arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۶۱۴۷
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۰۹ - ۳۰ دی ۱۳۹۳

ارجاع حکم رحیمی به اجرای احکام

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 منابع آگاه از ارسال حکم معاون‌اول احمدی‌نژاد به اجرای احکام خبر می‌دهند.

حکم نهایی محمدرضا رحیمی که هفته گذشته با تغییراتی در دیوانعالی کشور به تایید رسیده بود، حالا در اختیار شعبه صادر‌کننده قرار گرفته و برخی اخبار هم از ارجاع این حکم به اجرای احکام حکایت می‌کنند؛ موضوعی که درصورت تاییدشدن، به معنای پایان پرونده پرسروصدای معاون اول احمدی‌نژاد است و او حالا باید خود را برای تحمل مجازات‌های درنظرگرفته‌شده در این حکم آماده کند.

روز گذشته سیامک مدیرخراسانی، قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده محمدرضا رحیمی و رییس شعبه٧٦ دادگاه کیفری استان تهران در گفت‌وگو با ایسنا درباره حکم رحیمی گفت: «پرونده محمدرضا رحیمی معاون اول دولت‌دهم پس از تایید بخش‌هایی از آن توسط دیوانعالی کشور به شعبه٧٦ دادگاه کیفری استان تهران بازگشت.» وی البته از بیان جزییات بیشتر امتناع کرد و گفت: «جزییات در رابطه با این پرونده را از سخنگوی دستگاه قضایی جویا شوید.» این درحالی است که هفته گذشته و پس از آنکه افتخاری، سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران از تایید بخشی از حکم و تغییر در برخی مجازات‌ها در دیوانعالی کشور خبر داده بود، منابع آگاه از ثابت‌ماندن جزای نقدی و کاهش‌یافتن مدت‌زمان حبس، در حکم رحیمی خبر دادند. با این حال روز گذشته محمدرضا نادری، وکیل‌مدافع محمدرضا رحیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها اعلام کرد که هنوز موفق نشده از مفاد رای صادره توسط دیوانعالی کشور درباره موکلش مطلع شود.

وکیل معاون اول دولت‌دهم گفت: «برای اطلاع از جزییات حکم به شعبه دیوان مراجعه کردم اما به بنده گفته شد حکم در اختیار آنها نیست. اینکه شعبه‌ صادرکننده رای، جزییات آن را نداشته باشد، طبیعی نیست و جای تعجب دارد. ما به هر دری زدیم تا بتوانیم از رای صادرشده مطلع شویم، اما نتوانستیم.» نادری در گفت‌وگو با ایلنا، به سخنان هفته گذشته افتخاری هم واکنش نشان داده و گفته: «البته ما هم از ارجاع پرونده اطلاع داریم اما از جزییات رای تا این ساعت بی‌خبر هستیم. درخصوص اینکه اعلام شد بخش عمده‌ای از حکم بدوی در دیوانعالی تایید شده است همچنان تاکید داریم که یک اتهام در این پرونده برای موکلم مطرح بوده اما من نمی‌دانم که چطور ممکن است در مورد یک اتهام٬ بخشی از حکم تایید شود.»

پیش از این سخنگوی قوه‌قضاییه در نشست خبری دوشنبه ١٠شهریور ٩٣ از صدور رای شعبه٧٦ دادگاه کیفری استان تهران درباره محمدرضا رحیمی خبر داده و با تاکید بر اینکه قبل از قطعیت نمی‌توان جزییات حکم را بیان کرد گفته بود که حکم صادره شامل مجازات‌های حبس و جزای نقدی است. شنبه ۱۲مهر ۱۳۹۳ هم وکیل‌‌مدافع رحیمی با مراجعه به شعبه٧٦ دادگاه کیفری استان تهران و ارایه لایحه‌ای ٢٠صفحه‌ای به رای صادره از سوی این شعبه اعتراض کرد تا پرونده مذکور برای رسیدگی به اعتراض به دیوانعالی کشور ارسال شود.

رحیمی این‌روزها کجاست؟
در این بین نکته جالب‌توجه، ادامه فعالیت‌های متفرقه رحیمی است که به‌دور از هیاهوی رسانه‌ای ایجاد شده حول پرونده‌اش، به آماده‌سازی تابلوهای نقاشیخط با عنوان «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم» برای برپایی یک نمایشگاه مشغول است. او همچنین مشغول تنظیم کتاب خاطرات خود نیز شده و در این بین از حضور در جلسات هفتگی یاران احمدی‌نژاد در دفتر ولنجک هم غافل نمی‌شود. حالا باید منتظر ماند و دید که آیا ارسال حکم نهایی او که هنوز مشخص نشده تنها مربوط ‌به پرونده بیمه ایران و باند فاطمی است یا مسایل پرونده تحقیق‌و‌تفحص از تامین‌اجتماعی و برخی حواشی دیگر دولت قبل نیز در آن، مورد بررسی قرار گرفته است.
نظرات بینندگان