arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۶۹۷۵
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۳ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۳

صدور رای ناعادلانه برای جنجالی ترین پرونده تاریخ فوتبال آسیا

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
4 عضو کمیته حقوقی ای اف سی در سیدنی برای جنجالی ترین پرونده تاریخ مسابقات ای اف سی دور هم نشستند و رای دادند. رایی که قرار بود در جلسه ای 2 ساعته صادر شود اما به درازا کشید. شکایتی که پایانش شکست ایران بود.

به نوشته خبر آنلاین، از ساعت 9 صبح به وقت سیدنی یعنی 2 بامداد به وقت ایران 4 عضو کمیته حقوقی ای اف سی در اتاقی در بسته نشستند تا استدلالهای ایران عراق و استعلام های شان از فیفا را بررسی کنند و برای جنجالی ترین بازی تاریخ جام ملتهای آسیا اعلام کنند.

رئیس سنگاپوری در کنار اعضای نپالی ، پاکستانی و یمنی. پرونده ، شکایت تیم ملی ایران بود از علاءعبدالزهراء مهاجم تیم ملی عراق. مهاجمی که در هفته دوم لیگ برتر با پیراهن تراکتورسازی تست دوپینگ داده بود و وقتی احساس کرد نمونه اش موردی دارد ایران را ترک کرد. او خودش این حرف را به خبرگزاری ورزش 3 زده و مدعی شده:«به من گفتند تو نمونه دوپینگت مشکوک است و باید تست دوم بدهی ولی من تست دیگری ندادم و از ایران رفتم.» البته یا بازیکن عراقی نمی دانسته یا مدیربرنامه هایی که حرف هایش را ترجمه می کرده در جریان نبوده که نیازی به نمونه گیری مجدد نبوده و از خون او در آزمایشگاه کلن دو نمونه وجود داشته که با مثبت اعلام شدن نمونه اول ، در صورت اعتراض این بازیکن ، نمونه دوم هم تست می شده و با شکایت نکردنش یعنی نیازی به کنترل نمونه دوم نبوده و او گناهش را پذیرفته است.

از آن زمان به بعد فیفا برای نمونه ای که کمیته ملی ضد دوپینگ ایران گرفته بود چند باری با مسئولان ایرانی مکاتبه کرده است و دکتر رامین طباطبایی سخنگوی این کمیته می گوید ما مدارک دوپینگ این بازیکن را شهریورماه گذشته برای فیفا ارسال کردیم و تائیدیه هم داریم. همزمان فیفا هم نامه ای به فدراسیون ایران زده بود و در آن خواهان مشخص شدن نام بازیکنی شده بود که تستش در بازی با ذوب آهن مثبت اعلام شده بود. بازیکنی که با فسخ قرارداد و رفتنش از تراکتورسازی دیگر در لیگ ایران نبود تا برایش حکمی صادر شود و طباطبایی می گوید:« دیگر این حکم باید در نهاد بین المللی صادر می شد. نصیرزاده کارشناس مسائل حقوقی هم بر گفته او صحه می گذارد. یعنی فیفا باید این تخلف را به فدراسیون فوتبال عراق اعلام می کرده و از آنها خواهان صدور حکم می شده است. چیزی که عراقی ها کتمانش می کنند و می گویند اساسا در جریانش نیستند. ایرانی ها اما 3 روز قبل از بازی این ماجرا را می دانستند. آنها 2 روز قبل از بازی در ایمیلی به فیفا دوباره ماجرا یادآوری می کنند و هیات ایرانی بعد از دیدار با مقامات کمیته حقوقی ای اف سی مدعی بودند سندی در دست دارند که رای به سود آنها می شود مهدی نبی در این باره با اطمینان حرف می زد و کفاشیان صادقانه می گفت:«ما بلافاصله بعد بازی اعتراض کردیم چون اسنادمان کامل بود. حتی به فیفا ایمیل زده بودیم و آنها هم در جریان همه چیز بودند. »آنها می گفتند فیفا در ایمیلی به مسئولان کمیته حقوقی ای اف سی تائید کرده رئیس کمیته پزشکی فیفا موضوع دوپینگی بودن علاءعبدالزهراء را به عراقی ها اعلام کرده و از آنها خواهان توضیحات شده بوده. اینکه آیا برایش محرومیتی در نظر گرفته شده یا نه؟ کاری که عراقی ها انجام نداده بودند تا برای محرومیت یا تبرئه این بازیکن نامه ای به ای اف سی و فیفا بزنند و ارائه گزارش کنند . پس در حقیقت ای اف سی در جریان اتفاقات و مکاتبات نبوده و به همین سادگی برای این بازیکن کارت بازی صادر کرده بود. حالا آن 4 قاضی در سیدنی باید این مدارک را بررسی می کردند و اگر برای اولین بار رای به ابطال نتیجه بازی تمام شده می دادند ، بزرگترین اتفاق تاریخ بازی های رسمی آسیا را رقم می زدند. تصمیمی که البته بر اساس قانون باید اتفاق می افتاد اما گره خورده بود با کلی تابو که باید شکسته می شد. ای اف سی 24 ساعت زمان خواست تا در این باره تصمیم بگیرد و شاید سخت ترین رای تاریخش را صادر کند. آنها البته پیشتر ایران را برای استفاده از بازیکن محروم در بازی با امیدهای عراق ، در بازی برده ، بازنده کردند و شانس صعود به المپیک را از تیم منصوریان گرفتند. این بار اما این 4 قاضی باید در شرایطی مشابه حکمی متفاوت صادر می کردند.

گروه ژوری که باید مهمترین رای تاریخ ای اف سی را می دادند بعد از جلسه طولانی صبح ، از مسئولان دو تیم خواستند تا به نشست بروند. نشست عصر خیلی جدی تر پیگیری می شد. دو طرف همدیگر را متهم کردند. عراقی ها متهم می کردند که ایران برای فرافکنی و آرام کردن جو داخلی اعتراض می کند و اگر این بازیکن دوپینگ کرده چرا برایش حکم صادر نکردند. از سوی دیگر نمایندگان ایران هم استناد به قوانینی داشتند که اجازه نمی داده انها برای بازیکنی که از لیگ جدا شده حکم صادر کنند. طرف ایرانی حتی نامه ای از فیفا در اختیار داشت که نشان می داد عراقی ها بر خلاف ادعای شان می دانستند علاء دوپینگی بوده اما با همه این مدارک انگار قرار نبود حکم به سمت ایران برگردد . ایران که تیم ملی اش با اتوبوس از کانبرا به سیدنی آمد و دو روز را بی تمرین سپری کرده بود ، قرار نبود به بازی ها برگردد چون مسئولان ای اف سی ترجیح شان صدور جزایی نقدی برای عراقی ها و محرومیت بازیکن این تیم از بازی با کره رای بدهد.

در نهایت و بعد از ساعت ها کش و قوس ای اف سی شکایت ایران را نپذیرفت و رای به شکست تیم ایران داد. مهدی محمد نبی این رای را تائید کرد .
نظرات بینندگان