کد خبر: ۱۸۵۷۰۸
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۲ - ۲۷ دی ۱۳۹۳

قاسمی: داعش تا پایان سال ۹۳ نابود می شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق با بیان اینکه کاهش تصنعی قیمت نفت پایدار نیست، گفت: کاهش تصنعی قیمت نفت واقعی نیست و در نتیجه پایدار نخواهد بود و این کاهش نمی‌تواند در درازمدت ادامه داشته باشد.

 رستم قاسمی دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق و مشاور معاون اول رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگاران حوزه دولت خبرگزاری فارس به تشریح مناسبات ایران و عراق، کاهش قیمت نفت، گروهک تروریستی داعش و همچنین حضورش در دولت یازدهم پرداخته است که چکیده این گفت‌وگو در ادامه می‌آید:

حجم کار اقتصادی ایران و عراق حدود 13 میلیارد دلار است

دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق با بیان اینکه عراق از بازار خوبی برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار است، تصریح کرد: مردم عراق علاقمند هستند تا از کالاهای ایران استفاده کنند و مراوده اقتصادی داشته باشند، که در حال حاضر مراودات اقتصادی ما حدود 13 میلیارد دلار است.

حضور کشورهای رقیب در عرصه تجارت با عراق

قاسمی با اشاره به وجود رقبای بسیاری که برای بدست گرفتن بازار عراق وجود دارند، خاطرنشان کرد: چینی‌ها بیشترین صادرات را به عراق دارند، از طرفی ترک‌ها نیز صادرات فراوانی به عراق دارند که البته وضع کشور ما هم در این میان بد نیست.

8 تفاهم‌نامه‌ با عراق در زمینه‌های مختلف داریم

دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق با اشاره به تفاهم‌نامه‌های متعدد ایران با عراق تصریح کرد: حدود  8 موضوع تفاهم‌نامه با عراق داریم که شامل تفاهم‌نامه حمل و نقل زمینی، حمل ونقل هوایی، تفاهم‌نامه گمرکی، تفاهم‌نامه تجارت آزاد و توافقنامه‌های دیگری را داریم که از طریق دستگاه مربوطه دنبال می‌کنیم که امیدواریم بتوانیم در آینده‌ای نزدیک این توافقنامه‌ها را به امضای 2 کشور برسانیم.

داعش در حال فروپاشی است

وی با بیان اینکه داعش ضربات سنگینی بر مسائل اقتصادی، پیشرفت در عراق، بودجه‌ این کشور  وارد کرده است، اظهارداشت: متاسفانه داعش پدیده‌ای بود که وارد عراق شد و  براساس اطلاعاتی که دارم باید بگویم که داعش در حال فروپاشی است و این امر از طریق اقدامات دوستان ایران صورت گرفته و همینطور انجام هماهنگی‌هایی که در عراق صورت گرفت تا پایان سال 93 بخش قابل توجهی از موضوع داعش در عراق تمام می‌شود.

ائتلاف ضد داعش یک ائتلاف نمایشی است

دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق ائتلاف‌ ضدداعش را یک اقدام نمایشی دانست و تصریح کرد: این ائتلاف پس از تشکیل تاکنون اقدامی در مبارزه با داعش انجام نداده و حتی گزارش‌هایی وجود دارد که احتمالا کمک‌هایی به گروه‌های تروریستی می‌شود.

وی با بیان اینکه هدف ائتلاف ضد داعش مبارزه با داعش نیست ادامه داد: اکنون هم از وجود داعش در عراق و برخی‌ کشورها احساس خطر کردند و برای اینکه از قائله مردمی منطقه عقب نیفتند ائتلاف ضدداعش را مطرح  کردند که عملکردشان نشان می‌دهد هدف آنها مبارزه با داعش نیست و برخی کشورهای منطقه دیکته کشورهای مستکبر را اجرا می‌کنند.

داعش زاییده آمریکایی‌هاست

قاسمی با بیان اینکه آمریکا و اسرائیل اهدافشان را از طریق عواملشان در منطقه اجرا می‌کنند، اظهار داشت: داعش زاییده آمریکایی‌ها است نمی‌توان از این موضوع عبور کرد چراکه هم خودشان گفتند و هم عملکردشان در سوریه و برخی کشورهای دیگر بیانگر این امر است چراکه آنها خودشان این پدیده را به وجود آوردند و امکان تشکیل چنین گروهی بدون حمایت‌های مالی، معنوی از سوی برخی کشورهای ثروتمند منطقه آن هم در این حد گسترده وجود ندارد.
 

فراهم شدن صادرات روزانه 25 میلیون متر مکعبی گاز به عراق

دبیرستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق با اشاره به موضوع صادرات گاز ازایران به عراق اظهارداشت: بعد از مذاکرات فنی که با عراقی‌ها داشتیم قرارداد گاز برای 25 میلیون مترمکعب در هر روز را برای بغداد در نظر داشتیم که این توسط 2 وزارتخانه امضا شد و خط لوله از منطقه مهران تا نفت‌شهر و بغداد تمام شده است.

مجموع صادرات گاز ایران به عراق 50 میلیون متر مکعب خواهد رسید

قاسمی خاطرنشان کرد: در کنار این موضوع یک توافقنامه‌ای را در آن زمان با مسئولان عراقی برای صادرات گاز ایران از طریق خرمشهر به بصره انجام دادیم که توافقنامه امضا شده است که عملا با این توافقنامه دوم 50 میلیون مترمکعب به عراق صادر می‌کنیم گرچه عراقی‌ها درخواست 100 میلیون مترمکعب گاز دارند و این امکان در سال‌های بعدی است که گاز را به این میزان صادر کنیم.

کلنگ پروژه راه‌آهن ایران و عراق حداکثر تا 15 بهمن زده می‌شود

قاسمی به تشریح توافقنامه‌های ایران و عراق در زمینه خط ترانزیت ریلی و راه‌آهن پرداخت و اظهارداشت: در همین ماه جاری یا در حداکثر در 15 بهمن کلنگ این پروژه توسط 2 دستگاه وزارت راه عراق و ایران زده شود که عملا راه‌آهن ایران به عراق وصل می‌شود که از شلمچه به بصره به بغداد و شهرهای دیگر متصل می‌شود که طبیعتاً به راه‌آهن عراق به شهرهای نجف و کربلا هم متصل می‌شویم.

میدان‌های مشترک نفتی بسیاری با عراق داریم

دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق با اشاره به میدان‌های مشترک نفتی ایران و عراق اظهارداشت:میدان نفتی آزادگان شمالی در قراردادی که با چینی‌ها داشتیم و تا زمانی که من در وزارت نفت بودم بخش‌های حفاری آن به اتمام رسیده بود و بخش فرآورش آن در حال انجام بود که باید به بهره‌برداری می‌رسید که فکر می‌کنم تا آن روز تا 50 هزار بشکه در روز هم به عنوان تولید زودهنگام بهره‌برداری کردیم، آزادگان جنوبی نیز توافقات و تفاهماتش را با چینی‌ انجام شده بود که یک مشکلاتی با وزارت نفت پیش آمده است که من مطلع نیستم و امیدوارم به زودی به اتمام برسد.

کاهش قیمت نفت سیاسی است

وزیر سابق نفت با بیان اینکه کاهش قیمت نفت سیاسی است، اظهار داشت: معمولاً اوایل زمستان کاهش قیمت نفت با این مقداری که اکنون به وجود آمده است کاملاً کاهش غیرطبیعی به نظر می‌رسد که قطعاً جنبه این کاهش سیاسی است البته ممکن است عرضه و تقاضا نیز تاثیراتی براین امر داشته باشد اما عموما این کاهش سیاسی است.

کاهش قیمت نفت در درازمدت ادامه نخواهد داشت

وی با بیان اینکه کاهش تصنعی قیمت نفت پایدار نیست، تصریح کرد: کاهش تصنعی قیمت نفت واقعی نیست و در نتیجه پایدار نخواهد بود اما اینکه چقدر زمان ببرد تا قیمت نفت اصلاح شود و قیمت نفت به قیمت اصلی خود بازگردد این اتفاق خواهد افتاد ولی این کاهش نمی‌تواند در دراز مدت ادامه داشته باشد اما اینکه کشورهای همسایه چه تغییراتی در این زمینه بازار قیمت به وجود می‌آورند سخنی نمی‎‌بینم.

ماجرای انتصاب وزیر دولت دهم در دولت یازدهم

قاسمی در تشریح دلایل انتخابش به عنوان مشاور معاون اول دولت یازدهم تصریح کرد: من سرباز انقلابم و هرجا لازم باشد خدمتگزارم و امروز هم احساس کردیم که کار در عراق و سوریه که علاوه بر جنبه‌های اقتصادی پیچیدگی‌های خاص خود را نیز دارد فعالیت کنیم، دوستان پیشنهاد دادند و من قبول کردم.

عمده فعالیتم در قرارگاه خاتم‌الانبیاء در زمینه نفت و گاز بود

وی با بیان اینکه بخش عمده فعالیت خود را  در قرارگاه خاتم‌الانبیاء در زمینه نفت و گاز انجام داده است، اظهارداشت: قرارگاه یک مجموعه بزرگ است که در بخش‌ها و ابعاد مختلف اقتصادی به فعالیت می‌پردازد که بخش عمده فعالیتم در قرارگاه در زمینه نفت و گاز بود.

انعقاد قرارداد با عراقی‌ها برای ساخت واحدهای نیروگاهی

دبیر ستاد توسعه ایران و عراق به تشریح نیروگاه‌سازی در عراق پرداخت و گفت: نیروگاه حیدریه را شرکت ایرانی مپنا ساختند و تحویل شد که واحد اولیه آن اهدایی مقام معظم رهبری بود و برای واحدهای بعدی عراقی‌ها قرارداد بستند؛ در ساخت نیروگاه شرکت‌های ایرانی در عراق فعال هستند.
تئوری اقتصاد دیجیتالی بحث مهم آینده کشور

مشاور معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به تئوری اقتصاد دیجیتالی بحث مهم آینده کشور تصریح کرد: اقتصاد در دنیا و کشورمان نقش مهمی در زندگی مردم را ایفا می‌کند بخصوص اینکه اقتصاد در دنیای امروز و به ویژه در آینده کاملا سامانه‌ای و دیجیتالی می‌شود و نقش آن مهمتر می‌شود و اقتصاد ماشینی دیگر معرفت و ترحم ندارد که تئوری اقتصاد دیجیتالی بحث جالب و مهمی در کشور است.

با احمدی‌نژاد ارتباط رفاقتی دارم نه سیاسی

وزیر دولت دهم با بیان اینکه با احمدی‌نژاد ارتباط  سیاسی ندارد، اظهارداشت: من هیچ ارتباط سیاسی و تشکیلاتی با هیچ گروهی ندارم و علاقه‌ای به کار سیاسی ندارم و با دوستان و همکاران دولت قبل از جمله آقای احمدی‌نژاد ارتباط رفاقتی و دوستانه دارم.

هیچ برنامه‌ای برای انتخابات آینده ندارم

قاسمی همچنین در تشریح برنامه‌های خود برای انتخابات مجلس و ریاست جمهوری تصریح کرد: تا انتخابات فاصله زیادی است ولی من هیچ برنامه‌ای برای انتخابات ندارم و علاقه‌ای هم ندارم.

طرحی برای احیای اقتصاد و بازسازی کشورهای همسایه در دست داریم

دبیرستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق با بیان اینکه برای احیای اقتصاد سوریه و کشورهای همسایه طرحی را در دست بررسی است، خاطرنشان کرد: ایران در نظر دارد تجربه بازسازی را در اختیار سوریه قرار دهد و طرحی را برای احیای اقتصاد سوریه و کشورهای همسایه در دست بررسی و مطالعه داریم.
منبع: فارس
نظرات بینندگان