کد خبر: ۱۸۶۱۹۸
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۳ - ۳۰ دی ۱۳۹۳

کاخ ریاست جمهوری و نخست وزیری یمن در محاصره حوثی ها

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سخنگوی دولت یمن اعلام کرد حوثی ها از عصر روز دوشنبه خالد بحاح نخست وزیر را در محاصره نظامی خود دارند.

به گزارش عصرایران به نقل از منابع خبری، علاوه بر این، هم اکنون کاخ ریاست جمهوری یمن نیز در محاصره واحدهای نظامی حوثی ها قرار دارد. واحدهای نظامی حوثی ها کمیته های مردمی نام دارند.

همزمان، درگیری های پراکنده ای در پایتخت یمن میان گارد ریاست جمهوری و اعضای مسلح حوثی ها ادامه دارد گرچه دو طرف هم اکنون در آتش بس قرار دارند.

خیابان های صنعا پایتخت یمن وضعیت جنگی به خود گرفته است

در حال حاضر  ایست بازرسی ها و افراد مسلح حوثی ها در خیابان ها و مناطق مختلف پایتخت و در مقابل ساختمان ها و تاسیسات و مراکز مهم و حیاتی مستقر هستند.

روز دوشنبه درگیری های شدیدی میان گارد ریاست جمهوری یمن و حوثی ها روی داد اما به سرعت به آتش بس و توافق بر سر گفتگو درباره موضوعات مورد اختلاف دست یافتند. این در گیری ها 8 کشته و دهها زخمی برجا گذاشت.

 در واکنش به این درگیری ها،  محمد البخیتی عضو شورای سیاسی گروه انصار الله (حوثی ها) گفت آنچه که در صنعا روی داد نه تلاش برای کودتا بلکه پاسخی به اقدام تجاوزکارانه گارد ریاست جمهوی بود.

در مقابل، اعضای ارشد دولت یمن، حوثی ها را به تلاش برای کودتا متهم کردند.

روز دوشنبه، کاروان حامل نخست وزیر یمن پس از خروج از دفتر ریاست جمهوری، با شلیک گلوله از سوی حوثی ها روبه رو شد.

نادیه السقاف وزیر اطلاع رسانی یمن هم در توئیتر نوشت: حوثی ها  کاخ ریاست جمهوری را در محاصره خود دارند و در ساختمان های اطراف کاخ مستقر هستند. او همچنین گفته بود که حوثی ها به دنبال کودتا در یمن هستند.

هم اکنون واحدهایی از ارتش یمن در اطراف کاخ ریاست جمهوری مستقرند و واحدهای نظامی حوثی ها نیز کنترل کوه النهدین مشرف به کاخ ریاست جمهوری را در دست گرفته اند.

تنش میان رئیس جمهور یمن و حوثی ها به دنبال ربودن "احمد بن عوض" رئیس دفتر رئیس جمهور یمن توسط  حوثی ها بالا گرفت.

علاوه بر این حوثی ها واحدهای نظامی خود را خیابان الستین مستقر کردند. این خیابان منتهی به اقامتگاه ریاست جمهوی است. این اقدام باعث درگیری های گسترده میان گارد ریاست جمهوری و واحدهای نظامی حوثی ها شد.

حوثی ها که در قالب گروه سیاسی - نظامی انصار الله فعالیت می کنند شیعیان زیدیه (چهار امامی) هستند. استان های شمالی یمن به ویژه استان صعده در شمال این کشور محل اصلی تمرکز حوثی هاست.

حوثی ها در سال های اخیر بارها با دولت مرکزی یمن وارد جنگ داخلی شدند و سوابق زیادی در رویارویی های مسلحانه دارند.
حوثی ها در ماه های اخیر توانستند پس از یک رشته تظاهرات مسالمت آمیز به استفاده از واحدهای نظامی خود، کنترل پایتخت را به دست بگیرند و رئیس جمهور یمن را به عقب نشینی و برکناری نخست وزیر مجبور کنند.
نظرات بینندگان