arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۴۷۳۲
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۲۰ - ۲۰ دی ۱۳۹۳

کارت‌های تلفن همچنان نایاب

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 مسوولان مخابرات جو روانی ایجاد شده در زمینه کارتهای تلفن عمومی را دلیل عدم ارائه این کارتها در سطح شهر اعلام کرده و از ارائه انبوه این کارتها در آینده خبر می‌دهند.

 کارتهای تلفن که بیش از یک سال است در بازار نایاب شده‌اند همچنان به شیوه مرسوم سابق قابل دسترسی نبوده و به گفته مسوولان مخابراتی تنها در مراکز مخابرات ارائه می‌شوند و همین موضوع باعث می‌شود افرادی که قصد استفاده از این کارتها را دارند برای تهیه آن‌ها با دشواریهای متعدد مواجه شوند.

داوود زارعیان - سخنگوی شرکت مخابرات ایران - در گفت‌وگو با ایسنا در این باره اظهار کرد: در آینده نزدیک با تولید انبوه کارتهای تلفن مانند گذشته عرضه این کارت‌ها در کیوسک‌های مختلف از سر گرفته خواهد شد.

وی درباره دلایل نایاب شدن این کارتها در بازار توضیح داد: در دوره‌ای به دنبال کم شدن کارتهای تلفن در بازار برخی به سوء استفاده پرداخته و به فروش کارت‌های تلفن با قیمت‌هایی بالا اقدام کردند بر همین اساس ما برای آن که از چنین موضوعی جلوگیری شود و بازار سیاه کارت تلفن را نداشته باشیم، توزیع این کارتها را از طریق دفاتر مخابراتی دنبال کردیم.

سخنگوی شرکت مخابرات ایران با اشاره به این که کارتهای تلفن در داخل کشور تولید می شد گفت: البته برخی مواد اولیه و چیپستهای آن‌ها از خارج وارد می‌شود، در دوره‌ای استفاده از کیوسک‌های تلفن بسیار رایج بود و تولید انبوه این کارت‌های برای تولیدکننده داخلی مقرون به صرفه بود اما بعدها به دلیل گسترش استفاده از تلفنهای همراه میزان استفاده از این کارتها کمتر شد و دیگر تولید آنها برای کارخانه‌های مختلف مانند گذشته مقرون به صرفه نبود.

زارعیان ادامه داد:‌ در سالهای گذشته و زمانی که میزان استفاده از تلفنهای عمومی بالاتر از امروز بود، برای تولید هر کارت تلفن هزینه‌ای حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان وجود داشت اما در زمانی که میزان استفاده از کارتهای تلفن کمتر شد، هزینه تولید به نسبت انبوه هر کارت تلفن به حدود ۷۰۰ تومان رسید و پس از آن به دنبال کاهش مصرف از کارتهای تلفن و برخی مسائل مربوط به تحریمها هزینه تولید یک کارت تلفن به هزار تومان رسید که این رقم نه برای تولیدکننده و نه برای اپراتور مقرون به صرفه نبود و درنهایت باعث شد در دوره‌ای تولید کارت های تلفن با کاهش مواجه شود.

سخنگوی شرکت مخابرات ایران گفت: در حال حاضر ما در مخابرات ایران راهکارهای مختلفی را دنبال کرده و به عنوان مثال با تولیدکنندگان داخلی این کارتها قراردادهایی بسته و مبلغی را به عنوان پیش پرداخت به آن‌ها دادیم تا روند تولید این کارتها با سرعت بیشتری دنبال شود؛ از سوی دیگر روش‌های جدیدی نیز مورد توجه قرار گرفته که به واسطه آنها بدون استفاده از کارت تلفن امکان استفاده از خدمات تلفن عمومی فراهم باشد.

به گفته زارعیان اکنون یکی از این طرح‌ها در استان مرکزی اجرا شده و به احتمال قوی در آینده در سایر استانهای کشور نیز اجرا خواهد شد و براساس آن مشترکان از این پس می‌توانند برای استفاده از تلفنهای عمومی بدون وارد کردن کارت با وارد کردن رقمی مشابه رقم شارژهای تلفن اعتباری از خدمات کیوسک‌های تلفن بهره مند شوند.

وی همچنین یادآور شد: به این شیوه با افزایش تولید کارتهای تلفن از چندی دیگر مشکل کمبود کارت تلفن در بازار وجود نخواهد داشت و اکنون هم این کارخانه‌های نیازهای کشور در این زمینه کارت تلفن را پاسخ می دهند اما به دلیل جو روانی ایجاد شده و گران فروشی‌هایی که در حوزه فروش کارتهای تلفن همگانی رخ داده تصمیم بر آن است که برای مدتی این کارتها از طریق مراکز مخابراتی واگذار شوند.

سخنگوی شرکت مخابرات ایران در عین حال یادآور شد: البته برای برخی مراکز مانند پادگان‌ها و زندان‌ها کارتهای تلفن مستقیما ارائه شده تا افراد دسترسی بیشتری به این کارتها داشته باشند.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان