arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۷۰۵۰
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۲۰ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۳

ظریف: حمایت از داعش باید متوقف شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 وزیر امور خارجه کشورمان گفت: مشکل منطقه خاورمیانه، مشکل شیعه و سنی نیست، بلکه مشکل بین افراطی‌گری و نیروهای منطقی‌تر و میانه‌رو در منطقه است.

 محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان درنشست «چشم انداز ژئوپلتیک » در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس در پاسخ به سوالی درباره رقابت بین شیعه و سنی در منطقه خاورمیانه افزود: متاسفانه گروه‌هائی نظیر داعش ، جبهه النصره و دیگر گروه‌های افراطی در عراق و سوریه که ادعای دفاع از جمعیت سنی را دارند، و سنی‌های زیادی را کشته‌اند.

وی با اشاره به این‌که «بخشی از مخاطبان این نشست افکار عمومی غرب است» افزود: غرب باید در موضوع افراطی‌گری، خود را مورد بررسی قرار دهد. غربی‌ها باید از خود بپرسند که چه چیزی اشتباه بوده است که تعداد زیادی از افراطیون و نه اکثریت آن‌ها در خاورمیانه از جوامع غربی می‌آیند این‌ها نسل دوم و سوم شهروندان جوامع اروپائی هستند که باعث افراطی‌گری در این منطقه شده‌اند و این سوال مطرح می‌شود که چگونه آموزش دیده‌اند، آن‌ها در جوامع غیردموکراتیک آموزش ندیده‌اند، آن‌ها در جوامع غیردموکراتیک بزرگ نشده‌اند، آن‌ها در غرب بزرگ شده‌اند و متاسفانه به سوریه و عراق آمده‌اند. این یک سوال جدی است.

وی تاکید کرد:مشکل منطقه ما افراطی‌گری است و افراطی‌گری ریشه در اشغال، سرکوب و ریشه در محرومیت از حقوق دارد و ما نیاز داریم تا با آن برخورد کنیم، ما چه بخواهیم و چه نخواهیم این امر یک بحران جدی در منطقه است.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره سوالی در خصوص این‌که چه اقداماتی باید برای متوقف کردن داعش انجام داد با توجه به این‌که مجری برنامه برای داعش از لفظ «دولت اسلامی » استفاده کرده بود پاسخ داد: من از بکار بردن لفظ «دولت اسلامی » برای گروه داعش بیزارم چون این گروه نه اسلامی است و نه دولت است. من ترجیح می دهم عنوان داعش را برای آن‌ها بکار ببرم، در عربی و در فارسی نام داعش استفاده می‌شود اما در غرب از آن استفاده نمی‌شود.

وی درباره نحوه مقابله با داعش تصریح کرد: اقداماتی درا ین رابطه باید انجام شود که مهمترین آن توقف حمایت از داعش است، متاسفانه از داعش حمایت می‌شود و این گروه کمک دریافت می‌کند و از آن‌ها به عنوان مهره در بازی‌های ژئواستراتژیک با هدف اشراف بر منطقه استفاده می‌شود، این امر باید متوقف شود.

وی تاکید کرد: این توهم که می‌توان با استفاده از داعش بازی کوتاه‌مدت تاکتیکی انجام داد و می‌توان از داعش به عنوان ابزار فشار علیه دیگر دولت‌ها استفاده کرد باید متوقف شود، اقدام نظامی علیه داعش هم فقط بمباران آن نیست و ما به یک استراتژی چند بعدی به هم پیوسته در این رابطه نیاز داریم.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین درپاسخ به سوالی تاکید کرد: به نظر من دو مشکل می‌تواند به عنوان چالش امنیتی جدید در سال 2015 ظاهر شود که اول بازگشت سیاست‌های جنگ سرد و بازگشت به رقابت‌های ژئوپلتیک دوره جنگ سرد است؛ ممکن است ما به دهه 1980 و 1990 برگردیم اما محتوای مسائل منطقه و جهان تغییر کرده است.

وی افزود: افراطی‌گری و نحوه برخورد با افراطی‌گری یکی دیگر از چالش‌های اصلی است ما افراطی‌گری را در خاورمیانه و اروپا می‌بینیم، چه باید کرد؟ نمی‌توان با افراطی‌گری از طریق نادیده گرفتن افراد مبارزه کرد، این یک پدیده خیلی خطرناک است. بویژه این‌که در اروپا توهین به ارزش‌ها و توهین به اسلام یک رویه شده است، این امر باعث افراطی‌گری و باعث محرومیت افراد از حقوق‌شان می‌شود.

این نشست با حضور وزیر دفاع آلمان، وزیر امور خارجه کره جنوبی ، وزیر امور خارجه ویتنام و مدیر اجرائی شرکت هنکل آلمان برگزار شده بود.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان