arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۷۴۷۶
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۵ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۳

رهبر کره شمالی در اولین سفر خارجی خود به روسیه می‌رود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در اولین سفر خارجی خود پس از تصدی این سمت به مسکو سفر خواهد کرد.
 
به گزارش بی بی سی، روز چهارشنبه، ۸ بهمن (۲۸ ژانویه)، دفتر رئیس جمهوری روسیه خبر داد که رهبر کره شمالی در مراسم سالگرد "پیروزی اتحاد شوروی بر آلمان نازی" که در ماه مه در مسکو برگزار خواهد شد شرکت خواهد داشت. براساس اطلاعیه این دفتر، حدود بیست تن از سران کشورهای خارجی دعوت به حضور در این مراسم را پذیرفته‌اند و "رهبر کره شمالی از جمله آنان است."
 
ساعاتی پس از آن، خبرگزاری یونهوپ کره جنوبی به نقل از مقامات کره شمالی تایید کرد که کیم جونگ اون دعوت دولت روسیه برای سفر به آن کشور را پذیرفته است.
 
این اولین سفر خارجی رهبر کره شمالی از زمان تصدی این سمت در سال ۲۰۱۱ خواهد بود. سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در مورد دیدار رهبر کره شمالی از روسیه گفته است که هر دو دولت مصمم هستند "روابط دوجانبه را تحکیم بخشند." قرار است رهبر کره شمالی بعدا به چین نیز سفر کند اما هنوز تاریخی برای این دیدار تعیین نشده است.
 
کره شمالی در شمال شبه جزیره کره واقع شده و تنها با کره جنوبی و چین مرز زمینی دارد. چین معمولا مهمترین حامی کره شمالی و کمک کننده اصلی به اقتصاد نابسامان آن کشور محسوب می شود و قاعدتا انتظار می‌رفت سفر کیم جونگ اون به پکن به مراتب زودتر انجام گیرد اما روابط دو کشور در چند سال اخیر چندان نزدیک نبوده است.
 
دولت چین نگرانی خود از برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی را پنهان نمی‌کند و آن را تهدیدی برای ثبات و امنیت سیاسی منطقه، و در نتیجه، خطری برای ادامه رشد اقتصادی خود می‌داند. شی جینگ پینگ، رئیس جمهوری چین، از زمان تصدی این مقام در سال ۲۰۱۲ تا کنون شش بار با چیونگ سیونگ-چانگ، رئیس جمهوری کره جنوبی دیدار کرده اما هنوز ملاقاتی با رهبر کره شمالی نداشته است.
 
در مقابل، دولت ولادیمیر پوتین که به خصوص طی یک سال اخیر با تحریم‌های اقتصادی و سیاسی غرب مواجه بوده، ظاهرا به منظور مقابله با انزوای بین‌المللی خود در صدد گسترش روابط با چند کشور دیگر برآمده که بعضا مشکلاتی در سیاست خارجی خود دارند. کره شمالی یکی از آنهاست.
 
یکی از طرح های روسیه یک شرکت مستقر در کره شمالی برای بازاریابی و گسترش صادرات گاز طبیعی به کشورهای آسیایی و فروش ذغال سنگ به کره جنوبی است. در سال های اخیر، اقتصاد روسیه به طور روز افزونی به صادرات مواد خام از جمله نفت و گاز به عنوان منبع اصلی درآمد متکی شده است.

روسیه هر ساله روز ۹ ماه مه را با نام روز پیروزی در جنگ دوم جهانی جشن می گیرد. در سال ۲۰۰۵، دولت روسیه از کیم جونگ ایل، پدر کیم جونگ اون برای شرکت در این مراسم دعوت کرد اما این دعوت اجابت نشد. البته در دوره زمامداری کیم جونگ ایل، رهبران روسیه و کره شمالی ملاقات های متعددی داشتند و از جمله ولادیمیر پوتین از کره شمالی دیدار رسمی به عمل آورد.
 
آخرین سفر کیم جونگ ایل به روسیه در سال ۲۰۱۱ برای ملاقات با دیمتری مدودف، رئیس جمهوری وقت و نخست وزیر فعلی روسیه انجام شد. کیم جونگ ایل به دلیل هراس از سفر هوایی، با قطار به سفرهای خارجی و داخلی می‌رفت و رسانه‌های خارجی گزارش‌هایی از قطار مجلل ویژه رهبر کره شمالی را منتشر می‌کردند. مشخص نیست که کیم جونگ اون با چه وسیله‌ای به روسیه سفر خواهد کرد.
 
در کره شمالی، رهبر این کشور بالاترین مقام حکومتی است اما نقش رئیس جمهوری را رئیس مجمع عالی خلق جمهوری خلق دموکراتیک کره شمالی برعهده دارد. مقام ریاست جمهوری کره شمالی تا سال ۱۹۹۴ و درگذشت کیم ایل سونگ، پدر بزرگ رهبر فعلی، در اختیار او بود اما با اصلاح "قانون اساسی" کره شمالی، مقرر شد که عنوان "رئیس جمهوری ابدی" همواره برای کیم ایل سونگ باقی بماند و این عنوان از فهرست مقامات دولتی حذف شود.
نظرات بینندگان