arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۵۹۴۷
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۲۲ - ۲۸ دی ۱۳۹۳

پیشرفت‌های محدود ایران و ۱+۵ در مذاکرات

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یک دیپلمات می‌گوید ایران و گروه ۱+۵ در گفت‌وگوهای روز یکشنبه به پیشرفت‌های محدودی دست یافتند.

به گزارش فارس، یک دیپلمات می‌گوید ایران و گروه ۱+۵ پیشرفت‌های «محدودی» در گفت‌وگوهای روز یکشنبه برای حل و فصل اختلافات موجود بر سر برنامه هسته‌ای ایران داشتند اما توافق کردند تلاشها را برای رسیدن به توافق افزایش دهند.

یک دیپلمات همزمان با آغاز مذاکرات سطح معاونان وزیر خارجه در ژنو به خبرگزاری انگلیسی رویترز گفت: «پیشرفت‌ها محدود بودند، کارشناسان فردا مذاکرات را ادامه می‌دهند. منصفانه است که بگوییم همه متعهد به افزایش دادن تلاشها هستند.»

وی افزود: «فضای خوبی وجود دارد از این لحاظ که ما احتمالاً طی ماه‌های آینده در راستای تلاش برای پیشرفت، دیدارهای بیشتری خواهیم داشت.»

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 از امروز در شهر ژنو سوئیس آغاز شد. با تمدید 7 ماهه ضرب‌الاجل یک ساله توافق ژنو، ایران و 1+5 تا روز 9 تیر ماه امسال برای توافق فرصت دارند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و دیوید کامرون، نخست‌وزیر کامرون روز جمعه در یک کنفرانس خبری مشترک نسبت به وضع تحریم‌های جدید علیه ایران هشدار دادند. رهبران کشورهای انگلیس و آمریکا گفتند وضع تحریم‌های جدید ائتلاف جهانی علیه ایران را بر هم خواهد زد.

نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره از طرف دیگر می‌گویند قصد دارند با وضع تحریم‌های جدید دولت را به اتخاذ مواضع سخت‌تر در گفت‌گوهای هسته‌ای ترغیب کنند.

برخی کارشناسان تنش‌های بین دولت آمریکا و نمایندگان را بخشی از رویکرد تقسیم کار در واشنگتن برای افزایش قدرت چانه‌زنی این کشور در مذاکرات هسته‌ای می‌دانند.
نظرات بینندگان