arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۷۲۱۲
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۲۰ - ۰۶ بهمن ۱۳۹۳

دو تابعیتی در دفتر رییس جمهور؟ / مجید انصاری: هم توهین است هم تهمت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون امورمجلس رییس جمهوری با بیان اینکه هر زمان که چشم انداز مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 به توافق نزدیک می شود، عده ای در داخل سراسیمه و آشفته می شوند، گفت: رابطه سراسیمه و آشفتگی این افراد و رسیدن به توافق در مذاکرات هسته ای باید از سوی کارشناسان بررسی شود.

حجت الاسلام والمسلمین «مجید انصاری» شامگاه دوشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره انگیزه برخی افراد و گروه ها از تخریب دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای افزود: در خصوص انگیزه این حملات و تبلیغات تند علیه تیم مذاکره کننده هسته ای و دکتر ظریف چیزی نمی دانم اما مطمئنا برخی از این فشارها و انتقادات تخریبی نمی تواند با نیت سازنده و دلسوزانه باشد.

وی ادامه داد: در شرایطی که سرداران توانمند و فداکار عرصه دیپلماسی کشور در خط مقدم دفاع از حقوق مردم با قدرت های جهانی درگیر هستند و مذاکرات سخت و نفس گیر در حال انجام است کدام عقل سلیم اجازه می دهد که آن ها را تحت فشار روحی و روانی قرار دهیم و با برخوردها و فشارهای رسانه ای و تبلیغاتی آن ها را تضعیف کنیم.

معاون امورمجلس رییس جمهوری گفت: کسانی که به دنبال منافع ملی هستند و اتحاد، استقلال کشور، رفاه مردم و رفع مشکلات معیشتی آنان را خواهان اند باید خوشحال باشند از اینکه تیم مذاکره کننده هسته ای ظرف یکسال گذشته با پایداری، مقاومت و تلاش نفس گیر و سخت و با فداکاری هرچه تمام تر در چارچوب خط مشی کلی نظام، رهبری معظم انقلاب و پیگیری رییس جمهوری گام های خوبی را برداشته است.

انصاری افزود: تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان ضمن ایستادگی بر مواضع بحق جمهوری اسلامی ایران توانستند اعتماد سازی کنند و منطق حقوقی هسته ای کشور را در جهان تبیین کنند.

وی تاکید کرد: امروز کسی در مورد اصل غنی سازی و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای توسط ایران تردید ندارد.

معاون امورمجلس رییس جمهوری گفت: خوشبخانه مذاکرات تا به امروز دستاوردهای بسیار خوبی برای کشور داشته و برخی از تحریم ها هرچند محدود را برداشته و گشایش هایی در مراودات خارجی به وجود آمده است.

انصاری با بیان اینکه به نظر می رسد که کشورهای 1+5 به طرف های مذاکره کننده ایران برای حل مسئله هسته ای علاقه نشان داده اند، اظهارداشت: به هر حال این مذاکرات برای مردم ما مذاکرات برد - برد است و اگر به توافق نهایی برسد که تحریم های ظالمانه از سر مردم برداشته می شود و گشایشی در عرصه های مختلف ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: اگر هم به نتیجه نرسد باز اتمام حجتی است که جمهوری اسلامی ایران در عرصه جهانی و در افکار عمومی انجام داده و جهانیان خواهند فهمید که طرف های غربی زیاده خواهی می کنند و حرف غیرحقوقی می زنند و در آن صورت جمهوری اسلامی ایران برای ادامه سیاست های هسته ای با حجت بیشتری می تواند پیش برود.

معاون امورمجلس رییس جمهوری گفت: آنچه مسلم است جمهوری اسلامی ایران دنبال سلاح هسته ای نبوده و نخواهد بود و این بر مبنای موازین شرعی و فتوای مقام معظم رهبری به عنوان عالی ترین مقام رسمی و سیاسی کشور است.

**در تخریب تیم مذاکره کننده هسته ای تسویه حساب سیاسی دخیل است

انصاری اظهارداشت: انتظار می رود جریانات سیاسی منافع عمومی کشور را به خاطر اهداف کوچک سیاسی قربانی نکنند و تیم مذاکره کننده هسته ای به خصوص دکتر ظریف که از بهترین سیاست مداران و دیپلمات های کشور محسوب می شود و مورد اعتماد مردم و مورد تایید رهبری است را تضعیف نکنند.

وی با بیان اینکه فکر می کنم در تخریب تیم مذاکره کننده هسته ای بیشتر اغراض سیاسی و تسویه حساب های سیاسی دخیل است تا اهداف دیگر، تصریح کرد: این فضاسازی و تخریب های مکرر تبلیغاتی از سوی کسانی یا جریانات یا رسانه هایی دنبال می شود که در گذشته در برابر وضعیت دولت گذشته و منافع مردم مهر سکوت بر لب داشتند و امروز که پیشرفت هایی حاصل شده آن ها فریاد وااسلام هایشان بلند شده است.

وی ادامه داد: گویی که همه مسایل مردم و کشور حل شده و تنها مشکل کشور این است که جناب آقای ظریف دو قدم با وزیرخارجه آمریکا قدم زده است؛ در گذشته همین کار توسط دیگران صورت گرفت و از دید آقایان کاملا موجه بود و توجیه می کردند.

معاون امورمجلس رییس جمهوری گفت: به هر صورت این را من نوعی بهانه جویی و جرزنی سیاسی می بینم و می دانم که منافع ملی را تحت تاثیرخودش قرار داده و موجب تضعیف تیم هسته ای خواهد بود.

انصاری اظهارداشت: البته فشارهای تبلیغاتی فقط علیه تیم مذاکره کننده هسته ای نیست و ما می بینیم که در برخی از رسانه ها و تریبون ها با لحن بی ادبانه شخص رییس جمهوری را خطاب می دهند و بعضا با دروغ و تهمت مسایلی را مطرح می کنند.

**دو تابعیتی بودن، تهمتی آشکار به دولت است

وی ادامه داد: روز گذشته چند نفر از نمایندگان در مجلس تذکری را مطرح کردند که برخلاف آیین نامه داخلی مجلس بود؛ براساس آیین نامه داخلی مجلس، تذکرات باید به صورت کتبی به هیات رییسه تقدیم شود و هیات رییسه نیز به طور رسمی آن ها را به معاونت امورمجلس ریاست جمهوری می فرستاد که این تذکرات را به دستگاه های ذیربط ارسال کند و نتیجه آن به نمایندگان داده شود.

معاون امورمجلس رییس جمهوری گفت: روز گذشته یک تذکر بی پایه مبنی بر اینکه افراد دو تابعیتی در دفتر رییس جمهوری در سطح بالا قرار دارند داده شد که در این تذکر به رییس جمهوری گفته شد که از وجود آن ها استفاده نشود.

انصاری خاطرنشان کرد: همچنین بلافاصله پس از قرائت این تذکر در مجلس، متن آن در اختیار رسانه ها قرار داده شد و امروز نیز یکی از روزنامه هایی که منتسب به یکی از همین نمایندگان است در صفحه اول به چاپ عکس دوتن از مدیران ارشد دولت تدبیر و امید تحت عنوان «تذکر مجلس به دولت برای عدم استفاده از افراد دو تابعیتی» اقدام کرد که این دروغ و تهمت آشکار به دولت و رییس جمهوری است.

معاون امورمجلس رییس جمهوری گفت: این تذکر اولا تذکر مجلس نبوده بلکه تذکر چند نفر از نمایندگان مجلس بود که همواره پایه ثابت طرح سوالات تند علیه آقای ظریف و تذکرات دیگر هستند؛ تذکر چند نفر نباید به پای کل مجلس گذاشته شود.

انصاری افزود: اصل تذکر نیز مبتنی بر اطلاعات نادرست و یک تهمت اشکار است چرا که هیچ فردی در دفتر رییس جمهوری و در نهاد ریاست جمهوری دارای تابعیت مضاعف نیست.

وی ادامه داد: از طرفی نیز این افراد به موازین حقوقی کشور توجه نداشتند یا مطلع نبودند چرا که اساسا در نظام حقوقی کشور فرد با دوتابعیت نداریم چون قانون جمهوری اسلامی ایران فقط یک تابعیت را به رسمیت می شناسد؛ هر فرد یا ایرانی است یا غیرایرانی و ما فرد ایرانی دارای تابعیت دیگری نداریم.

معاون امورمجلس رییس جمهوری با بیان اینکه این تذکر یک تهمت آشکار به مدیران نظام بوده و فشاری بر نهاد ریاست جمهوری و شخص رییس جمهوری است، گفت: توصیه من این است که در آستانه دهه مبارکه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی که باید ایران یکپارچه به استقبال راهپیمایی 22 بهمن برود و سرتاسر ایران نماد یکپارچگی و همدلی همه مردم ایران در برابر بدخواهان باشد عده ای در داخل سعی نکنند فضای همبستگی مخدوش کنند.

انصاری اظهارداشت: همچنین باید از تعامل بسیار سازنده و مطلوبی که دولت تدبیر و امید با تاکید رییس جمهوری با مجلس شورای اسلامی داشته و برکات خوبی نصیب کشور کرده مراقبت شود.

وی با اشاره به تعامل بسیار ارزشمند بین دولت و مجلس برای تصویب لایحه بودجه تصریح کرد: همچنین همدلی و همراهی اکثریت قاطع مجلس در قانون رفع موانع تولید که به قانون خروج از رکود معروف شده در دو هفته گذشته بسیار چشمگیر بود که من به سهم خودم و به عنوان معاون امور مجلس رییس جمهوری از مجلس و کمیسیون ویژه تشکر می کنم.

معاون امورمجلس رییس جمهوری همچنین از کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی که به طور دو شیفت یا سه شیفت مشغول بررسی لایحه بودجه هستند تشکر کرد و گفت: تا به حال سعی دولت بر تعامل حداکثری با مجلس شورای اسلامی بوده است.

انصاری افزود: ممکن است برخی اظهارنظرها و اقدامات این تعامل را مخدوش کند که امیدواریم از این اظهارنظرها و اقدامات خودداری شود و همه سعی کنند فضای آرام و پرنشاط کشور را همچنان پرنشاط نگه بدارند.

وی ادامه داد: چرا باید هر روز برای مردم یک جنگ اعصاب راه بیندازیم و فضای رسانه ای و افکار عمومی را مغشوش کنیم؟ گویی که بعضی ها آرامش خاطر را برای مردم نمی پسندند حتی به صورت کاذب هم که شده باید یک جنجال آفرینی را داشته باشند.

** فشار را از تیم مذاکره کننده برداریم

معاون امورمجلس رییس جمهوری ضمن سپاسگزاری از همراهی اکثریت مجلس با دولت از همگان خواست که بر رعایت فضای همدلی و تفاهم تکیه کنند و فشار را از روی تیم مذاکره کننده هسته ای بردارند و بگذارند در فضایی آرام و در چارچوب منافع نظام بتوانند مذاکرات را به پیش ببرند.

انصاری تاکید کرد: دولت بدون توجه به حاشیه سازی هایی که عده ای درست می کنند و سعی دارند دولت را از فعالیت های اصلی وارد حاشیه کنند وارد نخواهد شد و دولت با قدرت و با انسجام کامل برای رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور حل مسایل سیاسی کشور روابط بین الملل با تمام وجود با همه امکانات در میدان است و تلاش می کند.

وی ادامه داد: انتظار این است که همراهی ها بیشتر شود و فضای فعلی جامعه را تخریب نکنند وگرنه دولت کار خودش را انجام می دهد و مورد رضایت خداوند و مردم هم خواهد بود.
منبع: ایرنا
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
برچسب ها: انصاری ، مذاکره

نام:

ایمیل:

* نظر:


نظرات بینندگان