arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۷۴۴۹
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۲ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۳

توضیح افخم درباره پیام ایران به آمریکا

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 سخنگوی وزارت خارجه پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی را بخشی از دیپلماسی ایران عنوان کرد.

 مرضیه افخم در نشست هفتگی خود با خبرنگاران با اشاره به پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی، اظهار کرد: این پیام بازتاب گسترده‌ای در میان این جوانان داشته و هر روز بر تعداد علاقمندان به آن افزوده می‌شود. این پیام در نوع خود بدیع، ابتکاری و تأثیرگذار و بخشی دیگری از دیپلماسی و نگاه ایران به موضوعات جهانی و روند تحولات در آینده و نسل‌های دیگر بشری است. وزارت امور خارجه در جایگاه خود کمک به انتشار و بازنشر این پیام و اقداماتی که در پی معرفی این دیدگاه‌ هستند را در دستور کار قرار داده است. ما با تماس‌ها و برگزاری سمینار و میزگرد برای باز کردن و روشنگری دیدگاه‌های جهان اسلام نسبت به مسائل مهم جامعه بشری و مسائلی که تأثیرات زیادی بر صلح و امنیت دارند استفاده خواهیم کرد.

امیدواریم مردم 22 بهمن صحنه باشکوه دیگری در صفحات انقلاب اسلامی رقم بزنند

افخم همچنین با اشاره به قرار گرفتن در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با تبریک این مناسبت و گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی (ره)،‌ شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی، گفت: هر سال مردم ما و کشورهای دیگر نسبت به تأثیر انقلاب اسلامی آگاه‌تر می‌شوند و امیدواریم امسال نیز مردم با شرکت در راهپیمایی 22 بهمن صحنه باشکوه دیگری در صفحات انقلاب اسلامی رقم بزنند.

تداوم بازداشت شیخ سلمان قابل پذیرش نیست

وی در ادامه در خصوص اعلام محاکمه شیخ سلمان اظهار کرد: ما بازداشت‌های معترضان در بحرین که چندین بار اتفاق افتاده و این امر تداوم دارد را محکوم می‌کنیم. تداوم بازداشت شیخ سلمان و عدم فعالیت جمعیت منتسب به وی در این کشور قابل پذیرش نیست و امیدواریم دولت بحرین با انعطاف بیشتر نسبت به این موضوعات برخورد و امکان گفت‌وگوی سیاسی در بحرین را فراهم کند. رویکرد امنیتی جاری در بحرین به نفع ملت و دولت بحرین نیست و هر زمان از این رویکرد بازگردند به نفع آنهاست. بهتر است مسئولان بحرین صدای معترضان را بشنوند و به این صداها و درخواست‌ها پاسخ دهند.

پیام ایران درباره شهادت الله‌دادی از طریق حافظ منافع آمریکا در ایران ارسال شده است

وی درباره اقدام تروریستی رژیم صهیونیستی در شهادت سردار الله دادی و تعدادی دیگر از رزمندگان حزب‌الله و واکنش ایران به این موضوع، گفت: جمهوری اسلامی ایران متعاقب این اقدام تروریستی دولتی از سوی رژیم صهیونیستی دیدگاه‌های خود را درباره شهادت سردار الله‌دادی و همراهانش از طریق مجاری دیپلماتیک به آمریکا منتقل کرده است. ما این اقدام تروریستی را محکوم و فکر می‌کنیم این اقدامات تروریستی از جمله ازسوی تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی و تکفیری‌ها موجب تداوم و گسترش این اقدامات خواهد شد و از دولت آمریکا خواستیم برای مقابله با این مسائل توجه جدی نشان دهد در عین حال ایران به وظایف دیپلماتیک خود که بر عهده دارد عمل خواهد کرد تا مانع گسترش این اقدامات شود و این اقدامات را از مجامع بین‌المللی پیگیری می‌کنیم و این را حق خود می‌دانیم. این مسائل به حافظ منافع آمریکا در ایران که سفارت سوئیس است به طور صریح و روشن منتقل شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اظهارات نایب رئیس پارلمان آلمان و اظهارات رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مبنی بر اینکه در این باره به وزارت امور خارجه نامه نوشته است، گفت: دیپلماسی پارلمانی یکی از ظرفیت‌های تعامل میان کشورها است و ایران فعالانه در این حوزه ورود پیدا کرده است. رفت و آمدهای پارلمانی میان ایران و کشورهای مختلف به خوبی برقرار است و بین ایران و آلمان در یک سال و چند ماه گذشته هشت هیأت پارلمانی در تردد بوده‌اند.

دیدارهای هیات پارلمانی آلمان در ایران از طریق مجلس برنامه‌ریزی شده بود

وی ادامه داد: هیأت پارلمانی آلمان درخواست‌هایی برای برخی ملاقات‌ها داشتند که مجموعه درخواست‌ها و برنامه ملاقات‌هایشان به مجلس شورای اسلامی اعلام شد و مجلس همه برنامه‌ها را دریافت کرد. تنها ملاقات ایشان با قائم مقام وزارت امور خارجه به پیشنهاد وزارت امور خارجه در برنامه نایب رئیس پارلمان آلمان گنجانده شد و بقیه دیدارها چیزی بوده است که مجلس برنامه‌ریزی کرده است.

افخم درباره احضار سفیر آلمان در تهران به وزارت امور خارجه به دلیل دیدار نایب رئیس پارلمان آلمان با عارف، گفت: ما مجموعه مذاکرات و بحث‌های پیرامونی این سفر را دنبال و بررسی می‌کنیم و چنانچه اقدامی در حوزه سیاسی لازم باشد انجام می‌دهیم.

از همه طرف‌های یمنی می‌خواهیم به تعهداتشان پایبند باشند

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تماس‌های تهران با صنعا برای حل بحران‌های سیاسی این کشور، گفت: تحولات یمن را دنبال می‌کنیم و مراقب روندها هستیم. در عین حال ما خواهان پایبندی همه طرف‌ها به موافقت‌نامه صلح هستیم و چنانچه این موافقت‌نامه اجرا شود راهی برای خروج از بحران فعلی به دست خواهد آمد و از همه طرف‌ها می‌خواهیم به تعهداتشان پایبند باشند؛ چرا که این مسأله برای رفع بحران ضروری است.

تلاش داریم نسبت به پیشرفت مذاکرات و روند جاری نمایندگان مجلس را قانع کنیم

وی همچنین درباره تلاش مجلس برای واکنش نشان دادن به هر گونه تحریم‌های بیشتر علیه ایران در کنگره و تعامل وزارت امور خارجه با مجلس، گفت: ما گفت‌وگوهای فشرده و تبادل نظر با مجلس داریم و با توجه به جایگاه مجلس و ظرفیتی که دارد و نقدهایی که به مذاکرات، محتوا و روندهای مذاکراتی دارند اعضای تیم مذاکره‌کننده در 10 روز گذشته جلسات موردی با برخی افراد داشتند و تلاش داریم نسبت به پیشرفت مذاکرات و روند جاری نمایندگان مجلس را قانع و اطلاع‌رسانی لازم صورت گیرد.

مذاکرات استانبول یا چهارجانبه و یا در بخش‌هایی جداگانه صورت می‌گیرد

افخم در خصوص مذاکرات معاونان وزیران خارجه ایران و سه کشور اروپایی در استانبول، گفت: این مذاکرات روز پنج‌شنبه (9 بهمن) و یک روزه در استانبول انجام می‌شود. ممکن است مذاکرات به طور چهارجانبه و یا در بخش‌هایی جداگانه صورت گیرد.

می‌خواهیم هرچه سریع‌تر به تفاهم برسیم اما نه به هر قیمتی

وی در رابطه با رسیدن به توافق در زمانی کوتاه،‌ اظهار کرد: همان‌طور که آقای ظریف در آخرین اظهارنظرشان اعلام کردند ما می‌خواهیم هرچه سریع‌تر به تفاهم برسیم اما نه به هر قیمتی. ما در هر فرصتی امکان بررسی روندها و پیدا کردن راه‌حل برای رسیدن به توافق را دنبال می‌کنیم تا فاصله‌ها را کم کنیم. همچنین گروه‌های کارشناسی فعال هستند و ایران در این روند پیشنهادات و ابتکاراتی را در بخش‌هایی که مذاکرات بعداً متوقف می‌شود ارائه کرده است.

افخم گفت: امیدواریم با گفت‌وگوی بیشتر و کار کارشناسی امکان تفاهم سیاسی حاصل شود. اگرچه مذاکرات سخت و حساس است و فاصله بین طرف‌ها اندکی کمتر شده است اما همچنان نیازمند مذاکره و گفت‌وگو هستیم. چارچوب‌های اصلی تنظیم و در جزئیات و بخش‌های فنی قرار دادیم. لازم است طرف‌های مقابل با حسن نیت و اراده بیشتر وارد شوند تا آن بخشی از جزئیات که همچنان مورد بحث است حل وفصل شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر احتمالی محمود عباس به ایران، گفت: در این باره ما هم اخبار را شنیده‌ایم و اطلاعات بیشتری نداریم.

امیدواریم عربستان سریع‌تر و فعال‌تر در زمینه همکاری‌های منطقه‌ای عمل کند

افخم در رابطه با تعامل ایران و عربستان با روی کار آمدن پادشان جدید این کشور، خاطرنشان کرد: ایران خواهان روابط خوب با همسایگان خود است. ما علاوه بر تمایل به گسترش روابط دوجانبه معتقدیم برای کمک به حل و فصل مسائل منطقه و هماهنگی بیشتر همکاری‌ها ضروری است و این تمایل ایران جدی است. امیدواریم عربستان سریع‌تر و فعال‌تر در این زمینه عمل کند.

وی در پاسخ واکنش ایران به شهادت سردار الله‌دادی منجر به توقف همکاری‌ها میان ایران و کشورهای ذی‌نفوذ در بحث لبنان و مسائل سیاسی این کشور خواهد شد، اظهار کرد: ما اعلام کرده‌ایم از ظرفیت‌های سیاسی خود در مجامع بین‌المللی درباره این مسأله استفاده می‌کنیم. سردار الله دادی در یک مأموریت مستشاری بودند و رژیم صهیونیستی در یک عملیات تروریستی اقدام کردند و موجب شهادت وی و برخی دیگر از رزمندگان مقاومت شد و ما این مسأله را از مجاری دیپلماتیک دنبال می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: دنیا باید متوجه شود که تهدیدات واقعی کجاست.

هیچ کس از هیچ توافقی میان ایران با کشورهای گروه 1+5 ضرر نخواهد کرد

افخم در رابطه با اولین اظهارنظر پادشاه عربستان درباره برنامه هسته‌ای ایران مبنی بر این‌که ایرانی با سلاح هسته‌ای را نمی‌پذیرد گفت: ایران در دکترین دفاعی خود مسأله سلاح هسته‌ای را ندارد، فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملاً صلح‌آمیز است و بر همین اساس پیشرفت فعالیت‌های هسته‌ای در دستور کار است. اظهارنظرها در این رابطه باید مبتنی بر واقعیت‌های منطقه و جمهوری اسلامی ایران باشد. البته به نظر می‌آید بخشی از نقل قول از پادشاه عربستان کامل نبوده است. در عین حال ما خواهان گسترش مناسبات و همکاری‌های منطقه‌ای هرچه بیشتر کشورهای منطقه برای کمک به صلح و امنیت منطقه هستیم و فناوری هسته‌ای ایران و هرگونه توافق هسته‌ای کمک کننده به صلح و ثبات هرچه بیشتر در منطقه است و هیچ کس از هیچ توافقی میان ایران با کشورهای گروه 1+5 ضرر نخواهد کرد و امیدواریم همه کشورها به سمت این واقع‌نگری حرکت کنند.

درصددیم روابط با روسیه را به سطوح عالی برسانیم

سخنگوی وزارت امورخارجه در رابطه با احتمال سفر ولادیمیر پوتین به ایران و ارتقای روابط تهران - مسکو با اشاره به ابعاد گوناگون و روابط خوب دوجانبه میان دو کشور، گفت: این‌که تهران - مسکو بتوانند نقش خوبی در منطقه ایفا کنند و در سطح منطقه و بین‌الملل حضور فعالی داشته باشند،‌ خواسته دو کشور است و ما درصدد هستیم روابط خود را با روسیه به سطوح عالی برسانیم. امیدوار هستیم سفر رئیس جمهور روسیه به ایران که سفیر کشورمان در مسکو به آن اشاره کرده است در زمان مناسب خودش انجام شود. در عین حال سفر روسای کشورها وزن و جایگاه جدیدی را در تعاملات میان کشورها ایجاد می‌کند و نشانه پیشرفت و سرعت روابط به سطح ایده‌آل است.

زمان دقیق سفر پوتین به ایران مشخص نیست

افخم گفت: زمان دقیق سفر پوتین مشخص نیست و تاریخ این سفر فعلاً باز است.

توافق شده ایران و روسیه راه حلی برای موضوع اس 300 پیدا کنند

وی در رابطه با سفر وزیر دفاع روسیه به تهران و برخی توافقات در زمینه سامانه دفاعی اس300، گفت: در این رابطه توافقاتی صورت گرفته که دو طرف کمک کنند راه حلی برای موضوع سامانه اس 300 پیدا شود.

تجاوز رژیم صهیونیستی به خاک سوریه محکوم است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره برخی اخبار مبنی بر تجاوز رژیم صهیونیستی به بخش‌هایی از خاک سوریه، گفت: اخبار ضد و نقیض در این زمینه داشته‌ایم و چنانچه تجاوزی از سوی رژیم صهیونیستی به خاک سوریه صورت گرفته باشد محکوم است و ما اخبار و تحولات در این باره را به دقت بررسی می‌کنیم.

ابزار تحریم کهنه شده است

افخم در پاسخ به خبرنگاری دیگر مبنی بر آماده‌سازی طرحی در کنگره آمریکا مبنی بر افزایش تحریم‌ها و این‌که ایران باید در توافق جامع تعهداتی فراتر از پروتکل الحاقی را بپذیرد، تصریح کرد: این مسأله از جمله موضوعات داخلی آمریکاست. در عین حال ما همواره گفته‌ایم که ابزار تحریم کهنه شده است و امیدواریم متناسب با ‌آثار و نتایج عملی سیاست تحریم از تحریم‌های جدید خودداری کنند.

وی در رابطه با خواسته کنگره مبنی بر پذیرش تعهداتی فراتر از پروتکل الحاقی برای ایران، گفت: این مسائل در حد طرح است و تا نهایی شود باید منتظر باشیم و اول ببینیم واکنش دولت آمریکا چیست و در زمان خود موضوع را بررسی می‌کنیم. ما تحولات در آمریکا را دنبال می‌کنیم و مورد توجه است. اما باید دید روند به چه شکل پیش می‌رود.

وی در رابطه با اهمیت و منفعت توافق امنیتی میان ایران و روسیه، خاطرنشان کرد: مطمئن باشید که هر قرارداد و تعاملی میان ایران و کشورهای مختلف با حساسیت و اهمیت بالا پیگیری می‌شود و این مسأله از خطوط قرمز اصلی ماست و نباید در این رابطه هیچ تردیدی صورت گیرد. مسئولان ایران با حساسیت به این مسائل توجه دارند.

افخم در پاسخ به سوال دیگری درباره طرح افزایش میزان غنی‌سازی از سوی کمیته هسته‌ای مجلس، خاطرنشان کرد: مجلس ظرفیت و جایگاه خاص خود را دارد و نمایندگان نسبت به موضوع مذاکرات دیدگاه‌هایی دارند که طرح می‌کنند و دیدگاه‌هایشان بر روند مذاکرات و تأثیرگذاری آنها قابل درک است و لطمه‌ای به مذاکرات نمی‌زند بلکه می‌تواند به مذاکرات کمک کند. برداشت ما این است که هر کدام از این اقدامات در جهت ایفای نقش و تأثیر خود در مسیر تأمین منافع ملی کشور است.

در مسیر توجیه، اقناع و آگاه‌سازی مجلس حرکت می‌کنیم

وی گفت: ما شدیدترین انتقادها را از سوی مجلس به تیم مذاکره کننده داریم و ما در مسیر توجیه، اقناع و آگاه‌سازی مجلس حرکت می‌کنیم و تعامل خوبی با مجلس داریم و امیدوارم این تعامل به تأمین منافع به طور حداکثری در مذاکرات کمک کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص واکنش به کشته شدن یک تبعه ژاپنی به دست تروریست‌ها، گفت: ما این اقدام را محکوم و با ملت و دولت ژاپن ابراز همدردی می‌کنیم و امیدواریم برای حل مسأله افراط‌گری بتوان راهی پیدا کرد و همچنین امیدوارم اقداماتی صورت گیرد که تبعه دیگر ژاپنی هرچه زودتر آزاد و به کشورش بازگردد.

تفاهم در چارچوب‌ها به معنای نوشته شدن یک متن نیست

وی همچنین در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این‌که اظهارنظرهای متعددی مبنی بر نزدیک شدن به توافق میان ایران و گروه 1+5 شنیده می‌شود و اینکه گفته می‌شود در چارچوب ها و اصول به توافق رسیده‌اند بابیان این‌که این اظهارنظرها را رد یا تأیید نمی‌کنم، گفت: اینکه گفته می‌شود در چارچوب‌ها به تفاهم رسیده‌ایم به معنای نوشته شدن یک متن نیست. بلکه منظور این است که اصول اصلی برای طرف‌ها از جمله اصل غنی‌سازی،‌ بسته نشدن سایت‌های غنی‌سازی،‌ تحقیق‌ و توسعه، برداشته شدن تحریم‌ها محقق شده است و بحثی بر روی آنها نیست. در این میان درباره چگونگی اجرا و جزئیات کار که حساس و فنی است گفت‌وگو می‌شود.

وی اضافه کرد: افراد مختلف در جلسات مختلف در جریان برخی از جزئیات مذاکرات وارد می‌شوند که ما انتظار داریم اظهارنظرها در جای خود مطرح شود. چرا که هر صحبتی می‌تواند روند مذاکرات را تحت تأثیر قرار دهد.

گام‌های آخر مذاکرات بسیار تعیین کننده هستند

افخم تأکید کرد: مذاکرات به مرحله حساسی رسیده و همان‌طور که خیلی‌ها می‌گویند که چند گام بیشتر نمانده است باید بگویم که گام‌های آخر بسیار تعیین کننده هستند. مذاکرات در سطوح مختلف معاونان و کارشناسی ادامه دارد و در همین چارچوب آقای عراقچی تلفنی با همتای روسی خود گفت‌وگو کرده است.

دعوت از نتانیاهو بحث داخلی آمریکا است

سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا و تأثیر آن بر رئیس جمهور مذاکرات گفت: رژیم صهیونیستی از ابتدای مذاکرات هسته‌ای از تمام توان و اختیاراتش برای جلوگیری از هر گونه توافق و حل و فصل مسأله هسته‌ای استفاده کرده است و سعی دارد مانع توافق شود. دعوت از نتانیاهو بحث داخلی آمریکا است. ما تحولات را به دقت دنبال می‌کنیم.

امیدواریم دولت مصر با سعه صدر بتواند همه دیدگاه‌ها را در خود جمع کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به تحولات مصر و کشته شدن تعدادی از راهپیمایان مصری، گفت: ما هم نسبت به مسائلی که اخیراً در این کشور به وجود آمده نگران هستیم و کشته شدن کسانی که در سالگرد پیروزی انقلاب مصر در خیابان‌ها حاضر شدند را محکوم می‌کنیم. امیدواریم دولت مصر با سعه صدر بتواند همه دیدگاه‌ها را در خود جمع کند. مصر کشوری بزرگ و دارای قدمت تاریخی است و امیدواریم تصویری که از مصر در جهان اسلام است حفظ شود.

تلاش‌مان رساندن محتوای دقیق پیام رهبری به جوانان است

وی بار دیگر درباره پیام رهبری ایران به جوانان اروپا و آمریکای شمالی با بیان این‌که این پیام مهم، بدیع و شیوه انتقال آن متناسب با مخاطبانش بوده است، گفت: سفارتخانه‌های ما و وزارت خارجه تلاش می‌کنند محتوای این پیام دقیق و بدون تحریف به دست جوانان در سراسر دنیا برسد.

گفت‌وگو میان طرف‌های سوری تنها راه حل بحران سوریه است

افخم درباره مذاکرات میان معارضان سوری در روسیه، گفت: یک دور گفت‌وگوها میان معارضان انجام شده و ما تحولات در این باره را دنبال می‌کنیم و از مجموعه این تحرکات نیز حمایت می‌کنیم. ایران گفت‌وگو میان طرف‌های سوری را تنها راه حل بحران سوریه می‌داند و تحرک بعمل آمده از سوی روسیه و طرف‌های سوری را در این چارچوب تفسیر می‌کنیم. امیدواریم نقش محوری مردم سوریه در آینده کشورشان هرچه بیشتر محقق شود.

وی خاطرنشان کرد: سفر مقامات روسی به ایران در این باره که بخواهد فوری صورت گیرد را در دستور کار نداریم. در عین حال تبادل نظرها در جریان است. از جمله تماس تلفنی معاون عربی - آفریقای وزارت امور خارجه با باگدانف که در همین چارچوب بوده است.

در پیام به آمریکا نسبت به تهدیدات منطقه‌ای ابراز نگرانی کرده‌ایم

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به خبرنگاری که از وی پرسید سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده پیامی در رابطه با شهادت سردار الله دادی نرسیده است، گفت: تا جایی که می‌دانم ایشان اعلام کرده‌اند که در رابطه با این پیام اطلاعی ندارند. در عین حال ایران پیام خود را به حافظ منافع آمریکا در تهران ارائه کرده و نگرانی خود را نسبت به تهدیدات منطقه‌ای ابراز کرده است و به افشاگری تهدیدات جاری در منطقه ادامه می‌دهیم و تروریسم تکفیری و دولتی را محکوم می‌کنیم. همه باید نسبت به برچیده شدن تهدید تروریسم در منطقه کمک کنند.

گفت‌وگو و تعامل نیازمند رفت و آمد است

وی در پاسخ به خبرنگاری که برخورد وزارت امور خارجه در مقابل هیأت پارلمانی آلمان و اظهارات نایب رئیس پارلمان این کشور را منفعل خواند، اظهار کرد: ارزیابی ما از دیدگاه شما کاملاً متفاوت است. معتقدیم سیاست خارجی ما در یک سال گذشته فعال و مبتنی بر تعامل سازنده و با تأکید بر تکریم ملت ایران بوده است. گفت‌وگو و تعامل نیازمند رفت و آمد است و دیپلماسی پارلمانی از ظرفیت‌های کشور است. حساسیت‌ها نسبت به حفظ حقوق و استقلال کشور با دقت و توجه بالا از سوی دولت و وزارت امور خارجه وجود دارد و نادیده گرفته شدن حقوق کشور در تعاملات دیپلماتیک و پارلمانی دیدگاه شماست و درست نیست.

وی ادامه داد: درباره اظهارات نماینده پارلمان آلمان اخباری که به دست ما رسیده است می‌گوید مسئولان ایرانی متقابلاً دیدگاه‌های صریح خود را ابراز داشته‌اند و پاسخ لازم داده شده است،.

افخم گفت: معاندان ایران در خارج از کشور فعالیت زیادی در مجالس کشورهای مختلف دارند و تبلیغات می‌کنند. یکی از راه‌هایی که می‌تواند دیدگاه مسئولان این کشورها را نسبت به ایران تغییر دهد روبرو کردن آنها با واقعیات ایران است و تنظیم این سفرها در این چارچوب ارزیابی می‌شود. مجلس شورای اسلامی و کمیسیون‌های مختلف این ظرفیت را دارند که با منطقی قوی انتقادات و اظهارات مختلف را پاسخ دهند.

به اراده سیاسی از سوی 1+5 نیاز داریم

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این‌که نتانیاهو اعلام کرده طی چند هفته آینده توافق میان ایران و گروه 1+5 حاصل می‌شود، گفت: نتانیاهو مدت طولانی است که آشفته است چرا که فکر می‌کند با توافق میان ایران و گروه 1+5 دستاویزش علیه ایران را از دست می‌دهد. در بحث هسته‌ای فضای مذاکرات همان چیزی است که مسئول تیم مذاکره کننده اعلام کرده است. ما به اراده سیاسی از سوی طرف مقابل نیاز داریم تا بخشی از جزئیات باقیمانده نیز حل وفصل شود و امیدواریم این اراده را از سوی خود نشان دهند.

افخم در پاسخ به این‌که امیرعبداللهیان اعلام کرده از راه‌ های دیپلماتیک نسبت به شهادت سردار الله دادی به ‌رژیم صهیونیستی واکنش نشان داده‌ایم آیا از مذاکرات هسته‌ای برای این کار استفاده شده است، گفت: مذاکرات فقط مربوط به بحث هسته‌ای است و اگر در حاشیه مطلبی مطرح شود صرفاً یک تبادل نظر است نه بحثی جدی.

افخم همچنین در رابطه با واکنش برخی روزنامه‌ها و مسئولان به پیاده روی کری و ظریف در ژنو گفت: مذاکرات محتوایی، پیچیده و حساس است و پرداختن به یک مسأله شکلی از اهمیت چندانی برخوردار نیست. آقای ظریف به سادگی اعلام کردند که داستان آن پیاده‌روی چه بود.

هنوز ساعت و روز ملاقات ظریف و کری در مونیخ مشخص نیست

وی درباره شرکت وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس امنیتی مونیخ و احتمال دیدار ظریف با جان کری با تأیید این مطلب، افزود: با توجه به حضور دو وزیر خارجه در این کنفرانس این فرصت برای دیدار وجود دارد اما هنوز ساعت و روز ملاقات مشخص نیست و برنامه دیدارهای دیگر وزیر امور خارجه نیز نهایی نشده است.

افخم آزادسازی کوبانی را به مردم این منطقه تبریک گفت و خاطرنشان کرد: کشورهای منطقه باید نسبت به واقعیت‌های موجود تجدیدنظر کنند و امیدواریم به این نتیجه رسیده باشند که طراحی های قبلی کمکی به حل مسائل نمی‌کند. هرچند تغییراتی کوچک در جهت گیری‌ها نسبت به طراحی‌های قبلی دیده می‌شود اما روند تغییر بسیار کند است و امیدواریم کشورهای منطقه منافع محدود خود را به منافع ملت‌های منطقه تعمیم دهند.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان