کد خبر: ۱۸۵۶۴۲
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۲۱ - ۲۶ دی ۱۳۹۳
در معاملات روز گذشته

نفت ایران کمتر از ۴۳ دلار شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
قیمت سبد نفتی اوپک در معاملات روز پنج شنبه با افزایش ۱.۵ دلاری به ۴۳.۱۴ دلار رسید و نفت سنگین ایران در این روز کمتر از ۴۳ دلار برآورد شد.

 تسنیم: دبیرخانه اوپک اعلام کرد قیمت سبد نفتی این سازمان در روز پنج شنبه با افزایش حدود 1.5 دلاری نسبت به جلسه قبل مواجه شد.

قیمت سبد نفتی اوپک که در روز چهارشنبه گذشته با کاهش 15 سنتی مواجه شده بود در معاملات روز پنج شنبه 1.49 دلار افزایش یافت و به 43.14 دلار در هر بشکه رسید.

بر اساس جدیدترین گزارش ماهانه اوپک تفاوت قیمت نفت سنگین ایران و سبد نفتی اوپک در دسامبر 2014 حدود نیم دلار بوده است که بر این اساس قیمت نفت ایران در روز پنج شنبه کمتر از 43 دلار برآورد شده است.

سبد نفتی اوپک شامل متوسط قیمت نفت 12 عضو این سازمان است. اعضای اوپک عبارتند از ایران،‌ عراق،‌ عربستان، امارات،‌ کویت، قطر، ونزوئلا، اکوادور، آنگولا، نیجریه، لیبی و الجزایر.

قیمت جهانی نفت از نقطه اوج خود در اواسط سال 2014 بالغ بر 55 درصد کاهش یافته است و کارشناسان انرژی تصمیم اوپک برای حفظ سقف تولید خود در نشست نوامبر این سازمان را یک علت مهم ادامه روند نزولی قیمت نفت می دانند.

عربستان به همراه کویت، امارات و قطر 4 کشوری بودند که در برابر خواست سایر اعضای اوپک برای کاهش سقف تولید این سازمان مقاومت کردند.

وزیر انرژی کویت امروز اذعان کرد انتظار سقوط قیمت نفت تا این سطح را نداشته است.
نظرات بینندگان