arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۷۰۴۰
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۲۰ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۳

جای پارک به قیمت 70 هزار تومان!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

از میان صف خودروهای پارک شده گاهی فردی با کلاه نقاب‌دار بیرون می‌آید و یکباره گم می‌شود.
 
همشهری با این مقدمه در ادامه می‌نویسد: سرک‌کشیدن‌های چند باره میان چرت‌های کوتاه، سرانجام با صدای خفه یک خودروی مدل بالا قطع می‌شود. سعی می‌کند هر ورود و خروجی را به دقت یادداشت کند و اگر سرعت عقربه ثانیه شمار بگذارد، جزئیات صدم ثانیه حرکت را هم ثبت کند. وقتی صدای قدم‌های راننده از پس آژیردزدگیر قطع شد، بر‌می‌خیزد و برگه مزین به شماره پلاک خودرو را با امضای محوی پر می‌کند و به سرعت بین تیغه برف‌پاک‌کن و شیشه جا می‌دهد. این‌کار را آنقدر‌تر وفرز تمام می‌کند که دزدگیر مجال ابراز وجود نمی‌یابد. این حکایت هر ساعت تکرار می‌شود.
 
آنها که مأمور قبض به دست یا مرد خاکستری‌پوش را از میان ماشین‌ها می‌یابند روز آرام‌تری در پیش دارند اما گروهی که وی را نبینند، باید دست‌کم یک نزاع لفظی را از سربگذرانند. به محض برگشتن راننده، برگه پارکبان روی شیشه خودنمایی می‌کند؛ برگه‌ای که شاید هیچ نشان رسمی نداشته و فقط برگه‌ای سفید و بدون عنوان باشد که روی آن و در کنار یک شماره همراه نوشته شده «جریمه به‌علت نپرداختن هزینه پارک». دست آخر هم پارکبان مورد نظر نرخ توقف را به سخاوت مالک خودرو ربط می‌دهد.
 
آنگونه که مشاهدات خبرنگار همشهری نشان می‌دهد، برخی پارکبان‌ها یا نگهبانان خودخوانده، این روزها در برخی محدوده‌های شهر برای خود قلمرویی تعیین کرده‌اند! از سویی تلفن‌های رسیده به تحریریه نشان می‌دهد شهروندان بارها با برخی پارکبانان اینچنینی درگیر شده‌اند. به‌گفته آنان برخی جای پارک‌ها قیمت‌های بالایی دارد.
 
این مبلغ حتی در چند خیابان شمالی شهر به 40 تا 70 هزار تومان می‌رسد که البته مشتریان خاص هم دارد. موضوع دیگری که شهروندان در این رابطه مطرح کرده‌اند، سرقت‌هایی است که در محل حضور پارکبان از خودروها رخ می‌دهد. در این زمینه آنها فقط به فروش جای پارک می‌پردازند و از هرگونه محافظت از خودروها شانه خالی می‌کنند.
 
تخلفات پارکبانان زیر ذره‌بین نظارت
یکی از مطالبات جدی شهروندان تهرانی از سامانه نظارت مردمی 1888به موضوع تخلفات پارکبانان مربوط است، به‌طوری که مدیریت شهری برای کنترل این تخلف در تابستان سال‌جاری تیم‌های ویژه‌ای برای رسیدگی، گشتزنی و نظارت بر عملکرد پارکبان‌ها تشکیل داد تا از نزدیک بر عملکرد آنان نظارت کند و درصورت مشاهده تخلف با آنها نیز برخورد کند. از طرفی به تمامی پیمانکاران طرف قرارداد و پارکبان‌ها اعلام شده و تعهد گرفته شده که براساس قانون و در کمال احترام با شهروندان برخورد شود.
 
البته در این میان برخورد با پارکبانان تقلبی که با استفاده از این پوشش سودجویی می‌کنند ماجرای جداگانه‌ای است که متولی دیگری دارد. به اعتقاد کارشناسان پارک حاشیه‌ای صدمات زیادی هم به روند ترافیک شهر وارد می‌کند و در این میان ابزاری برای سودجویی برخی پارکبانان تقلبی هم شده است.
 
سیدجعفر تشکری‌هاشمی معاون شهردار تهران در این‌باره گفت: سیاستگذاری‌ها و نظام تعرفه‌گذاری باید به‌گونه‌ای باشد که شهروندان با میل و رغبت به سمت پارکینگ‌های عمومی بروند. از طرفی شهروندان نیز باید درنظر داشته باشند که تخلفات و دریافت وجه بیش از تعرفه پارکبان‌ها را به سامانه 1888و 137گزارش دهند و حتما با پارکبان‌های متخلف برخورد خواهد شد.

به گفته وی سیستم‌های پارک حاشیه‌ای باید به‌صورت مکانیزه و هوشمند در شهر تهران اجرایی شود. مادامی که پول نقد در ازای پارک دریافت شود این مشکلات نیز وجود خواهند داشت از این‌رو تاکنون زیرساخت‌های لازم برای نصب پارکومتر ایجاد شده که طبق آخرین آمار حدود 15 هزار پارکومتر در معابر شهر نصب شده‌است.
نظرات بینندگان