کد خبر: ۱۸۴۵۲۸
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۵ - ۱۹ دی ۱۳۹۳

جریمه 70 میلیون دلاری هوندا برای فاش نکردن مشکلات ایمنی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
هوندا موتور به دلیل کوتاهی در گزارش کردن ادعاهای خسارت بیش از 1700 مورد کشته و مجروح مربوط به مشکلات ایمنی خودروهایش به دولت آمریکا، 70 میلیون دلار جریمه پرداخت خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، خودروسازان تحت یک قانون 14 ساله آمریکایی ملزم هستند چنین اطلاعاتی را گزارش کنند و تخلف‌های هوندا بر قابلیت سازمان ملی ایمنی ترافیک بزرگراه آمریکا برای رسیدگی سریع به مشکلات ایمنی در خودروها بی‌تاثیر نبوده است.

وزیر حمل و نقل آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد هوندا و همه خودروسازان مسئولیتهای ایمنی دارند که باید به آن متعهد بمانند و هیچ بهانه ای پذیرفته نیست. این جریمه‌ها منعکس کننده موضع محکم ما در برابر کسانی است که از قانون تخطی می‌کنند.

تخلفهای هوندا سال گذشته در پی تحقیقات در مورد بحران جهانی کیسه‌های هوا و تردیدها نسبت به کوتاهی خودروسازان در گزارش این مشکلات به دولت برملا شد.

ترکیدن این کیسه‌های هوای معیوب که ساخت شرکت تاکاتا بوده اند، تاکنون چهار کشته در آمریکا و یک کشته در مالزی بر جای گذاشته که همگی آنها سرنشین خودروهای هوندا بوده‌اند.

این کیسه‌های هوا در خطر ترکیدن و پرتاب ترکش وار قطعات فلزی به سوی سرنشینان خودرو و ایجاد صدمات شدید قرار دارند و تصور می‌رود خطر ترکیدن آنها در مناطق رطوبت بالا بیشتر است.

هوندا از سال 2008 برای بیش از 7.5 میلیون خودرو در آمریکا در ارتباط با کیسه‌های هوا فراخوان داده است.

این خودروساز ژاپنی نوامبر گذشته عدم گزارش دهی خود را به وارد کردن نادرست اطلاعات و خطاهای برنامه نویسی رایانه ای در 11 سال گذشته نسبت داده بود.

این جریمه‌ها شامل دو جریمه 35 میلیون دلاری جداگانه است که یکی مربوط به کوتاهی هوندا در اعلام دریافت 1700 مورد درخواست خسارت برای کشته و مجروح‌های خودروهای معیوب به سازمان ملی ایمنی ترافیک بزرگراه آمریکا است و دیگری مربوط به کوتاهی این شرکت در اعلام دریافت شکایت‌ها تحت کمپین رضایت مشتری در آمریکا است.

این خودروساز ژاپنی اعلام کرده است هشت مورد از هزار و 729 مورد گزارش نشده مربوط به مشکلات کیسه هوای تاکاتا بوده‌اند و سازمان ملی ایمنی ترافیک بزرگراه آمریکا از طریق دیگری از این هشت مورد حادثه مطلع شده است.

تاکانوبو ایتو، مدیرعامل هوندا نوامبر گذشته با اشاره به عدم گزارش حوادث گفته بود: عامل این مسئله تفاوت در دیدگاه این شرکت و موارد مورد نظر رگولاتورها بوده است اما به نظر می‌رسد قصورهای متعددی صورت گرفته که بابت آنها بسیار متاسفم.

گروه دیده بان "مرکز ایمنی خودرو" که در اکتبر به کوتاهی هوندا در اعلام گزارشهای ادعاهای خسارت مصرف کنندگان اشاره کرده بود، با اشاره به ماهیت جدی این تخلف‌ها که شامل انفجار کیسه‌ های هوا بوده خواستار تحقیقات جنایی در این باره شده است.

سازمان ملی ایمنی ترافیک بزرگراه آمریکا در سال 2014 حدود 126 میلیون دلار جریمه صادر کرد که بیش از هر زمان دیگری بود و موضع محکم خود در قبال تخلف‌های خودروسازان را نشان داد. این سازمان درباره این جریمه با هوندا پیش از پایان سال گذشته به توافق رسید با این همه این توافق اکنون اعلام می‌شود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، جنرال موتورز در پی بزرگترین فراخوان تاریخ، برای نشان دادن همکاری خود 102 گزارش کشته و مجروح را به ازای هر 100 هزار خودروی فروخته شده در سال 2014 تا نوامبر گزارش کرد در حالیکه هوندا 2.4 مورد به ازای هر 100 هزار خودروی به فروش رفته طی این مدت افشا کرده بود.
نظرات بینندگان