کد خبر: ۱۸۴۹۶۵
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۱ - ۲۲ دی ۱۳۹۳

وزیر کشور: کلید انتخابات از امروز در وزارت کشور زده شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 وزیر کشور گفت: کلید انتخابات از امروز در وزارت کشور با هدف صیانت از حق‌الناس و اجرای قانون زده شد و امیدوارم خداوند در این زمینه به همه ما توفیق دهد.

  عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور صبح امروز در همایش تخصصی معاونین سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری‌های سراسر کشور با بیان اینکه نمی‌توانیم نسبت به دنیای اسلام بی‌توجه باشیم، اظهار داشت: ما باید دخالت مبتکرانه و موثر داشته باشیم. البته این به معنای دخالت در امور داخلی کشورها نیست، بلکه استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی است.

وی با بیان اینکه حوادث رخ داده در منطقه به نوعی در داخل ایران نیز تاثیرگذار است، افزود: وقتی در شرق و غرب کشور ما ناامنی ایجاد شود، نفوذ ناامنی به داخل کشور از تبعات آن خواهد بود. ما برای حفظ امنیت کشورمان باید تدابیر لازم را داشته باشیم و با توجه به شناخت حوادث که ناشی از دخالت کشورهای غربی بخصوص آمریکا و همچنین اسرائیل است، باید بدانیم که آنها به دنبال ایجاد فرقه‌های انحرافی تحت عنوان اسلام هستند و از آنها حمایت و پشتیبانی می‌کنند.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه دشمن برای ایجاد خلل در کشور ما و وجود این تحولات برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری انجام داده است، برای اینکه بتوانیم به صورت مبنایی و اصولی شرایطی در کشور ایجاد کنیم که در مقابل این تحولات کمترین آسیب‌پذیری را داشته باشیم، لازم است تا به مولفه‌های سیاسی و امنیتی بپردازیم و بدانیم که اولین عنصر قدرت ما در داخل مردم متدین، معتقد و مسلمان ما هستند.

رحمانی‌فضلی با تاکید بر شکل‌گیری انسجام داخلی گفت: هر چه که وحدت، انسجام، باور و اعتقادات مردم را نسبت به جمهوری اسلامی و نظام اسلامی خدشه‌دار کند در جهت خواست دشمنان بوده است، در این راستا مقام معظم رهبری در فرمایشات خود مخصوصا در روز ولادت نبی اکرم(ص) شرایط مختلف را تبیین کردند و فرمودند که موضوع انسجام بیش از همه اهمیت دارد و ما به عنوان کسانی که در حوزه حاکمیت ایفای نقش می‌کنیم در تقویت چنین مولفه‌ای باید تلاش داشته باشیم.

وزیر کشور بر همین اساس خاطرنشان کرد: آنچه که یک ملت را پویا نگه می‌دارد و امکان بروز و ظهور در عرصه‌های مختلف را تقویت می‌کند و باعث ایجاد حرکت می‌شود این است که آن جامعه به آینده خود امیدوار باشد و بداند مسیری که پیشرو دارد منتج به اهداف می‌شود و آن اهداف نیز خیر جامعه را به دنبال خواهد داشت.

وی گفت: امید مردم در مرحله اول این است که جمهوری اسلامی ایران به عنوان خون‌بهای شهدا و میراث امام باید به درجه عالی توفیق برسد و ما نیز به مردم اطمینان دهیم که مسیر جمهوری اسلامی مسیر امام و شهداست و ما نیز به عنوان مسئولان در مسیر امام و شهدا حرکت می‌کنیم و همان‌طور که در مردم ما استقامت نهادینه شده در مسئولین نیز این موضوع نهادینه شده است.

وی با بیان اینکه وزارت کشور با جدیت برنامه‌های رئیس جمهور و برنامه‌هایی که در تبلیغات، مجلس و هیئت دولت از سوی ایشان مطرح شده است را با جدیت دنبال می‌کند افزود: باید همه اقدامات را بسیج کنیم تا امید و پویایی را در جامعه زنده نگه داریم.

وزیر کشور با بیان اینکه توسعه پایدار زمانی می‌تواند معنی داشته باشد که مردم در راس کار باشند، گفت: حرف زدن، شعار دادن و دعوت به مشارکت بدون داشتن برنامه‌های عملی نمی‌تواند موجب امید مردم شود.

رحمانی‌فضلی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع ولایت فقیه و رهبری انقلاب اشاره کرد و گفت: ما نباید با این موضوع سیاسی برخورد کنیم، بلکه باید به عنوان ایمان و اعتقادی که مبنای تحلیلی و سیاسی در کنار مبنای فقهی و دینی دارد پذیرای آن باشیم که این اعتقاد در 36 سال گذشته و قبل از آن زمانی در قامت امام (ره) و بعد از رحلت ایشان در قامت مقام معظم رهبری عملی شد.

وی اضافه کرد: هر کس فکر کند که عنصر رهبری و ولایت فقیه در کشور نقش درجه دوم را دارد دچار خطای استراتژیک در تحقیقات و تحلیل‌های خود شده است و این تفکر ساده‌لوحانه و از سر ناآگاهی است.

وزیر کشور با بیان اینکه هدایت جامعه قبل و بعد از جنگ و بعد از رحلت امام (ره) و عبور از بحران‌ها را مدیون رهبری داهیانه ولایت فقیه در کشور بودیم، گفت: مردم یقینا به چنین مسئله‌ای اعتقاد و باور دارند. باید در برابر هر تحلیل و تفکری که ولایت فقیه را به عنوان یک نقش و جایگاه درجه دوم در کشور تلقی می‌کند، ایستادگی کنیم.

رحمانی‌فضلی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوعات و مسائل اجتماعی اشاره کرد و گفت: متاسفانه ما به مسائل و موضوعات اجتماعی به دلیل گرفتاری‌هایی که در حوزه اقتصادی داشته‌ایم کمتر توجه شده است، این در حالی است که مسائل اجتماعی در تحولات داخلی بالاست و ما در حوزه اجتماعی با آسیب‌هایی مواجه بوده و هستیم و اگر نسبت به این موضوعات بی‌توجه باشیم دچار چالش‌های جدی خواهیم شد.

به گفته وزیر کشور مسائلی مثل حاشیه‌نشینی، اعتیاد و طلاق در کشور که از نظر تعداد فراوانی بسیار بالایی دارد در شأن نظام جمهوری اسلامی نیست و هر کدام به نحوی می‌تواند پیکره ملت ایران را مورد خدشه و خراش قرار دهد.

وی با بیان اینکه ما نمی‌توانیم حدود یک میلیون و 300 معتاد نادیده بگیریم، گفت: باید بدانیم که اعتماد عمومی و امنیت و سرمایه اجتماعی و مشارکت عمومی همه در حوزه اجتماعی تعریف می‌شود و پایه‌های انسجام و مشارکت ملی و وحدت در حوزه اجتماعی است، لذا این موضوع باید مورد توجه جدی قرار بگیرد و در این زمینه سمن‌ها و NGOها می‌توانند همراه و همدل خوبی در تقویت مسائل اجتماعی، مبارزه با آسیب‌ها و کنترل ناهنجاری‌های اجتماعی باشد.

رحمانی‌فضلی قدرت اقتصادی را از مولفه‌های امنیت ملی عنوان کرد و گفت: رقابت دنیا با درجه میزان قدرت اقتصادی سنجیده می‌شود و ما به عنوان کشوری که داعیه حکومت جهانی و رقابت با کسانی که قدرت اول دنیا در حوزه اقتصادی را داریم نمی‌توانیم ادعا داشته باشیم وقتی که توانمندی اقتصادی ما نشانه وابستگی ما باشد.

وی کاهش قیمت نفت را به عنوان آخرین حربه استکبار و برخی کشورهای نفت‌خیز جهت مقابله با انقلاب اسلامی عنوان کرد و افزود: به خیال خودشان با توطئه پایین آوردن قیمت نفت می‌خواهند ما را تحت فشار بگذارند، اما ما باید با تلاش و کوشش توانمندی اقتصادی خود را که بیش از وابستگی به نفت است شکوفا کنیم. ما با توجه به ظرفیت‌هایی که داریم توانمندی اداره اقتصادی داخل کشور و فراتر از آن را داریم.

وزیر کشور تصریح کرد: همه مناطق ما قدرت استقلال مالی، اقتصادی را با تکیه بر توانمندی داخلی دارند. استان‌های ما حاضرند وضعیت خودکفایی اقتصادی را حول محور اقتصاد مقاومتی ساماندهی کنند.

رحمانی فضلی ادامه داد: اختلافی که امروز بین من و برخی دوستان در حوزه مدیریتی وجود دارد، این است که ما به جای توجه به عدد رشد اقتصادی باید تاثیر رشد اقتصادی را بر امورات سیاسی و امنیتی جامعه ببینیم و به طور کل اثر آن بر جامعه را مشاهده کنیم.

وی تصریح کرد: اگر رشد 8 درصدی داشته باشیم، اما فقر در خیلی از جاها جاری باشد در حوزه‌های سیاسی و امنیتی موفق نبوده‌ایم. باید همزمان نیز نابرابری‌ها از بین برود.

وزیر کشور گفت: کشور بنگاه اقتصادی نیست و معاونین، سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری‌ها نباید بنشینند و فقط رفتارها و عمل‌ها و عکس‌العمل‌های جریانات سیاسی را تحلیل کنند.بلکه عنصر اقتصادی را به عنوان یک عنصر تامه در تحلیل‌های سیاسی و امنیتی خود داشته باشند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه اگر در جامعه احساس عدالت و برابری جاری باشد جامعه ما احساس امنیت خواهد کرد، خاطرنشان کرد: عدم افزایش میزان رضایتمندی از عوامل کاهش امنیت در جامعه است و به این مسئله باید نگاه کارشناسانه و دقیق‌تری داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع انتخابات اشاره و با بیان اینکه برگزاری انتخابات‌های مختلف در طول 36 سال گذشته یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است گفت: در نظام جمهوری اسلامی همواره انتخابات در کمال آرامش،‌ آزادی و با شرایط کاملا قانونی برگزا شده است و در تمامی انتخابات‌ چه در حوزه رهبری به صورت غیر مستقیم و چه در مجلس خبرگان، مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری و شوراها اراده مردم تجلی پیدا کرده است و اگر آزادی در انتخابات را به عنوان برکت نظام جمهوری اسلامی ایران بدانیم همین می‌تواند کافی باشد.

وزیر کشور با بیان اینکه آزادی در انتخابات یک اصل برای ما است و حق ملت ما این است که پس از صدها سال تحقیر و بی‌توجهی و با وقوع انقلاب اسلامی انتخاب داشته باشند، به تعبیر مقام معظم رهبری از رای مردم به عنوان "حق‌الناس" اشاره کرد و افزود: نباید در حق‌الناس مردم خدشه‌ای وارد شود. ما متولیان حق‌الناس هستیم و بنده تاکید می‌کنم که انتخابات در دولت تدبیر و امید در حوزه اجرا به صورت کاملا قانونی، آزاد، سالم و با شکوه برگزار می‌شود و این هدف ما در این دوره از انتخابات است.

رحمانی فضلی اضافه کرد: نباید اقدام و یا فعالیتی انجام دهیم که در باور و اذهان عمومی خدشه‌ای وارد شود و همچنین در بین فعالان سیاسی شبهه و ابهامی شکل بگیرد، ما نباید کار و اقدامی انجام دهیم که موجب سوء‌ظن و جانبداری باشد.

وی افزود: انتخابات برای ما از الان شروع شده است ما هیچ دینی به هیچ کسی نداریم. به هر حال ممکن است کسانی طرفدار برخی جریان‌ها باشند، اما مطمئنا در حوزه کار و اجرای قانون ما مدیون هیچ‌کس نیستیم و هر کس که خود را مدیون کسی بداند و تاثیری در روند انتخابات بگذارد، یقینا در قیامت باید معطل کرده خود باشد و اگر من نیز متوجه شوم او را "ول" نخواهم کرد.

به گفته وزیر کشور هر کس که از صندوق آرای رای بیرون بیاید نماینده مردم است و ما از او در مسیر قانونی حمایت می‌کنم و اجازه نمی‌دهیم که به هیچ کس بر طبق قانون ظلمی وارد شود.

رحمانی‌فضلی با تاکید بر صیانت و مراقبت از آرای مردم در انتخابات به معاونین استانداری‌ها ی سراسر کشور حاضر در جلسه توصیه کرد که در بازدیدها و بازرسی‌ها نهایت دقت و مراقبت را داشته باشند و نباید از هم‌اکنون در معرض اتهام قرار بگیرید.

رحمانی فضلی تصریح کرد: برخی بر اساس باورهای نادرست ذهنی به طور سهوی و عمدی به دنبال ارائه تحلیل‌هایی از رفتار مجریان هستند بنابراین شما باید با توکل بر خدا و تاکید بر قانون در مسیر درستی گام بردارید.

وی در بخش پایانی سخنانش از ابلاغ بخشنامه‌ای به مسئولان و متولیان وزارت کشور در خصوص انتخابات خبر داد و گفت: بر اساس این بخشنامه تا اول اسفندماه هر کسی در وزارت کشور قصد انتخاباتی داشته باشد می‌تواند استعفا بدهد و برود. قطعا از اول اسفند به بعد بنده استعفای هیچ مدیری را نخواهم پذیرفت و نباید از ظرفیت‌های وزارت کشور به صورت غیر قانونی استفاده کنند.

وزیر کشور خاطر نشان کرد: کلید انتخابات از امروز در وزارت کشور با هدف صیانت از حق‌الناس و حرکت در مسیر قانونی زده شده است. امیدوارم خداوند به همه ما برای برگزاری انتخابات سالم توفیق بدهد.
منبع: تسنیم
نظرات بینندگان