arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۷۱۷۵
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۶ - ۰۶ بهمن ۱۳۹۳

وضعیت تعرفه‌ پزشکی در سال 94

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس گفت: با توجه به اینکه افزایش تعرفه‌ها در سالجاری قابل توجه بوده و چند ماه پیش اعلام شده٬ با توجه به کنترل تورم برای سال 94 دیگر افزایش تعرفه‌ پزشکی را شاهد نخواهیم بود.

محمدحسین قربانی، نماینده مردم آستانه اشرفیه با مثبت ارزیابی کردن اجرای طرح تحول سلامت برای کاهش فشار هزینه‌های درمان بر بیماران٬ اظهار کرد: تعیین تعرفه‌های پزشکی علاوه بر کاهش زیر‌میزی به رشد رضایت مردم از خدمات درمانی منجر خواهد شد.

وی با یادآوری تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی در سالجاری و افزایش تعرفه‌ها٬ افزود: با توجه به تعیین تعرفه‌ها براساس شرایط جامعه و همچنین تورم، نیازی به تعرفه‌گذاری مجدد خدمات پزشکی برای سال 94 نیست.

قربانی گفت: قانون صراحت دارد که هر نوع تصمیم‌گیری در حوزه پزشکی از جمله تعیین تعرفه٬ نرخ‌گذاری و نظارت بر این حوزه برعهده سازمان نظام پزشکی است و براساس عرف هر ساله سازمان نظام پزشکی در اوایل هر سال باید این تعرفه‌ها را مبتنی بر واقعیت‌ها افزایش دهد که این مهم در سالجاری رخ داده است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه با یادآوری تحول رخ داده در بحث تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی در سالجاری٬ بیان کرد: امسال با همکاری وزارت بهداشت و درمان و سازمان نظام پزشکی برخی تعرفه‌ها با رشد قابل توجهی با هدف مقابله با زیرمیزی تعیین شد که با توجه به بررسی‌های انجام شده نرخ‌های تعیین شده می‌توانند مبنای عمل پزشکان برای سال آتی نیز باشند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه افزایش تعرفه‌ها در سالجاری قابل توجه بوده و چند ماه پیش اعلام شده٬ با توجه به کنترل تورم برای سال 94 دیگر افزایش تعرفه‌ پزشکی را شاهد نخواهیم بود.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان با تاکید بر اینکه تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی قانونمند است٬ تصریح کرد: با نظارت کافی دستگاه‌های مسئول هر ساله شاهد تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی با درنظر قرار دادن شرایط اجتماعی، اقتصادی و همچنین نرخ تورم هستیم.

قربانی با بیان اینکه تنها تعرفه‌گذاری برای مقابله با تخلفات پزشکی کافی نیست٬ گفت: معاونت درمان با توجه به تعرفه‌هایی که ابلاغ شده وظیفه نظارت بر ارائه خدمات پزشکی را دارد و اهرم اجرایی به نام سازمان نظام پزشکی نیز در این زمینه می‌تواند به عملکرد بهتر دستگاه‌ها کمک کند.

نماینده مرم آستانه اشرفیه از دقت نظر مجلس بر عملکرد جامعه پزشکی خبر داد و اضافه کرد: مجلس به عنوان سرآمد تشکیلات نظارتی به طور حتم دقت ویژه‌ای در زمینه تعرفه‌گذاری و همچنین رعایت تعرفه‌ها خواهد داشت، با توجه به ابلاغ تعرفه‌ها راهی جز واقعی کردن تعرفه‌ها با درنظر گرفتن شرایط جامعه وجود ندارد.

وی٬ اضافه کرد: در حال حاضر شاید افزایش تعرفه‌ها فشاری بر مردم تلقی شود اما با توجه به بیشتر شدن حمایت بیمه‌ای کاهش دریافت از جیب مردم را شاهد هستیم، امید است که پزشکان در سایه نظارت‌ها پایبند به تعرفه‌ها بوده و خدمت‌رسانی به جامعه بیماران را اولویت خود قرار دهند.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان