کد خبر: ۱۸۴۶۷۸
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۶ - ۲۰ دی ۱۳۹۳

تلاش پلیس فرانسه برای دستگیری همدستان عاملان حملات پاریس

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 پلیس فرانسه در تلاش برای دستگیری همدستان مردان مسلحی است که طی دو روز حملات دهشت‌بار در پاریس و حومه آن، ۱۷ نفر را کشتند.
 
حیات بومدین، شریک زندگی امدی کولیبالی که غروب جمعه در حمله پلیس به یک فروشگاه مواد غذایی در پاریس کشته شد، از مهم ترین افراد تحت تعقیب است. امدی کولیبالی چند نفر را در این فروشگاه گروگان گرفته بود.
 
گفته می شود حیات بومدین در روز پنج‌شنبه و زمانی که یک افسر زن پلیس کشته شد، همراه امدی کولیبالی بوده. پلیس، این زن را مسلح و خطرناک توصیف کرده است.
 
پلیس فرانسه روز جمعه در دو یورش تقریبا همزمان، به یک عملیات سه روزه تعقیب و گریز پایان داد.
 
علاوه بر امدی کولیبالی که در یورش پلیس به این فروشگاه کشته شد، دو برادر که مظنونان حمله روز چهارشنبه به دفتر مجله شارلی ابدو بودند، در حمله جداگانه پلیس به یک چاپخانه در شمال شرق پاریس کشته شدند.
 
سعید و شریف کواشی روز چهارشنبه با حمله به دفتر مجله فکاهی شارلی ابدو، ۱۲ نفر از جمله چهار کاریکاتوریست را به ضرب گلوله کشتند.
 
برادران کواشی هنگام تلاش برای فرار از ساختمان و در حالی که به پلیس شلیک می کردند، کشته شدند.
 
دادستان فرانسه گفته است که پلیس پنج تن از همدستان این افراد مسلح را بازداشت کرده است.
 
مقام های فرانسه می‌گویند طی یک سال اخیر، بیش از پانصد مکالمه تلفنی میان این دو گروه افراد مسلح صورت گرفته است.
 
وبسایت های مرتبط با افراطیون اسلام‌گرا تهدید کرده‌اند که حملات بیشتری انجام خواهد شد و فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه، در مورد احتمال حملات بیشتر هشدار داده و گفته است که تهدیدها هنوز پایان نیافته است.
 
آقای اولاند از نیروهای امنیتی فرانسه به خاطر "شجاعت و کارایی" آنها در جریان مقابله با این دو مورد گروگانگیری تشکر کرد و این خشونت ها را "یک تراژدی برای ملت فرانسه" خواند.
 
وی در یک سخنرانی تلویزیونی، مهاجمان را دیوانه و متعصب خواند اما تاکید کرد که اقداماتشان ربطی به دین اسلام ندارد.
 
قرار است وزیران کابینه فرانسه امروز در مورد اقدامات بعدی تصمیم‌گیری کنند.
 
رهبران چندین کشور اروپایی از جمله دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته‌اند در راهپیمایی وحدت که قرار است روز یکشنبه در پاریس برگزار شود، فرانسوا اولاند را همراهی خواهند کرد.

منبع : بی بی سی
نظرات بینندگان