کد خبر: ۱۸۴۲۱۳
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۱ - ۱۷ دی ۱۳۹۳
شورای انقلاب فرهنگی بررسی می کند

آمار رسمی ایرانیان مقیم آمریکا چند نفر است؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 آمار ایرانیان مقیم آمریکا در جلسه 14 کمیسیون نخبگان و آینده نگاری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شد.

در ابتدای این جلسه «نسرین سلطانخواه» توضیحاتی پیرامون فرآیند و مراحل بررسی موضوع مهاجرت در کمیسیون ارائه کرد و در ادامه گزارش موضوع «مهاجرت عام» در جهان که دربردارنده آمارهای رسمی کشورهای اصلی مهاجرپذیر در جهان بود، توسط محمد سیدی رییس کارگروه نخبگان کمیسون ارائه شد.

بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این گزارش ضمن اشاره به دریافت 317 هزار و 455 مجوز اقامت دائم در آمریکا توسط اتباع ایران از سال 1820 میلادی تا سال 2011، آمار مهاجرت ایرانیان به سوئد، انگلیس، آلمان و کانادا نیز مورد بررسی قرار گرفته و تاکید شد که آمار ایرانیان مهاجر به آمریکا در مقایسه با آمار مهاجرین اتباع سایر کشورها از جمله فیلیپین، کره و ویتنام بسیار کمتر است.

طبق آمار رسمی سازمان ملل متحد، تا پایان سال 2013 میلادی، جمهوری اسلامی ایران 857 هزار و 420 مهاجر را پذیرفته که بیشتر این مهاجران از کشورهای افغانستان و عراق هستند.

در ادامه این گزارش با تحلیل وضعیت ایرانیان مهاجر در ایالات متحده آمریکا این نتیجه به دست آمده که ایرانیان مهاجر در این کشور از نظر تاثیرگذاری اجتماعی جزء طبقات تاثیرگذار در جامعه آمریکا هستند و همچنین به این نکته نیز اشاره شده که هرچند میزان کمی مهاجرت عام ایرانیان رقم قابل ملاحظه ای را دارا نیست، اما همین میزان جمعیت مهاجر ایرانی تأثیرگذاری قابل ملاحظه­ای در جامعه آمریکا داشته­اند.

پس از ارائه گزارش مذکور، اعضای کمیسیون به بیان نظرات خود پرداختند، که نیاز به متناسب سازی آمار مهاجرت کشورها براساس جمعیت کشورها و سهم بندی آنها؛ لزوم ایجاد انگیزه برای ارتباط مهاجران ایرانی با داخل کشور و بررسی برنامه های سایر کشورها در جذب نخبگان و جلوگیری از خروج آن ها از مهم ترین این نظرات بودند.

در پایان جلسه مقرر شد در جلسات آینده موضوع مهاجرت تحصیلی دانشجویان در جهان مورد بررسی قرار گیرد.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان