arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۴۰۷۵
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۳ - ۱۶ دی ۱۳۹۳

ناگفته‌های رضا ضراب درباره خود و بابک زنجانی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رضا ضراب می‌گوید: برای من خیلی عجیب و مضحک است که این طور در مورد من در داخل کشورم فضاسازی شده و نسبت‌هایی به من داده شده که واقعاً نمی‌دانم ریشه‌اش در کجاست؟

آخرین روز از یک سفر چند روزه به استانبول قرار بود دیداری باشد با رضا ضراب. بازرگان و فعال اقتصادی ایرانی که مدت‌ها بود به واسطه خبرها و البته شایعات مختلف، اسم و تصویرش در بسیاری از جراید نقش بسته بود. با این همه عود کردن کیسه صفرا و ورود عفونت به خون، بیماری‌ای که احتمالاً از قبل با ضراب بود و طی دوران بازداشت و بعد از آن وخیم‌تر شده بود، ضراب را راهی بیمارستان کرد تا این گفت‌وگوی حضوری به صحبتی تلفنی با رضا ضراب تبدیل شود؛ آن هم سرم به دست و روی تخت بیمارستان.

ضراب به وضوح از آن چهره‌ای که از او در ایران ساخته شده گلایه‌مند و ناراحت است. این را می‌شود از صدایش که هر لحظه بیشتر اوج می‌گیرد و شاید چندان بی‌ربط به درد بیماری‌اش هم نباشد، فهمید. ضراب اعتقاد دارد در دوران تحریم به کشورش خدمت کرده و با کمترین هزینه ممکن نسبت به سایر رقبا، توانسته نقل‌وانتقال پول برای ایرانِ تحریم‌شده به طور قانونی انجام دهد و داشتن ارتباط ناسالم اقتصادی با کسی چون بابک زنجانی به او نمی‌چسبد.

ضراب می‌گوید در مورد زنجانی هشدار داده و برای تمام آنچه کرده و گفته سند و مدرک متقن دارد. متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید:

پرسش- در حال حاضر از رضا ضراب دو چهره ساخته شده است. چهره اول که پررنگ‌تر هم هست، نشان‌دهنده فردی است که از رانت دولتی استفاده کرده، از تحریم‌های بین‌المللی و ناتوانی نهادهای دولتی برای خودش کیسه‌ای دوخته و کار نقل‌وانتقال پول و ارز را برای دولت انجام داده و سود خوبی هم برده است. چهره دوم هم ضراب را فردی نشان می‌دهد که در موقعی بحرانی به کمک کشور آمده و در حالی که دولت از انتقال ارز به داخل ناتوان بوده، او با استفاده از نفوذ و شبکه شرکت‌های تجاری که داشته توانسته به کشورش خدمت کند و پول را به داخل انتقال دهد. حتماً از این کار سودی هم برده که طبیعی است اما وجه اصلی، خدمت بزرگ اوست. صادقانه بگویید چهره واقعی رضا ضراب کدام است؟

من بیشتر دوست دارم بدانم افرادی که آن چهره اول را از من ساخته‌اند چه مدارک و مستنداتی دارند. خیلی دوست دارم آنهایی که من را به رانت‌خواری و دزدی بیت‌المال متهم کردند بیایند و لااقل یکی دو مدرک رو کنند و بگویند و بر اساس این مدرک و بر اساس این مستندات، رضا ضراب پول بیت‌المال را خورده یا از مال مردم دزدی کرده است. برای من خیلی عجیب و مضحک است که این طور در مورد من در داخل کشورم فضاسازی شده و نسبت‌هایی به من داده شده که واقعاً نمی‌دانم ریشه‌اش در کجاست؟ مگر من چه کاری کرده‌ام؟ چرا هیچ‌کس از این افرادی که این حرف‌ها را در مورد من زده‌اند سند و مدرکی رو نمی‌کنند؟ من اصلاً این فضا را نمی‌فهمم. واقعاً برایم عجیب و غیرقابل قبول است که افرادی در ایران که ممکن است کلاً دو - سه بار بیشتر اسم مرا نشنیده باشند حرف‌هایی در مورد من می‌زنند یا مطالبی در مورد من انتشار می‌دهند که کاملاً غیرواقعی است. نمی‌دانم آنجا چرا همه به خودشان حق می‌دهند هر حرفی را در مورد هر کسی بزنند و هیچ‌کس هم از آنها مدرک نمی‌خواهد. خب اگر من آنقدر جرم کرده‌ام چرا نمی‌آیند مرا بگیرند؟ من که جای دوری نیستم. جایم نامعلوم و نامشخص هم نیست. به راحتی می‌شود رضا ضراب را پیدا کرد. بیایند مدارک‌ و اسنادشان را هم بیاورند و من را بگیرند.

پرسش- پس شما قائل هستید که به مملکت خدمت کردید؟

ببینید من اصلاً نمی‌خواهم منتی روی سر کشورم و مردمم بگذارم. خیر. من کار خاصی نکردم. ولی وقتی چنین اتفاقی می‌افتد و کشور تحریم می‌شود هر فرد ایرانی فکر می‌کند که باید هر کاری می‌تواند انجام دهد. من هم در واقع کار خاصی نکردم. همان کار خودم را انجام دادم. کار همیشگی‌ام را کردم و البته از این بابت خوشحال بودم که می‌توانم کار هرچند کوچکی در آن شرایط سخت برای کشورم انجام دهم. ما همیشه سعی کردیم تجارتمان با ایران برای مردم نفع داشته باشد. همیشه چه در ایران و چه در امارات پدرم و من سعی کردیم به بازرگانان ایرانی کمک کنیم که بتوانند راحت‌تر و ارزان‌تر کالا به ایران ببرند.

پرسش- مسأله همین‌جاست. شما پول‌های کلانی را جابجا کردید و از این رهگذر سود خوبی هم بردید. می‌گویند این رانتی است که در اختیار شما بوده است وگرنه چرا دولت باید سراغ رضا ضراب برود؟

کجایش رانت است؟ مگر من آشنا و فامیل کسی بودم؟ مگر نسبت و رابطه‌ای با کسی داشتم؟ من یک کارگزارم و صرافی دارم. کارگزاران زیاد دیگری هم مثل من بودند و هستند. من دنبال این نرفتم که بگویم بیایید من می‌توانم این کار را انجام دهم یا بروم به دولت ایران یا هر نهاد دیگری پیشنهاد دهم که بیایید با من کار کنید. رانتی هم در کار نبوده چون انحصاری در کار نبوده است. این‌طور نبوده که مشتریان من حالا چه نهادهای دولتی چه بانک‌های دولتی مجبور باشند با رضا ضراب کار کنند و من هم قیمت بالایی برای این کار بخواهم که بعد بگوییم ضراب رانت‌خواری کرده است. کسانی که آمدند خودشان ما را انتخاب کردند چون در بازار رقابتی ما قیمت پایین‌تری داشتیم. ما را انتخاب کردند نه این که از روی اجبار بیایند سراغ ما. ما کار بهتر و قیمت پایین‌تر داشتیم. همین. همه مشتریانی که آمدند از هرجایی که بودند خودشان بدون هیچ اجباری ما را انتخاب کردند و ما هم برایشان کار کردیم و به آنها خدمت دادیم. چون کارمان همین است. بعد آنها برای ما مشتریان دیگری آوردند و ما هم سعی کردیم با توجه به مسائلی که کشور داشت بهترین خدمت را با تمام وجود ارائه دهیم.

پرسش- به هرحال می‌گویند شما با دولت‌ دهم رابطه داشتید و برای آنها کار کردید.

من با دولت آقای احمدی‌نژاد هیچ رابطه‌ای نداشتم و اصلاً برای دولت آقای احمدی‌نژاد هیچ کاری نکرده‌ام.

پرسش- یعنی برای بانک مرکزی پول جابجا نکردید؟

من یک ریال هم برای بانک مرکزی پول تبدیل نکردم و انتقال ندادم.

پرسش- برای وزارت نفت که این کار را انجام دادید؟

بله. البته این طور نبوده که خود وزارت نفت بیاید. شرکت‌ها و بانک‌ها بودند که مشتری ما بودند. ما کارمان تبدیل و انتقال پول است. برای همه مشتریان همین کار را می‌کنیم. برای پول نفت هم کارهایی می‌خواستیم بکنیم و طرحی داشتیم که نشد.

پرسش- به هر حال در شرایط تحریم این کار سخت بوده و انجام دادن آن از طریق قانونی احتمالاً امکان‌پذیر نبوده است.

من هیچ کار غیرقانونی انجام ندادم. مجموعه ما برابر قوانین عمل کرده است. پول گرفته‌ایم، پول هم پس داده‌ایم. نه قوانین را دور زدیم و نه خلاف آن عمل کردیم. هرکس هر سند و مدرکی دارد که خلاف قانون کاری انجام داده‌ایم بیاید و رو کند.

پرسش- از زمانی که بابک زنجانی دستگیر و بازداشت شد، اسم شما بیشتر مطرح شد و به عنوان یکی از افرادی مطرح شدید که برای او کار کرده‌اید.

نمی‌دانم چطور این داستان درست شده که بابک زنجانی رئیس یا همکار یا شریک من است. این را ابتدا یکی از روزنامه‌های ترکیه با هدف خاص سیاسی مطرح کرد و بعد هم در ایران منعکس شد. زنجانی هیچ‌وقت رئیس من نبوده است. آقایان خودشان یک اشتباه مرتکب شدند و حالا هم نمی‌دانند باید چه بکنند. دنبال مقصر و شریک جرم می‌گردند که بار خودشان را سبک‌تر کنند. ببینید من یک تاجرم، کارم مشخص است، دفتر و دستک دارم، پیشینه و خانواده‌ام معلوم است و کارم را هم شفاف انجام می‌دهم. اگر هم خلاف یا خطایی بکنم بسیار زود مشخص می‌شود و تاوانش را باید پس بدهم. اما آقایان به فردی که نه مشخص بود خودش چه‌کاره است و چه تخصصی دارد، نه معلوم بود که خانواده‌اش که هستند و کسی نمی‌دانست اصلاً از کجا پیدایش شده میلیاردها یورو پول دادند و حالا هم نمی‌توانند بگیرند. در حالی که من از دو سال قبل به آنها هشدار داده بودم که این فرد آدم درستی نیست و سر شما کلاه می‌گذارد.

پرسش- شما در مورد بابک زنجانی هشدار داده بودید؟

بله. از دو سال قبل هم هشدار داده بودم نه حالا که او را دستگیر کرده‌اند. مدارکش را هم دارم. الان که می‌گویم من گفته بودم این آقا سرتان کلاه می‌گذارد می‌توانم با سند و مدرک به شما نشان دهم که در چه روزی و به چه کسانی گفته‌ام. من هشدار دادم اما نمی‌خواستند بپذیرند.

پرسش- خب به چه کسانی هشدار داده بودید؟ می‌شود نام ببرید و اسم بگویید؟

افراد زیادی بودند. به تمامی مسئولان و کسانی که در این رابطه دست‌اندرکار بودند هشدار داده بودم. حالا نمی‌خواهم اسم ببرم اما اگر زمانی لازم باشد اسم‌هایشان را با سند و مدرک می‌گویم تا مردم بدانند که رضا ضراب با سند حرف می‌زند. سند می‌آورم که چه زمانی و به چه افرادی در مورد بابک زنجانی هشدار داده‌ام.

پرسش- حالا شما که می‌گویید سند دارید. نام ببرید که مثلاً به چه کسی در مورد بابک زنجانی هشدار داده‌اید؟

به همان کسانی که او را گرفتند هشدار دادم. دو سال پیش هشدار دادم. به همان کسانی که اکنون بابک زنجانی را دستگیر کرده‌اند.

پرسش- به هر حالا الان اسم شما هم زیاد شنیده می‌شود؟

ببینید من واقعاً نمی‌دانم افرادی که این حرف‌ها را می‌زنند چه چیزی در ذهن دارند. گاهی فکر می‌کنم چون می‌خواهند خودی نشان بدهند و دیده شوند می‌گویند در مورد این پرونده مهم حرف بزنیم. بعد هم بدون این که اطلاعاتی داشته باشند یا سندی داشته باشند حرف می‌زنند و اسم افراد را می‌آورند. جالب است که حتی کسی که نماینده مجلس هم هست حرف از رضا ضراب و سرنخ و اینها زده بود. خب رضا ضراب که جایی نرفته است. همین‌جاست. تشریف بیاورید اسناد و مدارکتان را رو کنید. من خودم به شما می‌گویم و اعلام هم می‌کنم. حاضرم این افراد که نماینده مجلس و وکیل مردم هستند تشریف بیاورند اینجا و هر موردی که هست را بررسی کنند. قدمشان روی چشم، من خودم میزبانشان هستم، ولی لطفاً سند و مدرک داشته باشند و حرفشان مستند باشد؛ بعد ببینیم رضا ضراب چه کرده و کجا رانت داشته و حق مردم را خورده است.

پرسش- مشخص است که از بابت این وقایع فشار زیادی را تحمل می‌کنید. مشکلی هم بابت کیسه صفرا داشتید.

اینها درد نیست. کیسه صفرا را آدم در‌می‌آورد می‌اندازد دور. خدا باید از آدم راضی باشد. این دردها درمان دارد. می‌روی جراحی می‌کنی و کیسه صفرا را درمی‌آوری. باید دعا کنیم چوب خدا ما را نزند که نه صدا دارد و نه درمان.

*اقتصادنیوز

نظرات بینندگان