کد خبر: ۱۸۴۴۷۹
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۰ - ۱۹ دی ۱۳۹۳

وزیراطلاعات: حکمت گمشده مومن است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 وزیر اطلاعات گفت: منحصرا رشد علمی جوامع ماموریت پیامبر(ص) نبود بلکه بستری برای رشد فضائل انسانی در میان جوامع فراهم نمودند و ایشان رسالت اصلی خود را رشد فضیلت انسانی در جوامع معرفی کردند.

  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدمحمود علوی، شامگاه پنجشنبه در آیین اختتامیه نخستین کنگره ملی امامزاده جعفر(ع) شهرستان پیشوا گفت: رسول گرامی اسلام(ص) زمانی به رسالت مبعوث شدند که بدترین وضعیت در سرزمین عربستان حکمفرما بود، مردم اهل علم و فکر نبودند و تعداد کسانی که می‌توانستند بخوانند ناچیز و افرادی که قادر به خواندن و نوشتن بودند کمتر از تعداد انگشتان دو دست بود و در این محیط نبی مکرم اسلام(ص) به دنیا آمد، رشد یافت و پرچم‌دار نهضتی عظیم شد.

علوی افزود: در دیگر نقاط دنیا از جمله روم و ایران که ابرقدرت های آن زمان محسوب می شدند، وضعیت بهتر از عربستان نبود، در ایران بساط علم و دانش پهن بود ولی به هر کس اجازه تحصیل علم و دانش نمی‌دادند و علم مخصوص موبدزادگان و شاهزادگان بود و سایر مردم، فرزندان کشاورزان ، پیله وران و صنعتگران اگر از بالاترین استعداد هم برخوردار بودند اجازه تحصیل نداشتند.

وزیر اطلاعات افزود: در روم آن زمان نیز حکام انسان‌ها را در مقابل درندگان می‌انداختند تا با دیدن دریده شدن آنان لذت ببرند و به این حرکت ددمنشانه خود افتخار می‌کردند.

علوی گفت: در محیطی که دختران را زنده به گور می‌کردند، با شمشیر گردن هم را می‌زدند و انواع جنایات و آلودگی را مرتکب می شدند ، پیامبر اسلام نشو و نمو یافت و به بعثت رسید و با بعثت خود انقلابی عظیم به پا کرد که اگر این حرکت عظیم نبود پس از هزار سال در ایران مانند زمان هخامنشان ، اشکانیان و ساسانیان وضعیت ادامه پیدا می‌کرد .

علوی گفت : از شروع سلطنت کورش تا یزدگرد سوم ساسانی چه تحولی در ایران به وجود آمد بود و چند دانشمند ایرانی را می توان ذکر کرد و یا در سرزمین های روم ، مصر، مغرب ، تونس و دیگر مناطق از چند دانشمند می توان اسم برد که درس خوانده و به کسب علم پرداختند.

وزیر اطلاعات افزود : دانشمندان منصف اروپایی به این واقعیت اذغان کرده‌اند که اگر امروز آنان از تمدن، صنعت، رشد علمی و دانش برخوردارند، آن را مدیون پیامبر اسلام (ص) هستند چون اگر پیامبر اسلام نیامده بود وضعیت ایران ، عربستان و روم به هم نمی‌خورد و سفره علم و دانش در جهان پهن نمی‌شد.

علوی گفت: حکمت گم شده مومن است و باید به سراغ آن رفت و به دست آورد.

وزیر اطلاعات اظهار داشت: وقتی دیدگاه نبی مکرم اسلام(ص) وارد ایران و روم شد، اندیشمندانی نظیر ابوعلی سینا ، ابوریحان ، رازی و محدثینی مانند شیخ کلینی ، شیخ صدوق ، خواجه نصیر الدین و ملاصدرا سر برآورده و پیشرفت علمی ایران را باعث شدند.

علوی افزود: این دیدگاه در آندلس باعث شد که حوزه های علمی در سرزمین‌های جهان رشد کرده و به کشورهای فرانسه و دیگر کشورها رفته و مقدمات تحولات علمی در اروپا به وجود آید .

علوی تصریح کرد: رسول اسلام(ص) فقط برای اینکه علم و دانش رشد پیدا کند بعثت خود را آغاز نکرد و منحصرا رشد علمی جوامع ماموریت ایشان نبود بلکه بستری برای رشد فضائل انسانی در میان جوامع فراهم نمودند و ایشان رسالت اصلی خود را رشد فضیلت انسانی در جوامع معرفی کردند .

وزیر اطلاعات گفت : کسانی که فرهنگ ناب اسلام را درک کردند آستین را بالا زدند و با جان خود باعث شدند تا این فرهنگ و اسلام ناب انسان ساز زنده بماند که امامزادگان واجب التعظیم از این دست افراد هستند.

حجت الاسلام و المسلمین علوی بر مزار شهید اردستانی حاضر و به مقام والای شهدا ادای احترام کرد. دیدار با خانواده شهیدان جنیدی و شهید قمی از دیگر برنامه‌های این سفر بود.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان