کد خبر: ۱۸۵۸۱۴
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۰۹ - ۲۸ دی ۱۳۹۳

گرانقيمت‌ترين بازيکنان تاريخ فوتبال ايران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 اين روزها که پس از درخشش برخي از بازيکنان جوان کشورمان همچون سردار آزمون و عليرضا جهانبخش،‌ زمزمه‌هايي تلاش برخي تيم هاي مطرح اروپايي همچون ليورپول، آرسنال و ... براي جذب بازيکنان ايراني به گوش مي رسد، اميدها هوادارن فوتبال ايران، براي شروع نسل جديدي از انتقال بازيکنان مستعد ايراني به ليگ‌هاي معتبر ايراني پررنگ شده است.

به ادعاي سايت معتبر ترانسفرمارکت، ‌در حال حاضر ارزش سردار آزمون مهاجم ۲۰ ساله تيم ملي کشورمان که در روبين کازان روسيه توپ مي‌زند، ۱ ميليون يورو (۴.۱ ميليارد تومان) تخيمن زده شده است. عليرضا جهانبخش مهاجم ۲۱ ساله تيم ملي و باشگاه نايمخن هلند نيز ارزشي ۱.۳ ميليون يورويي (۵.۳ ميليارد توماني) دارد. در ادامه ليست ارزشمندترين بازيکنان ايراني را خواهيد ديد.

جواد نکونام : ۳۳ ميليارد تومان
جواد نکونام که اين روزها در حال شکستن رکورد بيشترين بازي ملي است، در فاصله بين جولاي ۲۰۰۹ تا آوريل ۲۰۱۰ و در حاليکه در تيم اوساسوناي اسپانيا بازي مي کرد، از ارزشي برابر با ۸ ميليون يورو (معاول تقريبي ۳۳ ميليارد تومان) برخوردار بود. اين در حالي است که کاپيتان تيم ملي در حال حاضر تنها ۳۰۰ هزار يورو قيمت دارد.

مهدي مهدوي کيا: ۳۱ ميليارد تومان
هافبک راست تيم ملي ايران در سالهاي نه چندان دور، دوران پرفروغي را در هامبورگ آلمان سپري کرد. او در تمامي سالهاي حضور در اين تيم بندري آلمان، ارزشي بالاتر از ۲ ميليون يورو داشت و در دو مقطع در سالهاي ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ به ارزشي بالاتر از ۶.۵ ميليون يورو رسيد. اين در حالي بود که اکتبر ۲۰۰۴، قيمت مهدوي کيا ۷.۵ ميليون يورو (معادل ۳۱ ميليارد تومان) شده بود.

اشکان دژاگه: ۲۶ ميليارد تومان
بازيکن دورگه تيم ملي کشورمان که پس از سالها بازي در ليگ برتر انگلستان و ليگ آلمان، ترجيح داد به ليگ قطر بيايد، يکي از پردرامدترين ورزشکاران ايراني است. بر اساس اعلام روزنامه مترو رقم قرارداد دژاگه براي پيوستن به العربي قط چيزي حدود ۵ ميليون پوند (معادل تقريبي ۲۶ ميليارد تومان) است و دستمزد ساليانه اين بازيکن نيز ۴ ميليون پوند (معادل تقريبي ۲۱ ميليارد تومان) قلمداد مي شود. وي ژوئن ۲۰۰۹ و در حاليکه در ولفسبورگ آلمان توپ مي‌زد، نيز ارزشي معادل ۵ ميليون يورو داشت.

علي کريمي: ۲۰.۵ ميليارد تومان
بي شک يکي از مستعدترين بازيکنان تاريخ فوتبال ايران، علي کريمي بود؛ فوتباليستي که عليرغم شايستگي بسيار براي حضور در ليگ هاي برتر اروپايي، بيشتر دوران حرفه‌اي خود را در حاشيه خليج فارس گذارند و با رقم‌هاي ميلياردي در بين تيم هاي عربي جا‌به‌جا شد. کريمي در مقطع دو سال حضور خود در بايرن مونيخ آلمان بين سالهاي ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ ، ارزش ۵ ميليون يورويي را نيز تجربه کرد. جالب آنکه او در سال‌هاي پاياني بازي خود و در حالي که در استيل آذين توپ مي‌زد، به يک باره با قراردادي آزاد به شالکه آلمان رفت و تنها يک بازي رسمي براي اين تيم انجام داد.

مسعود شجاعي: ۱۶.۵ ميليارد تومان
هافبک نفودي تيم ملي کشورمان که مدتها در تيم هاي اسپانيايي توپ مي زد، در بازه بين ژولاي تا دسامبر ۲۰۰۹ ارزشي معادل ۴ ميليون يورو داشته است. او سپتامبر ۲۰۱۴ با قراردادي ۱.۲ ميليون يورويي به تيم الشحانيه قطر پيوسته است.

وحيد هاشميان: ۱۴.۳ ميليارد تومان
وحيد هاشميان که روزي با قرارداد ۲ ميليون يورويي از بوخوم آلمان به بايرن مونيخ پيوست، اين روزها بدون هياهو و به دور از حاشيه ها مشغول يادگيري مربيگري، آن هم به طور حرفه‌اي است. وي در سال ۲۰۰۴ ارزشي معادل ۳.۵ ميليون يورو (۱۴.۳ ميليارد تومان) را تجربه کرد.

سيد جلال حسيني: ۱۲.۳ ميليارد تومان
مدافع وسط اين روزها تيم ملي ايران، اين روزها يکي از گرانقميت ترين بازيکنان کشورمان با ارزشي معادل ۱.۸ ميليون يورو (۷.۴ ميليارد تومان) است. اگرچه رقم واقعي قراردادها در ايران هيچ گاه مشخص نمي‌شود و بعيد است سيد جلال حسيني در زمان انتقال خود از سايپا به سپاهان، در سال ۸۸ رقمي بيش از يک و نيم ميليارد تومان گرفته باشد؛ اما به ادعاي سايت معتبر ترانسفرمارکت، او در همين سال ارزشي معادل ۳ ميليون يورو (۱۲.۳ ميليارد تومان) داشته است.

علي دايي: ۱۱ ميليارد تومان
بي شک مهاجم سابق کشورمان يکي از موفق ترين بازيکنان ايراني حاضر در ليگ هاي خارجي بود. او در هرتابرلين، بايرن مونيخ و آرمينيا بيله فيلد آلمان دوران قابل قبولي داشت و در حد فاصل سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ توانست ارزش خود را به حدود ۲.۷ ميليون يورو برساند.

مجتبي جباري: ۱۱.۵ ميليارد تومان
مجتبي جباري يکي از ستاره‌هاي فوتبال ايران در دهه اخير بود که به واسطه روحيه‌اي که داشت هم خيلي زود از تيم ملي خداحافظي کرد و هم به ليگ هاي اروپايي نرفت! جباري که گفته مي شود در ابتداي ليگ سيزدهم با سپاهان قراردادي به ارزش يک ميليارد و ۱۰۰ ميليون تومان امضا کرد و در ميانه راه قيد حضور در اين تيم را زد، با قراردادي دو ساله به ارزش ۳.۵ ميليون دلار (۱۱.۲ ميليارد تومان) به الاهلي قطر پيوسته است.

آندرانيک تيموريان: ۸.۲ ميليارد تومان
هافبک ناراضي و جداشده استقلالي‌ها که چند سال کم فروغي را در بولتون و فولهام گذارند، هيچ گاه نتوانست بازيکن گراقيمتي باشد و ارزش او در تمامي سالهاي حضور در انگليس بين ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار يور در نوسان بود. وي در پايان سال ميلادي ۲۰۱۳ و در حالي که در استقلال تهران توپ مي‌زد، ارزشي معادل ۲ ميليون يورو داشته است.

غلامرضا عنايتي: ۸.۲ ميليارد تومان
مهاجم کهنه کار فوتبال کشورمان که عليرغم، حضور طولاني مدت در سطح اول فوتبال کشور، هيچ گاه نتوانست به جايگاهي ثابت در تيم ملي کشورمان دست يابد، يکي از فوتباليست‌هايي است که سايت ترانيفرمارکت، ارزش ۲ ميليون يورويي (۸.۲ ميليارد تومان) را براي او ثبت کرده است. عنايتي که در حال حاضر در سال پاياني بازي خود به تيم استقلال بازگشته است،‌ در حال حاضر چيزي حدود ۳۰۰ هزار يورو قيمت دارد.

خسرو حيدري: ۸.۲ ميليارد تومان
هافبک راست استقلال و تيم ملي فوتبال ايران در سالهاي اخير، اگرچه همواره فوتبال خود را ليگ داخلي کشور دنبال کرده اما در فاصله بين سالهاي ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ و به دليل درخشش خود، در بازار نقل و انتقالات جهاني به ارزشي بالاتر از ۱.۵ ميليون يورو رسيد. وي در فصل نقل و انتقالات زمستاني سال ۲۰۱۱، به ارزشي معادل ۲ مليون يورو (۸.۲ ميليارد تومان) رسيده بود.

محمدرضا خلعتبري: ۷ ميليارد تومان
مهاجم مغضوب کارلوس کيروش که عليرغم درخشش در ليگ داخلي کشورمان به ترکيب تيم ملي در بازي هاي آسيايي راه نيافت در حال حاضر ۱.۲ ميليون يورو ارزش دارد. وي در نقل و انتقالات فصل ۲۰۱۳-۱۴ به ارزش ۱.۷ ميليون يورويي (۷ ميليارد تومان) نيز رسيده بود.

حسين کعبي: ۷ ميليارد تومان
مدافع راست سابق تيم ملي کشورمان که در دوران جواني به تيم ملي راه يافت و در حال حاضر و در شرايطي که ۲۹ سال دارد، ديگر جايي در تيم ملي ندارد، روزگاري به يکي از پراميدترين بازيکنان ايراني براي بازي در تيم هاي مطرح اروپايي تبديل شده بود. او بعد از يک فصل ناموفق در لسترسيتي و انجام تنها ۳ بازي براي اين تيم انگليسي، ديگر هيچ گاه نتوانست در اروپا بازي کند و ارزش ۱.۷ ميليون يورويي (۷ ميليارد تومان) را به عنوان بالاترين ارزش در دوران اوج فوتبالي‌اش، ثبت کرد.

رحمان رضايي: ۶.۲ ميليارد تومان
رضايي شايد تنها مدافع ايراني موفق در ليگ هاي اروپايي باشد که براي ۷ فصل متوالي در سطح اول ليگ ايتاليا و براي تيم ‌هاي پروجا، مسينا و ليورنو با به توپ شد. وي در فصل نقل و انتقالات زمستاني سال ۴۰۰۴، و در حالي که در مسينا توپ ميزد، ارزشي برابر با ۱.۵ ميليون يورو (۶.۲ ميليارد تومان) داشت.

رضا قوچان نژاد: ۵.۳ ميليارد تومان
مهاجم دورگه تيم ملي فوتبال کشورمان که در اختيار باشگاه چارلتون انگليس است و به طور قرضي در الکويت توپ مي‌زند، در حال حاضر يک يک ميليون يورو ارزش دارد و هيچ بعيد نيست بعد از جام ملت‌ها با مبلغي بيش از اين، به يک تيم ديگر ملحق شود. او از ابتداي سال ۲۰۱۲ تا نيمه سال ۲۰۱۳ همواره بيش از ۱.۲ ميليون يورو قيمت داشته به گونه‌اي که در مقطع نقل و انتقالات فصل ۲۰۱۲-۱۳ و در حاليکه در سنت تروئيدن بازي مي‌کرد، به ارزش ۱.۳ ميليون يورويي (معادل ۵.۳ ميليارد تومان)‌ رسيد.

عليرضا جهانبخش: ۵.۳ ميليارد تومان
استعداد نوشکفته فوتبال ايران که سابقه بازي در داماش تهران و گيلان را داشت، اين روزها به مهاجم تاثيرگذار نايمخن هلند تبديل شده و در سايتهاي نعتبر فوتبال به ارزشي معادل ۱.۳ ميليون يورو (۵.۳ ميليارد تومان) رسيده است. فرودين ماه ۹۳ بود که گمانه‌زني هايي براي حضور جهانبخش در منچستريونايتد شنيده شده بود اما با توجه به نياز تيم هلندي به مهاجم جوان ايراني براي بازسگت به ليگ برتر هلند، وي کماکان در نايمخن باقي ماند. جهانبخش در حال حاضر با به ثمر رساندن ۷ گل در ۲۰ بازي در جايگاه هفتم جدول بهترين گلزنان ليگ دسته دوم هلند قرار دارد و نقش به سزايي در صدرنشيتي تيم خود ايفا کرده است. جالب است بدانيد که به نوشته سايت elfvoetbal هلند، "هنک گريم" مسئول استعداديابي باشگاه نايمخن مبلغ ۲۲۰ هزار يورو (۹۰۰ ميليون تومان) براي جذب وي پرداخته است.

دانيل داوري: ۵.۱ ميليارد تومان
دروازه بان دورگه فوتبال ايران که حتي زبان فارسي را نيز بلد نيست، قرار بود به سنگربان دائمي تيم ملي تبديل شود اما تنها ۴ بازي براي تيم ملي انجام داد و ديگر به تيم ملي نيز راه نيافت! داوري که فصل قبل در ليگ دسته اول آلمان حضور داشت و با اين تيم به دسته دوم نيز سقوط کرد، يکي از بهترين دروزاه بانان ليگ آلمان بود اما معلوم نشد چرا به يک باره و قبل از جام جهاني با قراردادي ۱.۲۵ ميليون يورويي (۵.۱ ميليارد تومان) به تيم سوئيسي گراس هاپرز پيوست.

پژمان منتظري: ۴.۹ ميلياد تومان
مدافع مصدوم تيم ملي در جام ملت‌هاي آسيا و بازيکن تيم ام صلال قطر در حاضر ارزشي معادل ۱.۲ ميليون يورو دارد. منتظري بيش از ۷ فصل براي آبي‌پوشان پايتخت بازي کرد و يکي از ستون‌هاي اصلي اين تيم بود.

فرهاد مجيدي: ۴.۱ ميليارد تومان
ديگر استعداد فوتبال ايران که ترجيح داد جز در يک مقطع يک ساله (سال ۲۰۰۰)، بيشتر دوران ورزشي خود را براي تيم استقلال و تيم هاي حاشيه خليج فارس بازي کند، همواره با قرادادهاي ميلياردي و کوتاه مدت ميان تيم هاي عربي جابه‌جا شد. او اگر چه در سايت ترانسفر مارکت ارزشي يک ميليون يورويي دارد، اما با ۸ بار جا‌به‌جايي بين تيم هاي متمول عربي، احتمالا يکي از پردرآمدترين بازيکنان تاريخ فوتبال کشور بوده باشد.

کريم باقري: ۴.۱ ميليارد تومان
او يکي از معدود ستارگان تيم ملي ايران در جام جهاني ۱۹۹۸ بود که عليرغم لژيونر شدن؛ نتوانست انتظارها را برآورده کند و در اوج دوران فوتبالي خود در تيم‌هاي آرمينيا بيله فيلد آلمان، چارلتون انگليس، السد قطر و پرسپوليس تهران به ارزشي برابر با ۱ ميليون يورو (۴.۱ ميليارد تومان) رسيد.

خداداد عزيزي: ۴.۱ ميليارد تومان
غزال تيزپاي فوتبال کشورمان، يکي از بازيکناني است که در ليگ هاي متعدد خارجي توپ زده است؛‌ از آلمان و امارات گرفته تا اتريش و آمريکا. خداد عزيزي را نيز ميتوان يکي ديگر از بازيکناني دانست که عليرغم شايستگي براي بازي کردن در تيم‌هاي معتبر اروپايي، تنها ۳ فصل براي کلن آلمان بازي کرد و در ۵۰ بازي نيز ۱۰ گل به ثمر رساند. او در اوج دوران فوتبالي خود هيچ‌گاه به ارزشي بالاتر از ۱ ميليون يور نرسيد.

سردار آزمون: ۴.۱ ميليارد تومان
جوان ۲۰ ساله کشورمان که از استعدادهاي درخشان دهه اخير فوتبال ايران است، اين روزها در رادار برخي از تيم هاي مطرح اروپايي قرار گرفته است. اوايل امسال بود که سايت رسمي هواداران تيم آرسنال از حضور استعدادياب‌هاي اين باشگاه لندني در تمرينات روبين کازان پرده برداشت.. بنا بر اعلام اين سايت، احتمالا آرسن ونگر قصد دارد آزمون را جايگزين نيکلاس بندتر مهاجم دانمارکي خود کند. همزمان با اين مسئله، بحث حضور آزمون در اينترميلان و آث ميلان ايتاليا و ‌بنفيکاي پرتقال نيز به گوش رسيد. ستاره گنبدگاووسي تيم روبين کازان که در آخرين بازي تيم ملي گل پيروزي بخش را وارد دروازه تيم ملي قطر کرد، اين روزها به صورت جدي در تيررس ليورپولي‌ها قرار دارد.

ساير بازيکنان
فوتبال کشورمان استعدادهاي ديگري نيز دارد که به زودي از آنها بيشتر خواهيم شنيد. کريم انصاري‌فرد مهاجم ۲۴ ساله اوساسونا، سعيد عزت‌اللهي هافبک ۱۸ ساله تيم ملي جوانان که به باشگاه آتلتيکومادريد اسپانيا پيوسته، نويد ناصري ۱۷ ساله که در باشگاه بيرمنگام انگليس بازي مي‌کند و بهنام برزاي که در آستانه پيوست به بوندسليگاي آلمان قرار داشت و ... از جمله همين بازيکنان هستند. البته ناگفته نماند بازيکنان ايراني زيادي همچون فريدون زندي، رسول خطيبي، هادي عقيلي، عليرضا منصوريان، مهدي پاشازاده، امير شاپورزاده و ... در ليگ‌هاي عربي و بعضا اروپايي به ميدان رفته اند که همگي قرادادهايي بين ۱.۵ تا ۰.۷ ميليون يورو قيمت داشته‌اند.
منبع: مهر
نظرات بینندگان