arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۵۸۹۶
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۱۶ - ۲۸ دی ۱۳۹۳
گاردین گزارش داد

نقش جدید زنان در داعش

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
داعش از نیروهای زن بریتانیایی برای ترغیب دیگران به انجام عملیات تروریستی در داخل استفاده می کند. بررسی ویژه حساب کاربری زنان انگلیسی در رسانه های اجتماعی که در شمال سوریه مستقر هستند، نشان دهنده نقش جدید و مهم این زنان است.

به گزارش گاردین، هسته اصلی زنان بریتانیایی که به سوریه سفر کرده اند تا به داعش بپیوندند، زنان دیگر در بریتانیا را ترغیب به انجام حملات تروریستی در داخل می کنند.

نقش نیروهای زن بریتانیایی در تحریک تروریسم در بریتانیا از سوی مرکز بین المللی مطالعات افراط گرایی لندن که حدود 30 زن بریتانیایی در شمال سوریه را شناسایی کرده، آشکار شده است.

بر اساس بررسی حساب های کاربری آنها در شبکه های اجتماعی، تعدادی از این زنان نیروهای جدید را جذب داعش می کنند یا آشکارا حملات شارلی ابدو را مورد تحسین قرار می دهند، در حالیکه به دنبال ترویج خونریزی های بیشتر از جمله گردن زدن غربی ها هستند.

تاکنون زنان غربی که به داعش پیوسته اند، عمدتا به عنوان مسافران منفعلی شناخته می شدند که با نیروهای این گروه تروریستی ازدواج می کردند و کودکانشان را به دور از خط مقدم به دنیا می آوردند. اما در شرایطی که پلیس درسراسر انگلیس آماده حملات احتمالی علیه آنها می شود و اروپا در پی دستگیری شبه نظامیان اسلام گرا در بلژیک، فرانسه و آلمان در آماده باش است، فعالیت مرکز بین المللی مطالعات افراط گرایی نشان می دهد بسیاری از این گونه زنان، بخشی از تهدیدات روزافزون هستند.

ملانی اسمیت، محقق این مرکز و شخصی که بیشترین اطلاعات را در مورد جنگجویان زن خارجی دارد، گفت: «زنان بریتانیایی سعی در ترغیب افراد به انجام حمله دارند و به مردمی که نمی توانند برای پیوستن به داعش سفر کنند، می گویند: «چرا همین جا اقدامی نکنید؟» پیام رایج شان این است: «اگر نمی توانند خانواده خود را ترک کنید یا استطاعت سفر به سوریه را ندارید، همین جا اقدام کنید.»

اسمیت در ادامه افزود: «فکر نمی کنم که کسی در مورد بازگشت زنان به عنوان یک خطر صحبت کرده باشد. ممکن است که آنها آموزش های نظامی مشابهی را ندیده باشند، اما شاهد ناراحتی زنان به صورت آنلاین هستیم که از ناتوانی خود برای جنگیدن شکایت می کنند و به هم می گویند شاید کار دیگری از دست شان بربیاد. زنان به طور تاریخی در بمبگذاری های انتحاری و عملیات های انفرادی شرکت داشته اند.»

این مرکز در تحقیقات خود شاهد افزایش قابل توجه تعداد زنان بریتانیایی است که در رسانه های اجتماعی حملات صورت گرفته در پاریس را تحسین می کنند.

دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس که سفری دو روزه به واشنگتن داشته می گوید: «زمان زیادی برای مقابله با چنین گروه هایی لازم است چراکه این اقدام با استقرار دولت ها و نیروهای امنیتی قدرتمند در عراق و سوریه امکان پذیر می شود.»

دولت انگلیس روز سه شنبه میزبان وزرای خارجه گروه 20 خواهد بود تا طی مذاکراتی یک روزه چگونگی مقابله با تهدید داعش مورد بحث و بررسی قرار گیرد. این مذاکرات بر کمپین نظامی، تامین مالی داعش، جنگجویان خارجی، ارتباطات استراتژیک و کمک های بشردوستانه متمرکز خواهد بود.

منبع : فرارو
نظرات بینندگان