کد خبر: ۱۸۵۴۵۷
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۱۲ - ۲۵ دی ۱۳۹۳

مجازات 35 کارمند خاطی سازمان حج چین

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 کمیسیون مستقل بازرسی و نظارت بر استان خودمختار سین کیانگ چین، 35 نفر از کارکنان سازمان حج و زیارت این استان را به دلیل فساد مالی و سوءاستفاده از موقعیت شغلی بازداشت کرد.
 
سین کیانگ یکی از استان های مسلمان نشین چین با مرکزیت شهر
 
«ارومچی» در شمال غرب این کشور است که همه ساله صدها تن از مردم این منطقه به حج مشرف می شوند.
 
شرایط سیاسی حاکم در این منطقه و وجود گروههای جدایی طلب که دولت چین آنان را تروریست و تجزیه طلب می نامد، شرایط ناآرامی را طی دو سال گذشته در این منطقه ایجاد کرده است.
 
خشونت ها و حملات تروریستی از سوی گروه های یاد شده در استان سین کیانگ طی 20 ماه گذشته بیش از 400 کشته بر جای گذاشته است.
 
به همین سبب سفر مسلمانان این منطقه به حج نیز همواره با حساسیت ویژه از سوی مسوولان حزب کمونیست دنبال می شود و آنان برای جلوگیری از بروز تنش در منطقه یاد شده، با حساسیت ویژه ای امور مربوط به آنان را دنبال می کنند.
 
در آخرین بررسی هایی که نهاد بازرسی و نظارتی استان سین کیانگ در این باره انجام داد، تخلف گروهی از کارکنان کادر حزب کمونیست منطقه که در ارتباط با امور اعزام مسلمانان به حج فعالیت دارند، آشکار شد.
 
شبکه سراسری «اخبار چین» روز پنجشنبه در گزارشی، اعلام کرد که 35 نفر در این ارتباط دستگیر شده اند و در انتظار مجازات هستند.
 
تخطی از قواعد حزب کمونیست، سوء استفاده از قدرت و موقعیت شغلی، تخلف اداری، فساد مالی، دریافت رشوه و نقض نظم و انظباط عمومی از جمله تخلفات این افراد اعلام شده است.
 
چین از دو سال پیش به دستور «شی چین پینگ» رئیس جمهوری این کشور مبارزه بسیار جدی و سختی را علیه مفسدان اقتصادی و کسانی که از موقعیت شغلی خود سوءاستفاده می کنند، آغاز کرده است.
 
شبکه سراسری اخبار چین همچنین در گزارش خود آورده است؛ افراد دستگیر شده در ارتباط با پرونده حج استان سین کیانگ ضمن انفصال دائم از خدمت، باید متحمل مجازاتی شوند که دستگاه های قضایی بزودی برای آنان در نظر می گیرد.
 
یکی از مسوولان نهاد قضایی شهر ارومچی - مرکز استان سین کیانگ - با اشاره به اخراج تمامی این افراد از حزب کمونیست چین، از آغاز روند دادرسی برای بررسی و تعیین مجازات آنان خبر داده است.
 
در سال گذشته بالغ بر 13 هزار نفر از مسلمانان استان سین کیانگ به مناسک حج واجب مشرف شدند که رکورد قابل توجهی به حساب می آید.
 
عمده ساکنان منطقه سین کیانگ مسلمان هستند که قومیت اصلی آن را «اویغورها» تشکیل می دهند.
 
آمارها حاکی است نزدیک به هشت میلیون و 300 هزار نفر اویغور در استان سین کیانگ سکونت دارند.
نظرات بینندگان