کد خبر: ۱۸۴۱۶۰
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۲۱ - ۱۶ دی ۱۳۹۳

جناب وزیر بازار کف ندارد ! / لطفا برای اثبات ادعا سرمایه شخصی خود را وارد بورس کنید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه همایش راهکارهای دستیابی به رشد پایدار و اشتغال زا اظهار داشته است که مشکلات بورس به دلیل مشکلات برخی صنایع است و با عزم دولت شاخص ها از این پایین تر نمی آید و وضعیت حال بازار سرمایه به گونه ای است که شاخص ها و قیمت ها به کف رسیده و عوامل عینی و واقعی اقتصاد کاهش بیشتر از این میزان را تأیید نمی کند.
براساس گزارش بورس نیوز، درست یک روز پس از صحبت های وزیر اقتصاد شاخص کل بورس با افتی بیش از 418 واحدی خود را به مدار 67 هزار واحدی نزدیک تر کرد تا یکبار دیگر کف قیمت های مدنظر وزیر اقتصاد با آنچه که بازار سرمایه به آن اعتقاد دارد تفاوت فاحش نشان دهد.

البته پیشتر نیز وزیر اقتصاد از عدم افت بیشتر شاخص های بورس و به کف رسیدن قیمت سهام شرکت ها سخن گفته بود که متأسفانه بازهم بازار سرمایه به سمتی رفت که برخلاف نظر طیب نیا بود. چراکه تاکنون وزیر اقتصاد بارها در جلسات و محافل گوناگون در تاریخ های 26 بهمن ماه سال 92، 31 فروردین 25 خرداد، 17 تیر، 9 دی و این آخری 14 دی ماه سال جاری سخن از حمایت از بورس و به کف رسیدن قیمت ها سهام شرکت ها و شاخص های بورس گفته که نه تنها هیچ کدام از آنها عملی نشده بلکه شاخص بورس طی این مدت از رقم 79 هزار و 153 واحد به 67 هزار و 939 واحد رسیده است که این موضوع خود تبدیل به بزرگترین بی اعتمادی و عدم اطمینان سرمایه گذاران به وعده های وزیر اقتصاد شده است.

از همین رو آنچه که به نظر می رسد دیگر بازار سرمایه واکنشی به گفته ها و ادعاهای مسئولین اقتصادی کشور نشان نخواهد داد و این بار منتظر عمل واقعی به عینه می باشند.

آقای وزیر شاید وقت عمل رسیده و باید حرف و وعده را کنار گذاشت، از زمانی که شما کف بازار سرمایه و شاخص بورس را تشخیص داده اید شاخص کل بیش از 11 هزار واحد افت کرده و قیمت سهام شرکت ها به طور میانگین بیش از 30 درصد پایین آمده اند اما بازهم شما روز یکشنبه هفته جاری سخن از کف شاخص ها و قیمت سهام می کنید، لذا پیشنهاد می شود اقدامی کنید که این گفته شما برای بازار سرمایه قابل باور باشد، لطفاً حداقل سرمایه زندگی خودتان را برای اثبات گفته هایتان وارد بازار سرمایه کنید و آن را بطور رسمی از طریق رسانه های جمعی اعلام نمایید چون طبق گفته هایتان قیمتها در کف است و قظعا خرید در این قیمتها سود آور است .

این خواسته از دولت تدبیر و امید که داشتن شفافیت در عرصه خدمت رسانی را سرلوحه فعالیت های خود می داند اصلاً درخواست زیادی نیست مضاف براینکه منع شرعی و قانونی هم ندارد. آقای طیب نیا مطمئن باشید با این اقدام مجدداً هم اعتماد و اطمینان به بازار سرمایه باز می گردد و هم اهالی بازار سرمایه به حرف ها و گفته های شما دوباره اعتماد می کنند و اگر هم قیمتها در کف نبود و شما با سرمایه شخصی خود زیان کردید می فهمید که این سهامداران در یکسال گذشته چه کشیده اند و چه دردی دارند.

البته این پیشنهاد تنها برای شما نیست بلکه از وزرای محترم صنعت، معدن تجارت و نفت و حتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز درخواست وارد نمودن بخشی از سرمایه زندگی شان به بورس را داریم تا این عزیزان نیز آثار و تبعات تصمیمات خود را به طور ملموس متوجه شوند.شاید با این اقدام حس کنید اندکی از آنچه را که سهامداران کشیده اند.

آقای طیب نیا، نه تنها امروز در بازار سرمایه شما اعتماد و اطمینان نیست بلکه باید بدانید که امید هم نیز از این بازار در حال رخت بستن است اگر امید باشد اعتماد و اطمینان قابل بازگشت می باشد اما اگر روزی امید هم رفت مطمئن باشید، بازگشت آن منوط به رفتن مسبب ایجاد ناامیدی می شود.
نظرات بینندگان