کد خبر: ۱۸۴۲۵۹
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۶ - ۱۷ دی ۱۳۹۳

وزارت صنعت: طرح شبنم رسمیت ندارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اعمال طرح شبنم بر روی برخی کالاها از جمله دارو، گفت: این طرح در هیچ کالایی رسمیت ندارد چرا که طرح شبنم از سیستم تجاری کشور کنار گذاشته شده است.

  مجتبی خسروتاج عصر چهارشنبه در حاشیه نخستین کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر گردش کالا در سطح عرضه در جمع خبرنگاران، افزود: برنامه هایی از تلویزیون پخش و در آن نشان داده شد که برچسب های طرح شبنم به طور گسترده بر روی کالاهای قاچاق نصب می شود.

وی با بیان آنکه طرح شبنم زمینه ساز رسمیت دادن به قاچاق است، اظهار داشت: این طرح از ایرادات ساختاری زیادی برخوردار بود که هدف کنترل قاچاق را محقق نمی کرد.

وی با اشاره به طرح ایران کد نیز گفت: این طرح که با مکانیزم گمرکات کشور هماهنگ نبود و کد رهگیری و شناسایی کالا که توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیش بینی شده جایگزین آن خواهد شد.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت تصریح کرد: یکی از مشکلات عمده ایران کد این است که با سیستم کدینگ گمرکات کشور هماهنگ نیست.

وی سپس درباره یکی از ایراداتی که در سیستم گمرکات وجود دارد و اظهار خلاف واقع توسط واردکنندگان صورت می گیرد، اظهار داشت: این بحث بسیار گسترده است ضمن اینکه این ایرادات به زودی برطرف خواهد شد.

خسروتاج با اشاره به نخستین کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر گردش کالا در سطح عرضه، اظهار داشت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بررسی های خود به این نتیجه رسیده اند که کارگروهی در این ستاد موضوع مبارزه با قاچاق کالاهای مختلف را دنبال کند.

وی ادامه داد: باید بررسی شود روش های بروز قاچاق در کشور چیست تا بتوان روش های مبارزه با قاچاق را با دست اندرکاران بخش تجارت و بازرگانی دنبال کرد.

خسروتاج اضافه کرد: اگر امروز از مناطق مرزی کشور پرسیده شود که ریشه های بروز قاچاق چیست به طور قطع یکی از پاسخ ها موضوع اشتغال و بیکاری خواهد بود.

به گفته وی تعرفه بالا و ممنوعیت واردات برخی کالاها به هر دلیلی اتخاذ شده از دیگر دلایل و ریشه های بروز قاچاق در کشور است.

خسروتاج اظهار داشت: مقررات کنترلی، ضوابط فنی و بهداشتی و کنترل کالا نیز از دیگر دلایلی است که در صورت پیچیده بودن به موضوع قاچاق دامن می زند.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت سپس تصریح کرد: باید هزینه های قاچاق را افزایش داد و از سوی دیگر سیاست های اقتصادی که موجب ایجاد قاچاق می شوند را نیز اصلاح کرد.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان