arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۶۹۷۸
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۱۳ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۳

رشد بی جان بورس تهران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 بورس تهران امروز نیز همانند روز گذشته به رشد بی جان خود ادامه داد و تنها 75 واحد رشد کرد.

بورس تهران که در انتظار محرک قوی اقتصادی یا سیاسی برای رشد است، همچنان در سردرگمی و بی تحرکی به سر برده و با بی انگیزگی سهامداران مواجه شده است.

در این شرایط که قیمت سهام شرکتها به شدت کاهش پیدا کرده و زیان سهامداران تشدید شده است،فعالان تالار شیشه ای در انتظار انتشار اخبار مثبت سیاسی و اقتصادی و حمایت عملی دولت از بازار سرمایه بوده و انگیزه ای برای خرید سهم ندارند.

بر این اساس فعالان بازار سرمایه بدون توجه گزارش 9 ماهه شرکتها، در انتظار مشخص شدن نتیجه مذاکرات هسته ای،سرنوشت قیمت نفت در بودجه، بازگشایی نماد پالایشگاه‌ها، تعیین قیمت خوراک پتروشیمی ها، تعیین تکلیف بهره مالکانه معادن و نیز اقدام دولت برای کاهش سود سپرده ها و همچنین اعلام برنامه های رئیس جدید سازمان بورس هستند.

این ابهامات موجب شده است تا حجم و ارزش معاملات بازار سهام به شدت کاهش یافته و شاخص بورس تنها رشد 75 واحدی را مشاهده کند.

در معاملات دومین روز هفته علی رغم بی تحرکی در سایر گروه ها، شرکتهای خودرویی و بانکی از اقبال سهامداران برخوردار شده و موجب حرکت بی جان بورس شدند به طوری که بانکهای صادرات، ایران خودرو، سایپا، توسعه معادن و فلزات و بانک انصار بیشترین تاثیر را در شاخص بورس گذاشتند و شرکت کشتیرانی به تنهایی بیشترین تاثیر را در افت شاخص بورس گذاشت.

همچنین در بازار امروز شرکتهای روزدارو، نوردآلومینیوم و سیمان هرمزگان از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شده و کمباین سازی به همراه ملی مس بیشترین تقاضای فروش را به خود اختصاص دادند.

امروز نیز به دلیل جو منفی حاکم در تالار شیشه‌ای، فعالیت حقیقی ها کاهش پیدا کرد و در مجموع 338 میلیون سهم به ارزش 61 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه به 290 هزار میلیارد تومان رسید.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان