مشاوران و کارشناسان نظامی به عراق هستند، تا جایی که پیش بینی می شود تعداد این افراد که به بهانه آموزش و رایزنی و حمایت از عراق در برابر تروریست های داعش به این کشور اعزام می شود، تا بهار سال آینده به ده هزار نفر برسد و البته این اقدام به درخواست دولت عراق صورت گرفته است.

به این ترتیب آمریکا به منظور جلوگیری از تحریک حساسیت های مذهبی و ملی در عراق با استفاده از اعزام مشاوران نظامی وارد جنگ نرم علیه بغداد شده است.

در واقع واشنگتن،عراق را منطقه حفاظت شده خود می داند و مسئولان نظامی و غیرنظامی آن در پنج پایگاه نظامی مستقر شده و مسئولان آمریکایی در فواصل زمانی مختلف نیز به طور غیرمنتظره عازم عراق شده و بین بغداد و اربیل به راحتی رفت وآمد می کنند و به طور جداگانه با مسئولان دولت عراق و سران عشایر ملاقات دارند.

در همین ارتباط تعدادی از سران عشایر و فرماندهان گروههای تروریستی چندی پیش عازم واشنگتن شده و در خصوص تشکیل و تسلیح ارتش سنی 100هزارنفری از آمریکا تضمین هایی را دریافت کردند، بدون اینکه به موضع دولت عراق دراین زمینه توجهی داشته باشند.

بر اساس این گزارش، سران عشایر همچنین در واشنگتن در مورد تشکیل اقلیم سنی ضمانت گرفته و آمریکا از آنان خواست تا پایان آموزش نخستین گروه نیروهای عراقی که در پایگاه الحبانیه و به دست مشاوران آمریکایی در جریان است، صبر کنند.

تشکیل ارتش جدید با چه هدفی در عراق دنبال می‌شود؟

این در حالی است که هزاران نیروی داوطلب موسوم به ارتش عشایر تحت نظارت آمریکا در عراق آموزش می بینند و قرار است هر 6 هفته، آموزش پنج هزار نفر از آنان پایان یابد و گفته می شود هدف از آموزش این افراد بازپس گیری مناطق تحت اشغال داعش است.

در واقع هدف آمریکا از حضور مستقیم و روزافزون در عراق آموزش و بهسازی ارتش عراق  و یا آماده کردن آنان برای مقابله با حملات داعش نیست بلکه همانطور که به نظر می رسد هدف اصلی تشکیل نیروی سنی مذهب به جای داعش و با مشارکت شبه نظامیان سنی عراق و بازماندگان رژیم صدام است.

آمریکا این نقشه را رهبری کرده و در صدد ترسیم مرزهای اقلیم سنی در عراق است تا زمینه شعله ور شدن جنگ طایفه‌ای جدیدی را در این کشور فراهم کند.
منبع: تسنیم
نظرات بینندگان