arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۵۳۰۹
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۲ - ۲۴ دی ۱۳۹۳

سردار رحیمی: تروریست‌ها چهارصد هزار تا یک میلیون تومان می گرفتند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
  فرمانده نیروی انتظامی سیستان و بلوچستان با تشریح اعترافات 18 تروریست دستگیر شده در جنوب استان گفت: این افراد به ازای هر عملیات چهار تا 10 میلیون ریال دریافت می کردند.

  سردار حسین رحیمی روز چهارشنبه در نشستی با خبرنگاران در زاهدان گفت: انهدام باند بزرگ تروریستی پس از سه ماه فعالیت شبانه روزی در عملیاتی هماهنگ و با تلاش ویژه همکاران نیروی انتظامی، دستگاه قضایی و قرارگاه قدس سپاه انجام شد.

وی اظهار داشت: به دنبال تعدد عملیات های خرابکارانه در جنوب سیستان و بلوچستان که حجم آن از مقدار طبیعی عبور کرده بود، تصمیم به کار دقیق تر در این رابطه گرفته شد.

وی گفت: آخرین عملیاتی که این تروریست ها علیه نیروی انتظامی انجام دادند، در پاسگاه رییس آباد و در حدود چهار ماه قبل بود که در این حادثه چهار مامور نیروی انتظامی که با یک دستگاه خودرو برای ابلاغ ارجاعات قضایی به روستاهای شهرستان سرباز رفته بودند بعد از گرفتاری در کمین این گروه و تیراندازی به شدت مجروح شدند.

فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان تاکید کرد: از غروب این حادثه پیگیری برای شناسایی این افراد که علاوه بر اقدامات متعدد ضد امنیتی، چندین مورد تله گذاری و بمب گذاری در محورهای انجام داده بودند در دستور کار قرار گرفت و در کمتر از 24 ساعت دو متهم به همراه سه قبضه سلاح و دو دستگاه خودرو و موتورسیکلت دستگیر شدند.

سردار رحیمی افزود: با تلاش های صورت گرفته متهمان بعد از 20 روز اعتراف کردند که جزو یک گروه هستند که در عملیات های متعدد علیه مردم و پلیس شرکت داشته است و با این اعترافات تعداد دیگری از اعضای این گروه شناسایی و دستگیر شدند.

وی اظهار داشت: بر اساس اعترافات اعضای دستگیر شده، وجوه نقد از طرف یک فرد که در دو کشور عربی فعالیت داشت، به حساب یک فرد دیگر در استان واریز می شد و این فرد نیز پول دریافتی را به سرگروه تحویل داده و در نهایت برای هر عملیاتی چهار تا 10 میلیون ریال به افراد مسلح پرداخت می شد.

فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: این گروه از سال 86 شکل گرفته و با هدف ایجاد ناامنی، جنایات خود را در سطح استان انجام می داد.

وی ادامه داد: این گروه بر اساس دستورات صادره تلاش داشت حتی به اندازه به رگبار بستن یکی از واحدهای نظامی و انتظامی یا تیراندازی در سطح شهر به ماموران با هدف بهره برداری رسانه ای فضای استان را ناامن کند.

سردار رحیمی تاکید کرد: آنچه می گفتیم که بعضی از این گروه ها به نام بلوچ سال های سال است به مردم سیستان و بلوچستان ظلم می کنند، در اعترافات اعضای این باند کاملا مشهود است، وقتی از آنان سوال می شد که چرا معلم ها را شهید کردید، گفتند دستور این بوده که باید تمام این معلم ها از این جا بروند و افراد دیگر جایگزین شوند.

وی مشارکت در شهادت «مولوی مصطفی جنگی زهی» امام جمعه اهل سنت راسک و یک نفر همراه وی، به شهادت رساندن معلمان «جواد نوروزی» در سال 93، «محمد اسلامی» سال 91 و «عیسی شهرکی» به همراه بسیجی اهل سنت «ادهم صبوری» در سال 93، به شهادت رساندن «محمدرضا صیادی» کارمند ثبت احوال سرباز و دو نفر از کارکنان نیروی انتظامی در ایست و بازرسی سرباز به همراه مجروحیت یک سرباز وظیفه در سال 91 را از مهمترین جنایات این گروه عنوان کرد.

وی افزود: به شهادت رساندن یکی از سربازان هنگ مرزی جنوب استان و مجروح کردن چهار نفر از نیروهای این هنگ در سال 92، ترور «یوسف پام» و «عین الله دشتی» از اهالی محل به بهانه حمایت از نظام جمهوری اسلامی، اقدام به ترور ناموفق کارمند ثبت احوال، کارگذاری تله انفجاری در مسیر یگان امداد نیروی انتظامی در سال 92، اجرای تله انفجاری در مسیر خودروهای پلیس راه جکیگور در سال 93 و اجرای تله انفجاری و کارگذاری بمب در مسیر خودروی های هنگ مرزی جنوب استان، پاسگاه کلات و جنگل از دیگر اعترافات متمهان دستگیر شده است.

فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس اعترافات دستگیر شدگان، اعضای گروه بین یک تا سه ماه آن طرف مرز در کشورهای افغانستان و پاکستان آموزش های نظامی و عقیدتی را فرا می گرفتند.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان