کد خبر: ۱۸۴۶۸۲
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۶ - ۲۰ دی ۱۳۹۳
وزارت نفت اعلام کرد:

سقوط آزاد قیمت نفت ایران به زیر 50 دلار

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 وزارت نفت با اشاره به کاهش بیش از 4 دلاری قیمت هر بشکه نفت خام سبک و سنگین صادراتی ایران در دی ماه سال جاری، اعلام کرد: بیشترین کاهش قیمت نفت ایران رقم خورده است.
 
 وزارت نفت امروز با انتشار گزارش کوتاهی، اعلام کرد: قیمت نفت خام سنگین ایران از ابتدای سال ٢٠١٥ تا پنجم ژانویه ( دوشنبه، ١٥ دی ماه) در میان دیگر شاخص های نفت خام، بیشترین رقم کاهش را با ٤ دلار و ٥ سنت به خود اختصاص داد.

بر این اساس هفته اول ژانویه هفته خوبی برای تولید کنندگان نفت نبود، روند نزولی قیمت نفت در آغاز سال جدیدی میلادی نه تنها متوقف نشد بلکه در هفته مورد اشاره قیمت جهانی نفت بیش از ٢ دلار کاهش پیدا کرد.

قیمت نفت سبک و سنگین ایران در هفته منتهی به پنجم ژانویه بیشترین کاهش را در بازارهای جهانی به خود اختصاص دادند. قیمت نفت سبک ایران بیش از ٤ دلار و ٣٣ سنت و سنگین ایران ٤ دلار و ٥٠ سنت کاهش یافت و به ترتیب به ٥٢ دلار و ٣٢ و ٤٩ دلار و ٧٧ سنت درهر بشکه رسید.

بر این اساس، قیمت سبد نفتی اوپک نیز در هفته مورد اشاره ٢ دلار و ٣٥ سنت کاهش یافت و به ٥٣ دلار و ٣٥ سنت در هر بشکه رسید.

همچنین قیمت نفت دبیلو تی آی، برنت، دوبی و عمان نیز به ترتیب ١ دلار و ٩٧ سنت، ٢ دلار و ١٨ سنت، ٢ دلار و ٢ دلار و ٥٧ سنت کاهش یافت و به ٥٣,٨، ٥٦.٤١، ٥٤.٦، ٥٤.٨٥ در هر بشکه رسید.

کمترین و بیشترین قیمت نفت از ابتدای سال ٢٠١٥ تا پنجم ژانویه به ترتیب به نفت سنگین ایران با قیمت ٤٩ دلار و ٧٧ سنت و برنت با قیمت ٥٦ دلار و ٦١ سنت اختصاص پیدا کرده است.
منبع: مهر
نظرات بینندگان