arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۵۴۷۱
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۴ - ۲۵ دی ۱۳۹۳

آمار زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 سرپرست کمیته امداد امام خمینی گفت: یک میلیون زن سرپرست خانوار از خدمات کمیته امداد برخوردار هستند و تلاش بر این است تا خدمات مناسبی به آنها ارائه شود.

 حسین انواری صبح امروز در جلسه شورای اشتغال اردبیل اظهار کرد: ما به ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در کشور خدمات زمان‌دار ارائه می‌کنیم که اکثر این خانواده‌ها در معرض آسیب بوده و فرصت بازسازی و توانمندسازی آنها را به دست آوردیم به طوری که عمدتاً این افراد در روستاها زندگی کرده و درآمد پایینی دارند.

وی افزود: این تعداد در زندگی خود با مشکلات حادی روبه‌رو هستند کهسعی می‌کنیم با شیوه‌های مختلف ارائه خدمات مشاوره‌ای و پرداخت تسهیلات بتوانیم از این افراد حمایت کنیم.

سرپرست کمیته امداد امام خمینی تصریح کرد: هر چقدر شرایط اقتصادی کشور حاد باشد مشتریان کمیته امداد زیادتر هستند و اگر ما دست آنها را نگیریم قطعاً بحران‌های به وجود آمده اغلب آنها را زمین‌گیر می‌کند.

انواری ادامه دادِ: عمده خانواده‌هایی که در این زمینه شناسایی شده‌اند از اعتماد به نفس کامل برخوردار نبوده و از لحاظ عاطفی دچار افسردگی و خلاهای روحی هستند.

این مسئول با بیان اینکه کمیته امداد امام خمینی حدود یک میلیون زن سرپرست خانوار را تحت پوشش قرار داده و به آنها ارائه خدمات می‌کند، تصریح کرد: سرپرست مرد این خانواده‌ها به دلیل اعتیاد، ترک خانواد، فوت و یا ابتلا به بیماری توان امرار معاش خانواده را ندارد.

سرپرست کمیته امداد امام خمینی افزود: ۱.۵ میلیون جمعیت تحت پوشش کمیته امداد سالمندان هستند و ما به ۱۰۰ هزار دانشجو و طلبه و ۷۰۰ هزار دانش‌آموز ارائه خدمات می‌کنیم و با توجه به جنس مخاطبان بسته‌های ارائه شده متفاوت است.

انواری گفت: آنچه که در سرلوحه کار ما است برقراری حیات و ایجاد زندگی شرافت‌مندانه برای مددجویان است و با شناسایی استعدادهای آنها تلاش می‌کنیم تا از ظرفیت آنها در ایجاد فرصت‌های اشتغال و توانمندی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: با گذشت سه دهه از پیروزی انقلاب و به برکت و آثار کمیته امداد در حمایت از مددجویان مشخص است به طوری که در سایه این حمایت‌ها صنوف مختلف مشغول خدمات بوده و در خدمت نظام هستند.

سرپرست کمیته امداد امام خمینی با بیان اینکه ایجاد اشتغال در این حوزه همراه با برخی ریسک و باورناپذیری است، بیان کرد: ما کار پیچیده‌ای را در این خانواده‌ها که اغلب دچار انزوا شده‌اند داریم و باید به فکر ترمیم آلام و سرپوشی بر زخم‌ها باشیم.

انواری افزود: کمیته امداد در ارائه خدمات به سالمندان سعی می‌کند تا به استحکام نظام خانواده بر تکیه بر تجارب آنها تاکید کرده و اقدام لازم را انجام دهد.

وی با اشاره به چهار نوع کار در کمیته امداد امام خمینی گفت: یکسری کارها انگیزشی است که توقع تولید در آنها زیاد نیست و با رقم پایین پرداخت تسهیلات انجام می‌شود.

سرپرست کمیته امداد امام خمینی نوع دوم کار را مجموعه آموزش‌ها و مهارت‌ها در ایجاد اشتغال و درآمد برای آنها اعلام کرد و افزود: سومین مرحله ایجاد اشتغال ما ایجاد اشتغال برای کسب درآمد مناسب برای افراد تحت پوشش است که این کار نیز به شکل مطلوب و در ایجاد فرصت‌های اشتغال است.

انواری نوع چهارم کارهای کمیته امداد را در مسیر ایجاد کارآفرینی با ریسک بالای سرمایه‌گذاری و ایجاد اعتماد به نفس خاص اعلام کرد و ادامه داد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری کمیته امداد در جلب مشارکت‌های مردمی و بها دادن به اقتصاد مقاومتی ورود پیدا کرده و تاکنون نیز سرمایه‌گذاری‌های کلانی در این حوزه انجام شده که امید به اشتغال را ارتقا داده است.

این مسئول در پایان سخنان خود وضعیت اقتصادی کشور را در شرایط کنونی با توجه به پایین آمدن نرخ نفت وضعیت خاص و ویژه توصیف کرد و گفت: در این شرایط ما باید واگرایی‌ها و تهدیدهای اجتماعی را به همگرایی تبدیل کنیم که قطعا نقش کمیته امداد در ارتقای این امر و همچنین با دید امنیت ملی نقش بی‌بدیل خواهد بود.
منبع: فارس
نظرات بینندگان