arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۵۰۱۹
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۵ - ۲۲ دی ۱۳۹۳

پیشروی نیروهای عراقی و کرد در جنوب موصل

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 نیروهای عراقی و پیشمرگ‌ها در ادامه پیشروی‌های خود در این کشور موفق شدند کنترل مناطقی در جنوب موصل را به دست بگیرند و نیروهای امنیتی عراق نیز تلاش تروریست‌ها برای حمله موشکی به بندر تجاری بصره را ناکام گذاشتند.

  به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، در پی وقوع درگیری‌های شدید میان گروه تروریستی داعش و نیروهای پیشمرگ در منطقه «الکویر» واقع در جنوب غرب اربیل، صدها خانواده از این منطقه فرار کردند.

به گزارش منابع عراقی، اعضای داعش با استفاده از خمپاره شهرک الکویر را مورد هدف قرار دادند. نیروهای پیشمرگ نیز در مقابل به اعضای داعش حمله کردند. خبرگزاری رویترز نیز به نقل از مسوولان کرد اعلام کرد که حدود 24 تن از نیروهای پیشمرگ در این حملات کشته شده‌اند و درگیری‌ها همچنان ادامه دارد.

منابع کرد اعلام کردند که نیروهای پیشمرگ تلاش مجدد داعش برای کنترل بر منطقه الکویر را ناکام گذاشتند و در حال حاضر برای مقابله با هرگونه حمله تروریست‌ها آمادگی کامل دارند.

از سوی دیگر دفتر اطلاع‌رسانی اسامه النجیفی، معاون رئیس‌جمهور عراق اعلام کرد که النجیفی با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در اربیل دیدار کرده تا مقدمات آزادسازی استان نینوا انجام شود. در این بیانیه آمده است که بارزانی با حمایت کامل از نیروهای داوطلب مردمی و قبایل برای مقابله با داعش موافقت کرد.

منابعی در اقلیم کردستان نیز اعلام کردند که نیروهای عراقی و پیشمرگ‌ها پس از درگیری‌های شدید با اعضای داعش موفق شدند روستاهای «تل الشعیر»، «السلطان عبدالله»، «زیدات»، «اسدیره» و «الحاج» را در جنوب موصل آزاد کنند. این درگیری‌ها موجب کشته شدن ده‌ها داعشی و فرار تعداد بیشتری از آنها شد.

یک منبع امنیتی در استان الانبار نیز اعلام کرد که جنگنده‌های ائتلاف، نیروهای داعش را که از منطقه «زنکوده» به سمت منطقه «ابوطبیان» در شمال رمادی در حرکت بودند، هدف قرار دادند که موجب کشته شدن 15 تن از آنها و منهدم شدن چهار خودروی گروه داعش شد.

به گزارش این منبع یکی از کشته‌شدگان معاون امیر داعش درمنطقه «زنکوره» بوده است.

عماد الزهیری، فرمانده عملیات سامراء نیز اعلام کرد که نیروهای عراقی با کمک نیروهای داوطلب مردمی یک کارگاه ساخت بمب و مواد منفجره را که مقادیری سلاح و مهمات در آن وجود داشت واقع در جنوب تکریت کشف و ضبط کردند.

همچنین یک منبع امنیتی در بغداد اعلام کرد که نیروهای امنیتی عراقی در عملیات امنیتی در منطقه «الشعله» باند خطرناکی را که دست به ربودن افراد می‌زد بازداشت کردند و بازداشت‌شدگان را به مراکز امنیتی انتقال دادند.

در همین حال عبدالامیر الشمری، فرمانده عملیات بغداد اعلام کرد که نیروهای ارتش عراق، پلیس فدرال و داوطلبان مردمی عملیات گسترده‌ای را برای آزادسازی مناطق «البناعی» و «الکسارات» در شمال عراق آغاز کردند.

جبار حسن الساعدی، رئیس کمیته امنیتی در شورای استانداری بصره نیز اعلام کرد که نیروهای امنیتی حمله تروریستی برای هدف قرار دادن بندر تجاری «ام قصر» با کاتیوشا و بمب‌های از پیش کار گذاشته شده، ناکام گذاشتند.

به گفته الساعدی نیروهای عراقی تعدادی موشک کاتیوشا را در 500 متری بندر ام قصر کشف و ضبط و دو بمب را که در نزدیکی این بندر کار گذاشته شده بود، خنثی کردند.

رسول قادر مسوول محور جنوبی کرکوک در نیروهای پیشمرگ عراق اعلام کرد که 40 تن از اعضای داعش در حمله جنگنده‌های ائتلاف در جنوب غرب این شهر کشته شدند. همچنین در این حمله ده‌ها تن از تروریست‌ها زخمی شدند.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان